Vhodné je ve velmi chladném počasí oblékat především štěňata.
29. 11. 2021

Oblečení pro psa v chladném období je věčné téma. Kde je pravda?

Oblečení pro psa je téma, o kterém se mezi pejskaři bouřlivě diskutuje. Jedna strana jej rezolutně odmítá a ta druhá prosazuje. Skutečnost je ale taková, že pravdu lze najít někde mezi těmito rozdílnými názory. Jedná se o záležitost, která je velice individuální.

A kdy vlastně volit oblečení pro psa? Záleží na několika faktorech, které musíte předtím posoudit. V první řadě se rozhodujte podle toho, zda je váš čtyřnohý mazlíček zvyklý na častý pobyt venku (např. má venkovní zateplenou boudu na zahradě, nebo s vámi žije v bytě celoročně). Na co dalšího myslet, než psa obléknete?

Oblečení pro psa volte zejména podle vybavení srstí

Neexistuje přesná hodnota stupňů Celsia, při které musíte oblečení pro psa nachystat do pohotovosti. Řídit by se měl každý pejskař podle toho, jak se v chladném období jeho mazlíček chová. Vyplatí se sledovat, zda se například netřese zimou. V tom případě je vhodné obleček pořídit a nasazovat především na delší procházky po venku. Dále je nutné posoudit vybavení srstí. Obleček zasluhují zejména v teplotách pod bodem mrazu tzv. naháči, kteří žádné chlupy na sobě nemají. Také je vhodné chránit před prochladnutím štěňata, krátkosrstá plemena, psy s malým množstvím podkožního tuku, březí fenky nebo pejsky nemocné a staršího věku.

Čtěte také:

Pes a kočka jsou nejčastějšími společníky v domácnostech. Jak působí na lidskou psychiku a co dalšího ovlivňují?

Oblečení pro psa jako prevence prochladnutí

Každý pes ztrácí nejvíce tělesného tepla prostřednictvím tlapek, uší a dýcháním. Obecně ale veterináři doporučují chránit hrudník a hřbet pejska, pokud venku panují příliš nízké teploty. Oblečení pro psa by tedy mělo být z příjemného a hlavně hřejivého materiálu. Ideální je též takové, které bude nepromokavé. Pejskaři by se měli soustředit rovněž na to, aby obleček mazlíčka nikde netlačil, zejména pak v oblasti třísel, pod nohama a kolem krku.

Například plemeno husky je na pobyt v extrémních venkovních podmínkách vybaveno geneticky. Volbu oblečku však řešte přesto individuálně.

Oblečení pro psa: Zvyk je železná košile, začátky však mohou být očistec

Oblečení pro psa není žádným medem. Vždyť jakékoliv oblékání není přirozeností tohoto zvířete. Jenže lidé si tyto mazlíčky domestikovali a možná tak trochu rozmazlili. Nezřídka kdy žijí v teplém prostředí bytu a extrémní rozdíly teplot jim nepřispějí ke zdraví. Štěněcí věk je ideální k navykání na obleček. Ostatně čím dříve začnete, tím lépe. Postupujte pomalu, chvalte a odměňujte svého psího kamaráda pamlsky, pokud poslechne a v klidu postojí.

Oblečení pro psa: Vhodný výběr a péče o materiál

Rozhodli jste se, že domů pořídíte oblečení pro psa? Potom se soustřeďte na to, aby byl materiál skutečně kvalitní a nikde psa nedřel v podobě zipů, knoflíků, gumiček a podobně. Nejlepší je, když na pejskovi obleček zkusíte a necháte si poradit od prodejce ve zverimexu. Pakliže si jej pořizujete přes e-shop, pečlivě změřte hlavně délku zad. Nic nekupujte „od oka“. A jak o psí oblečení pečovat?

  • Vyhněte se při praní oblečení pro psa všem parfemovaným pracím práškům/gelům a především pak aviváži. Tyto prostředky mohou následně dráždit pokožku vašeho pejska.

  • Raději nastavte na pračce ruční praní s minimem otáček. Přehnané ždímání nemusí oblečku svědčit. Informace o tom, jak s materiálem zacházet, však najdete samozřejmě na štítku výrobce.

  • Obleček perte nanejvýš na 40 °C nebo se opět držte doporučení na štítku od výrobce.

  • Též se doporučuje, vybýhat se sušení v sušičce (rovněž záleží na druhu materiálu). Oblečení pro psa tedy nechte schnout volně na sušáku, na šňůře venku či na topení.

  • Možná je i impregnace oblečku, pakliže je k ní svrchní materiál určen.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

trávení se mi zlepšilo od doby, co beru laktobacily . SKončily křeče, nadymání a zrychlilo se mi trávení

Bez posilování nedosáhneme silné a funkční imunity!

mam za sebou covid, takže sjem potřebovala svoji imunitu hodně posílit. Brala sjem vitamin C,D, probiotika

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo