Šafránka ozdobná /Tricholomopsis decora/

▪ Šafránka ozdobná - vzhled

Klobouk je 2 - 8 cm široký, v mládí sklenutý s podvinutým okrajem, později rozložený až mírně vmáčklý. Pokožka žlutá až zářivě citrónově žlutá pokrytá drobnými, tmavšími, žlutohnědými, olivově hnědými až tmavě hnědými šupinkami.


Třeň je až 7 cm dlouhý a 1 cm tlustý, válcovitý, prohnutý, někdy výstředný, žlutý. V dospělosti je dutý, šupinkatý až vláknitý, na vrcholu je v mládí bělavý, jinak je zcela jasně žlutý.

Dužnina je žlutá, bez výraznější vůně, chuť někdy nahořklá. Výtrusný prach je bílý.

▪ Šafránka ozdobná - výskyt

Šafránka ozdobná roste poměrně vzácně, jednotlivě, ve skupinách nebo malých trsech na tlejícím dřevu jehličnatých stromů (smrk, jedle), ve vyšších polohách. Roste od července až do listopadu.

▪ Šafránka ozdobná - vliv na zdraví

Šafránka ozdobná je nejedlá houba, která při pozření může přivodit menší toxickou otravu, projevující se zvracením a průjmy.

▪ Šafránka ozdobná - možnosti využití

Tato nejedlá houba je zaměnitelná s podobnými, ale mnohem vzácnějšími druhy šafránek, s šafránkou úhlednou (Tricholomopsis ornata) a šafránkou ohnivou (Tricholomopsis flammula). O taxonomické vymezení vzácnějších druhů šafránek se však vedou spory. Tato houba si získala právem svůj přídomek, protože její jasná žlutavá barva je opravdu pro les velmi ozdobná a na pohled poutavá.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte