Šťavnatka oranžová /Hygrophorus pudorinus/

▪ Šťavnatka oranžová - vzhled

Klobouk je 5-15 cm široký s podvinutým okrajem. Je tlustomasý, slizký. Barvu má světle oranžovou, na temeni je nejtmavší, na okrajích má často až krémový odstín. Šťavnatka oranžová má řídké a tenké lupeny, které se sbíhají krátce na třeň. Jsou bělavé, na okraji klobouku až oranžové.


Třeň je 6-16 cm vysoký a kolem 2 cm široký. Na vrcholu je suchý, vločkatě bělavý. Níže je mírně slizký a světle oranžový.

Dužnina je pevná a v klobouku má světle oranžový nádech. Ve třeni je bělavá, pouze v bázi žlutá. Má nepříjemnou petrolejovou vůni i chuť.

▪ Šťavnatka oranžová - výskyt

Šťavnatka oranžová roste od konce léta až do listopadu. Tato nejedlá houba si libuje v jehličnatých lesích. Nejvíce se jí líbí ve smrčinách a jedlinách.

▪ Šťavnatka oranžová - vliv na zdraví

Šťavnatka oranžová patří mezi nejedlé druhy šťavnatek. Tyto nejsou jedovaté, ale po jejich konzumaci se mohou vyskytnout křeče a zvracení. Pokud bychom se pokusili tuto houbu před konzumací povařit, dosáhneme pouze zintenzivnění nelibé vůně a chuti.

▪ Šťavnatka oranžová - možnosti využití

Tato houba nemá v kuchyni prakticky žádné využití. Není jedovatá, ale přesto by mohla po konzumaci vyvolat zdravotní potíže. I malé množství šťavnatky oranžové ve směsi může vyvolat střevní potíže.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte