Hlavička

Vzteklina: V Česku není běžná, dávejte si ale pozor na dovolené v zahraničí

2. 6. 2017

Vzteklina je virové onemocnění, které se vyskytuje téměř po celém světě a postihuje jak lidi, tak i savce žijící ve volné přírodě či na ulici. Toto onemocnění se nemusí projevit hned, mnohdy má i několikaměsíční inkubační dobu, ve většině případech však končí smrtí. Pokud žijete v České republice, nemusíte mít strach, výskyt vztekliny v této zemi je minimální. Pokud se ale chystáte na exotickou dovolenou do zahraničí, nenechávejte svůj život náhodě a nechte se raději očkovat.

Je všeobecně známo, že vzteklina je jedna z velmi nebezpečných infekcí, která se nedá vyléčit. Ročně na tuto nemoc zemře přibližně 50 000 lidí po celém světě. Většina těchto postižených osob pochází z Afriky, Asie a východní Evropy, kde jsou hlavní příčinou nemoci volně žijící zvířata, která se nedávají očkovat. U nás v Česku se ale nemusíme až tak obávat, Česká republika totiž v roce 2004 splnila velmi přísná kritéria OIE pro přiznání statutu nákazy prostého státu.

Ve vzácných případech byl ve světě zdokumentován i přenos vztekliny na člověka, který nezpůsobila zvířata. Nakažení podstoupili například transplantaci rohovky, ledvin a jater. Dalším vzácným případem je přenos vztekliny z člověka na člověka – a to například polibkem, pohlavním stykem či kojením.

Možná si říkáte, že člověka nakaženého vzteklinou poznáte snadno - mýlíte se. Toto onemocnění se může, ale i nemusí projevit hned - běžná inkubační doba se pohybuje okolo 1 - 3 měsíců po nákaze. Ve vzácných případech lze příznaky zpozorovat i po roce.

Příznaky vztekliny - z počátku může vzteklina vypadat jako klasická chřipka

První příznaky vztekliny nejsou nijak závažné - na první pohled si možná budete myslet, že máte klasickou chřipku, při které pocítíte následující projevy - bolest hlavy, zvýšenou teplotu, únavu, nechuť k jídlu a zvracení. A právě v tuto chvíli byste měli zpozornět a popřemýšlet nad tím, zda jste se na dovolené nedostali do styku s volně žijícími zvířaty. Nemusí to být nijak zvláštní kontakt, stačí olíznutí otevřené rány či obyčejné škrábnutí.

Tyto problémy se postupem času budou stupňovat a přijdou na řadu už ty závažnější, které vám dají jasně najevo, že se jedná o vzteklinu. Mezi nejtypičtější příznaky vztekliny patří například pěna z úst, která je způsobena zvýšenou tvorbou slin, agresivita, částečné ochrnutí různých částí těla a myšlenky, které by zdravého člověka nikdy nenapadly.

VzteklinaVzteklina má často několikaměsíční inkubační dobu.

Vzteklina: V případě styku s postiženým zvířetem okamžitě vyhledejte lékaře

Pokud okamžitě po styku s nakaženým zvířatem vyhledáte lékaře, máte vyhráno. Ošetřující lékař ránu vyčistí, vydezinfikuje, ošetří a zkontroluje, zda je postižený očkován proti tetanu. Co se bude dít dále, už závisí jen na ošetřujícím lékaři, který se musí řídit podle určitých pravidel.

  • Ošetřující lékař musí brát v potaz to, zda byl útok zvířete vyprovokován či naopak.
  • Lékař by měl vědět, jaké zvíře zranění způsobilo. Ne všechna zvířata totiž mohou být nakažena virem vztekliny – například ptáci.
  • V případě, že se jedná o psa či jiného domácího mazlíčka, měl by lékař zkontrolovat jeho očkování.

Očkování proti vzteklině známe už od roku 1885

Za záchranu většiny životů může Louis Pasteurem a Émil Rouxen. Tito dva pánové objevili v roce 1885 látku, která měla základ v sušené nervové tkáni nakažených králíků. Postupem času se na trhu objevily modernější očkovací vakcíny, které mají základ diploidních buněk.

Pokud se rozhodnete pro očkování proti vzteklině, neutratíte nijak závratnou částku. Samotná cena začíná na 400 korunách a podává se ve 3 dávkách v určitém časovém rozestupu. Na první dávku se musíte dostavit ve vámi či lékařem zvolený den, druhou dávku obdržíte za 7 dní po prvním očkování a úplně poslední dávku obdržíte za 28 dní po první dávce. V určitých případech lze třetí dávku aplikovat i po 21 dnech od první dávky, to vše ale záleží na lékaři, který vám bude očkování proti vzteklině provádět.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1837x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

kkkkkkk

Dětský lékař Brno: doc. MUDr. Lubomír Kukla, CSc.

Ordinace pediatra Brno – Starý Lískovec, ve které ordinuje zkušený praktický lékař pro děti a...

MUDr. Blanka Studýnková: praktická lékařka Rakvice

Jste z Rakvic nebo okolí a hledáte praktického lékaře? Své služby vám nabízí praktická lékařka...

Fotolia_58518210_XS

MUDr. Karel Stuchlík: praktický lékař Josefův Důl

Praktický lékař MUDr. Karel Stuchlík provozuje svou ordinaci v obci Josefův Důl. Pacientům 14+...

MUDr. Ostrá

MUDr. Naděžda Ostrá: ordinace praktického lékaře, Ženklava

Pravidelné preventivní prohlídky i precizní a svědomitá lékařská péče bez dlouhého...

MUDr. Světlana Feřtová, praktický lékař Liberec

Přemýšlíte nad změnou svého praktického lékaře? MUDr. Světlana Feřtová, praktický lékař pro...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte