Žampión Langeův /Agaricus langei/

▪ Žampión Langeův - vzhled

Klobouk je široký 6 - 14 cm, poloklovitý až rozprostřený, často s hrbolkem, na středu tmavohnědý a bez šupin, jinde na hnědavém podkladě s hustými rezavě hnědými vláknitými šupinami.

Třeň 7 - 15 x 2 - 3 cm, válcovitý, na bázi kyjovitě rozšířený, ale bez hlízy. Dutý, pod prstenem bělavě vločkatý.

Dužnina je tlustomasá a bělavá, na řezu červenorůžovějící (zejména na vrcholu třeně nebo pod pokožkou). Žampión Langeův má slabou vůni a chuť nemá anýzovou, ale spíše nakyslou.

▪ Žampión Langeův - výskyt

Žampión Langeův roste spíše ve smrčinách a jedlinách, pod listnáči jen ojediněle. Najít ho můžeme od července do října.

▪ Žampión Langeův - vliv na zdraví

V Československu byla zkoušena v letech 1957 - 1961 práškovaná droga z žampiónu podle původního receptu Daguinova pod pracovním názvem "psalliotin". Její desenzibilizující účinek se zvláště nápadně osvědčil u některých forem záduchy plicní (alergického astmatu). Lék se však u nás do výroby nedostal pro některé obtíže technického rázu, především proto, že jde o používání sušené drogy, která by nemohla být před požitím tepelně zpracována (jako je tomu např. u drog čajových). Byla oprávněná obava, že při komerční velkovýrobě nebude možné zajistit bezpečnou čistotu preparátu, tím spíše, že, jak známo, jde o houby pěstované na koňském trusu. Účinná látka obsažená v pěstovaných žampiónech není spolehlivě známa dodnes.

Dávkování k léčebnému použití: Pečlivě očištěné pěstované žampióny, dobře vysušené při teplotách nižších než 60 °C, nikoli na přímém slunci, a rozemleté na jemnou moučku, podáváme nemocnému 6x denně, v množství asi 0,5 - 1 g, což odpovídá hmotnosti asi 80 - 160 g čerstvé houby v jedné dávce. Zlepšení zdravotního stavu nastává obvykle kolem 5. - 10. dne, pokud se nedostaví ani do 14 dnů, lze předpokládat, že lék je v daném případě neúčinný. V případě zlepšení užíváme bez přerušení po dobu 30 dnů příslušné dávky a po 14-denní přestávce pak podáváme vždy každých prvních 10 dnů v měsíci udržovací dávky, opět 6x denně na hrot kulatého nože, což se osvědčilo zejména u průduškového astmatu a některých forem konstitučních ekzémů, žampión může zabírat i u dalších alergických onemocnění, jako např. u senné rýmy a potravinových alergií. U alergií na potraviny je možné vyzkoušet podání 4 dávek najednou před konzumací dané potraviny.

▪ Žampión Langeův - možnosti využití

Žampión Langeův je výtečná jedlá houba, která má v kuchyni široké spektrum využití.

▪ Žampión Langeův - recept

Žampiónové rizoto

300 g hub
2 velké cibule
200 g rýže
250 g sterilované nebo mražené zeleniny
sůl a pepř
petrželka

Zeleninu a houby očistíme, cibuli nasekáme najemno, houby nakrájíme na kousky. Ve vyšší pánvi rozehřejeme olej, vsypeme cibuli a zpěníme ji. Přidáme žampióny a chvilku vše podusíme. Rýží propereme a navrstvíme na žampióny. Základ rizota zalijeme vodou a vaříme pod pokličkou asi 45 minut. Před koncem vaření opatrně vmícháme zelený hrášek. Žampionové rizoto s hráškem servírujeme s posekanou petrželkou.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte