První pomoc: Vyvrknutý kotník

Vyvrknutý kotník je podle lékařů nejčastějším úrazem, se kterým se setkávají v ortopedických ambulancích. Stačí totiž chvilka neopatrnosti, špatné došlápnutí, uklouznutí, zakopnutí, pád nebo třeba chůze ze schodů či po nerovném terénu. A během vteřiny tu máme úraz, který sice není životu nebezpečný, zato hodně bolestivý. Co na vyvrknutý kotník, jak úraz ošetřit a kdy vyhledat lékaře?

Co je to vyvrknutý kotník?

Vyvrknutý kotník je označení pro úraz kloubu kotníku. Dochází k němu nejčastěji při chybném došlapu nebo při úrazu, kdy se kloub dostane do nepřirozené pozice. Končetina, na kterou byla při došlápnutí nebo v důsledku úrazu špatně přenesena váha, se rychle vyvrátí do strany, stejně tak chodidlo. Při tom se natahují vazy, které kloub kotníku drží, mohou praskat a kloub se může dokonce i dostat mimo místo, kde má správně být.

Vyvrknutý kotník snadno poznáte

Následkem vyvrknutí kotníku bývá otok, snížená hybnost a taky silná bolest v okolí kloubu, a to především při pohybu. Může se také objevit modřina kvůli krvácení. Vyvrknutý kotník způsobuje také poranění vazů. Existují různé stupně závažnosti tohoto poranění:

  • Natažené vazy – vazy se při podvrknutí natáhly, ale nepřetrhly. Otok by měl odeznít do tří dnů.
  • Natržené vazy – vazy se mírně natrhly, otok kotníku je výraznější a déle odeznívá.
  • Přetržené vazy – vyvrknutý kotník způsobil přetrhání vazů, místo je výrazně nateklé a kotník je velmi nestabilní. Při pokusu o došlápnutí nesnesitelně bolí.

V krajním případě může dojít až k vykloubení kotníku nebo jeho zlomení. Od závažnosti poranění se samozřejmě také odvíjí délka a náročnost léčby.

Čtěte také:

Zlomeniny

První pomoc aneb co na vyvrknutý kotník

  • Otok a bolest můžete první dva dny tlumit studenými obklady a ledováním (přes látku – např. utěrku, aby na kůži nevznikly omrzliny).
  • Úlevu od bolesti, zmírnění otoku a zrychlení regenerace tkání přinesou také krémy, emulze a gely s účinnými látkami určenými k léčbě poraněných kloubů a vazů.
  • Vyvrknutý kotník můžete zpevnit elastickým obinadlem, které však nesmí škrtit končetinu a zamezovat jejímu prokrvování. Použít lze také tejpy.
  • Vhodný je klidový režim a nedošlapování na postiženou nohu, postupně nahrazen protahováním, procvičováním a pomalým zatěžováním kotníku.

Vyvrknutý kotník – kdy vyhledat lékaře?

Pokud vyvrknutý kotník během pár hodin přestane výrazně bolet a nepociťujete výrazné omezené hybnosti, pravděpodobně bude vše brzy v pořádku. Není třeba vyhledávat lékaře, první pomoc zvládnete sami. Jakmile máte nějaké pochybnosti, vyvrknutý kotník vás silně bolí, je výrazně oteklý a nemůžete na něj došlápnout, vyhledejte pomoc lékaře ortopeda. Poranění totiž může být závažnější a bude vyžadovat odbornou péči. Například natržené či přetržené vazy je třeba zafixovat ortézou, nebo dokonce i sádrou.

Lékařská pomoc bude potřeba také při vymknutí kotníku, tedy pokud hlavice kloubu vyskočí mimo kloubní jamku. V takovém případě se nepokoušejte kloub vracet do původní pozice, pouze zabraňte zbytečným pohybům, poraněný kloub zafixujte a vyhledejte lékaře. Můžete také místo chladit, abychom omezili otok a ulevili od bolesti.

Důležitá je správná rehabilitace

Vyvrknutý kotník je důležité po uzdravení zase postupně dostat do kondice. Při lehčích formách úrazu stačí nohu postupně víc a víc zatěžovat, u závažnějších poškození kotníku a vazů je na místě rehabilitace pod dohledem lékaře. Důležité je procvičovat zejména stabilitu kotníku, která je pro jeho správnou funkci nezbytná. Aby váš kotník tedy fungoval, jak má, poslouchejte pokyny svého lékaře a rekonvalescenci se rozhodně nesnažte uspěchat.

Co na vyvrknutý kotník? Hlavně trpělivost!

Vyvrknutý kotník vás obvykle potrápí několik dní. Pokud jsou vazy více poškozené, může rekonvalescence trvat i několik měsíců. Při léčbě buďte trpěliví, důslední a také opatrní. Kotník je velmi důležitý pro stabilitu a celkový pohyb člověka, proto se snažte jej vyléčit skutečně co nejlépe. Pokud budete vyvrknutý kotník a poraněné vazy neúměrně zatěžovat, můžete si tím jedině ublížit. Doba uzdravení se prodlouží, navíc se mohou objevovat recidivy a opakované problémy s kotníkem, které jsou často výsledkem špatného zahojení předešlého zranění.

Prevence aneb jak nemít vyvrknutý kotník?

Vyvrknutý kotník nebývá život ohrožující zranění, přesto umí člověka velmi potrápit. Nejlepší tedy je snažit se takovému úrazu co nejlépe zabránit. Důležitou prevencí je nošení vhodné a pevné obuvi, která udrží nohu a kotník stabilní. A to hlavně při sportu nebo při chůzi v nerovném terénu. Zejména pokud už jste vyvrknutý kotník měli, snažte se vyhýbat vysokým podpatkům, rychlému a neopatrnému běhu nebo skákání, zejména v nerovném terénu či na schodech. Po úrazu je totiž kotník mnohem náchylnější k dalším poškozením, je méně stabilní a zvýšená opatrnost je tedy skutečně na místě.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 5234x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Záchvaty

Hyperglykémie

Hyperglykémie je akutním stavem, který může provázet cukrovku (diabetes…
další témata >

Poranění od zvířat

První pomoc při pokousání zvířetem

Napadení a pokousání psem je častým rizikem, které hrozí dospělým i…
další témata >

Krvácení

Porod

Porod je završení těhotenství - nejúžasnější, ale i nejobávanější…
další témata >

Homeopatická první pomoc

Homeopatická první pomoc - základní…

Jeden ze způsobů využití homeopatie, je akutní homeopatie, kterou lze velmi…
další témata >

Úrazy

První pomoc: Vyvrknutý kotník

Vyvrknutý kotník je podle lékařů nejčastějším úrazem, se kterým se…
další témata >

Otrava (intoxikace)

Otrava jídlem – poradíme vám, jak se…

Otrava jídlem je nepříjemnou nákazou, která může na pár dní…
další témata >

První pomoc pro děti

Vysoká horečka u dětí

Když dítěti stoupá horečka, každý rodič obvykle ihned znejistí a…
další témata >

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte