Dovolená pro seniory aneb Kam za nezapomenutelnými zážitky?

img
21. 10. 2023

Dovolená pro seniory se na trhu skloňuje ve všech pádech. Cestovní kanceláře se doslova předhánějí v nejvýhodnějších nabídkách pobytů šitých na míru starším turistům. Za dobrodružstvím však můžete vyrazit do světa i na vlastní pěst. Dopřejete si skvělou životní vzpruhu! Před cestou ale nezapomeňte důkladně plánovat. Pokud stále nevíte, kam vyrazit, máme pro vás několik tipů na destinace.

Důchodový věk s sebou může přinášet jak řadu výhod, tak i úskalí. Vždy záleží na zdravotním stavu staršího člověka a také na jeho sociálním zázemí. Pokud je toto všechno v pořádku, naskýtá se příležitost absolvovat dovolenou pro seniory. Chce to ovšem i notnou dávku dobrodružné povahy, protože svět přináší mnoho zajímavých i neotřelých zážitků. Jste dobrodruh, který se neobává neznámého? Potom sbalte kufr a vyrazte načerpat novou energii za hranice tuzemska!

Pozitivní aspekty dovolené pro seniory

Než vám představíme několik skvělých destinací pro strávení dovolené pro seniory v zahraničí, ponoříme se do benefitů, které takový pobyt přináší. Impulzů ve starším věku totiž není nikdy dost!

Čtěte také:

Dovolená podle znamení zvěrokruhu: Zjistěte, kam za zábavou podle vašeho znamení

 • Dovolená pro seniory skvěle zredukuje případný stres. Ať chcete nebo ne, i starší věk s sebou přináší mnoho každodenních povinností, jako je například péče o domácnost, o domácího mazlíčka nebo dokonce o vnoučata, která přijíždí na prázdniny. I když mohou být pro někoho tyto činnosti potěšující, občas také vyčerpají. Z rutiny všedních dní tedy snadno uniknete, když vyrazíte na cesty do světa.
 • Dovolená pro seniory podpoří mentální svěžest. Trénink kognitivních (poznávacích) funkcí nebo paměti je ve starším věku více než žádoucí. A omezit se nemusíte jen na sudoku, čtení knih nebo křížovky! Co si takhle vybrat nějakou pěknou zemi a poznávat v ní neznámou kulturu, jídlo nebo památky? Učit se můžete i cizí jazyk! Nikdy není totiž pozdě.
 • Dovolená pro seniory vzpruží nejen mysl a duši, ale i tělo. Kromě mentální svěžesti by si měli starší lidé udržovat i přiměřenou fyzickou kondici. Žádoucí jsou tedy každodenní krátké procházky na čerstvém vzduchu – které však můžete přesunout do neznámého prostředí a spojit s opalováním na hřejivém slunci a koupáním v teplém moři! Při zahraničních pobytech v blízkosti přírody lze také absolvovat skvělé pěší túry do hor a podobně (samozřejmě záleží na kondici a zdravotním stavu).
 • Dovolená pro seniory podpoří socializaci. Mnozí lidé v důchodovém věku si mohou připadat doslova odříznutí od civilizace. Svému okolí nerozumí, raději se straní a trpí osaměním. Dobrodružný pobyt v zahraničí může být ideální příležitostí, jak se z toho všeho vymanit. Během svých cest můžete totiž poznat nové přátele a třeba na celý život!

Jak se na dovolenou pro seniory připravit?

Pokud se vám líbí myšlenka idylické dovolené pro seniory, směle vyrazte, kam vás srdce táhne. Nepodceňte však důkladnou přípravu na cesty. Přeci jen budete mimo svou komfortní zónu! Co vše je nutné zařídit?

 1. Dobře prozkoumejte lokalitu, do které chcete letět na dovolenou pro seniory. Zjistěte si možnosti ubytování (pokoj volte dle míry vaší mobility) i stravování – hlavně, pokud máte speciální stravovací požadavky například kvůli diabetu či dietě.
 2. Před dovolenou se poraďte se svým praktickým lékařem a obstarejte si všechny potřebné léky na cesty (v podobě receptů). S lékařem cestovní medicíny pak proberte i případná vhodná očkování do konkrétní destinace.
 3. Zajistěte si komplexní cestovní pojištění, které vám pokryje případné náklady na ošetření v dané zemi (především do exotických krajin). V rámci Evropské unie však mohou na mnoha místech existovat možnosti bezplatného ošetření.
 4. Než odletíte na dovolenou pro seniory, řekněte o tom své rodině, přátelům nebo sousedům. Mohou vás tak snadno kontaktovat v případě jakékoliv nouze, pohlídat vám byt, venčit mazlíčka nebo zalévat květiny.

Život v důchodovém věku nekončí! Využijte více volného času a vydejte se za dobrodružstvím do neznámé země!

Dovolená pro seniory a nejvhodnější destinace

Již jste se dostatečně přesvědčili o přínosech dovolené pro seniory a zajistili se vše potřebné? Pak můžete zažít přemýšlet o konkrétní zemi k prozkoumání. Vybírat můžete například z těchto:

 • Španělsko: nabízí seniorům doslova božské oblasti ke strávení klidné dovolené. Krom toho je mnoho destinací v blízkosti tamějších letišť, jako například Mallorca poblíž letiště Palma a Costa Del Sol poblíž letiště Malaga. Za návštěvu ovšem stojí i okouzlující Barcelona!
 • Itálie: pomalejší tempo italského života může kdejakému cestujícímu seniorovi vyhovovat. Pokud toužíte po klidu, pohodě, příjemném slunci a skvělé středomořské stravě, zamiřte sem!
 • Island: ti, co vyhledávají neobvyklé zážitky, by měli zamířit na dovolenou pro seniory do islandských končin. Zde na vás čeká ohromující polární záře (mezi listopadem až únorem) i úchvatná až dramaticky vyhlížející příroda v podobě gejzírů, horkých pramenů nebo sopek.
 • Thajsko: tato překrásná asijská země s nepřeberným množstvím budhistických památek má turistům také co nabídnout – thajskou přírodu můžete prozkoumat křížem krážem třeba s batohem na zádech (v rámci fyzické kondice). A ti, co dávají přednost relaxaci, zde budou mít příležitost absolutního odpočinku na doslova pohádkových plážích.
 • Kanada: toužili jste celý život po tom, podívat se za „velkou louži“? Pakliže je to ve vašich finančních možnostech, splňte si tento sen a vydejte se do dechberoucí kanadské přírody! Obdivovat tu můžete třeba unikátní Niagarské vodopády nebo vykonat pár nenáročných túr ve Skalistých horách.

Výše uvedeným výčtem zemí to však nekončí! Dovolená pro seniory se jistě zadaří například i v Irsku, Skotsku, Portugalsku, Chorvatsku, Řecku, Francii, Austrálii nebo na Novém Zélandu. Tak neváhejte a zaleťte si v životě ještě něco užít!

Autor článku: Iveta ReinischNapsat komentář: Dovolená pro seniory aneb Kam za nezapomenutelnými zážitky?

RE: Dovolená pro seniory aneb Kam za nezapomenutelnými zážitky?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.