Velikonoční zdobení vajíček voskem je krásné a snadné! Naučíme vás to

Dnes slouží zdobená vejce především k výzdobě našich domovů během Velikonoc. Vejce je symbolem nového života již od pohanských dob. Jako symbol Velikonoc se ujala malovaná či jinak zdobená vejce. Vosková technika zdobení vajíček voskem spočívá ve vytváření vzorů voskem na vejcích a jejich následném barvení vajíček. Vosk se poté smyje a na barevných vejcích zůstane bílý vzor v místě, kde byl vosk. Přečtěte si také, jak nabarvit vejce přírodně

Co potřebujeme na zdobení vajíček voskem

Připravíme si:

 • vejce
 • včelí vosk
 • špendlík s kulatou hlavičkou
 • tužku nebo pastelku
 • hliníkovou lžíci
 • svíčku
 • barvy na vajíčka
 • hadry na sušení vajíček
 • gázu
 • ocet/prostředek na nádobí

Příprava na zdobení vajíček voskem

Vejce si před zdobením vyfoukneme. Nejprve je z obou stran naťukneme a ústy vyfoukneme obsah do připravené misky. Můžeme použít i vejce vařená, ta ale nemůžeme po zdobení zavěsit na mašli. Po vyfouknutí vejce očistíme octem nebo prostředkem na nádobí, aby se odmastila a barvy nám na nich držely. Ideální jsou vejce bílá, ale můžeme použít i světle hnědá.

Na rozpuštění včelího vosku použijeme hliníkovou lžíci, kterou umístíme tak, aby lžíce byla vodorovně nad plamenem svíčky. Možností je mnoho, zde jsou některé z nich – lžíci můžeme:

 • ohnout a hřebíkem přitlouct k dřevěné podložce,
 • ohnout a připevnit k zavařovací sklenici lepící páskou,
 • přivázat ke špejli a zapíchnout do stabilní podložky, např. do skrojené brambory

Na samotné zdobení vajíček voskem budeme používat špendlík zapíchnutý do tužky nebo pastelky. Špendlík může mít kovovou nebo skleněnou hlavičku. Barvy na vajíčka si připravíme podle návodu na obalu. Vedle nádob s barvami si připravíme hadry nebo třeba staré ručníky, na kterých budeme obarvená vajíčka sušit.

barvení vajec voskem2Vosková technika je velmi krásná.

Vosková technika zdobení vajíček – postup

 1. Hlavičku špendlíku namočíme do rozpuštěného vosku. Na očištěné vajíčko nanášíme špendlíkem vosk rychlým tahem. Před každým dalším tahem nově namočíme špendlík do vosku. Vybraný vzor si můžeme nejprve natrénovat na papíru. Volit můžeme různé tvary – kapky, slzičky, sluníčka a další.
 2. Aby byla vosková technika zdobení vajíček voskem úspěšná, potřebujeme správnou teplotu vosku. Pokud se nám zdobení na vejci rozpíjí, je vosk příliš horký. Pokud vosk nevytváří plynulou stopu a jakoby drhne, je málo horký. Teplotu vosku ovlivníme zvýšením nebo snížením výšky lžíce nad svíčkou.
 3. Když jsme s nanesenými vzory spokojeni, můžeme obarvit vajíčko v připravené barvě. Po vytažení z barvy necháme vajíčko pořádně oschnout. Pokud bychom chtěli vytvořit vícebarevná vajíčka, začínáme barvením v nejsvětlejší barvě. Poté znovu naneseme vosk a vejce ponoříme do další barvy. Postupujeme od světlých barev k tmavším a před každým zdobením necháme barvu na vejci uschnout.
 4. Na závěr setřeme z vajec nanesený vosk. Nad svíčkou nahřejeme kousek skořápky s voskem a gázou vosk setřeme. Pracujeme pomalu a opatrně. Hotové vajíčko vyleštíme suchým hadříkem. Pokud bychom chtěli mít vajíčka lesklejší, použijeme při leštění malé množství rostlinného oleje nebo dětského olejíčku.

Alternativní zdobení vajíček voskem - voskovkami

Jednodušší a rychlejší variantou je zdobení již obarvených vajec rozpuštěnými voskovkami. Vejce nejprve obarvíme a barvu necháme zaschnout. Při zdobení vajíček voskem z voskovek postupujeme podobně jako v předchozím případě, jen vzor na vejci necháváme, tzn. vosk nestíráme. Vzniknou tak barevná vejce s mírným 3D vzorem.

Můžeme použít různé barvy voskovek a podle potřeby je naředit včelím voskem. Je však nutné pořídit si kvalitní voskovky. Touto technikou si můžeme například natrénovat práci s voskem a příště použít tradiční metodu. 

Z vykoledovaných velikonočních vajec můžete udělat třeba vajíčkovou pomazánku 10x jinak

Vyzkoušíte zdobení vajíček voskem?


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte