Psí miláčci vhodní do rodin
26. 04. 2021

Dobrák od kosti: Jaká psí plemena jsou povahově vhodná k dětem?

Pes je považován za nejvěrnějšího přítele člověka. Samozřejmě vždy závisí na konkrétní povaze zvířete a jeho výchově, ale existují plemena psů, která jsou považována za dobráky od kosti. Klidná psí plemena se hodí i k dětem nebo třeba seniorům. Jaká plemena psů jsou považována za nejpřátelštější?

Klidná psí plemena:

Zlatý retrívr

Láskyplný, oddaný parťák, který je navíc i dobrým hlídačem. Je vysoce inteligentní, trpělivý a věrný. Agresivita mu není přirozená. Je hravý a miluje dětskou společnost. Navzdory své velikosti si umí dávat pozor. Je třeba pamatovat na pravidelnou údržbu srsti. Nejlépe mu je v domě se zahradou.

Labradorský retrívr

Hravé plemeno, které se vyznačuje také trpělivostí, spolehlivostí a vysokou inteligencí. Labradorský retrívr je tak často vybírán jako pes k dětem. Jsou hodně ochranitelští, ale způsobně se chovají ke všem lidem. Milují pohyb a měli by ho mít dostatek, jinak tloustnou. Mají velkou výdrž.

Čtěte také:

Jak sestavit psí jídelníček na týden? Poradíme, co by měl pes jíst, aby byl zdravý

Bígl

Mezi oblíbená plemena psů k dětem patří také bígl. Jedná se o chytrého a přátelského psa, který se hodí právě do rodin. Někdy bývá však tvrdohlavý a také miluje jídlo (má sklony k tloustnutí). Zpravidla nemá problém s ostatními domácími mazlíčky a děti ho vyloženě baví. Nevýhodou je časté línání a silný lovecký pud (v lese na volno se nedoporučuje).

Psi k dětem:

Energické plemeno Border kolie nebo Bearded kolie

Pokud máte doma „nezničitelné“ dítě, pak je skvělým parťákem border kolie nebo bearded kolie. Obě plemena srší energií a dobrou náladou. K životu přistupují s optimismem a jejich cílem je dělat radost svému pánovi. Dobře se učí. Hodí se spíše ke starším dětem. Protože se jedná o pastevecké plemeno, má tendence vyžadovat svou rodinu pohromadě.

Irský setr

Zrzavé, hravé plemeno, které miluje soužití s lidmi i dětmi. Nevýhodou je, že trpí samotou, své „stádo“ chce mít pohromadě. Protože irský setr vyžaduje hodně pohybu, hodí se do aktivních rodin. Hlídání od něj příliš nečekejte, návštěvy vítá.

Šeltie

Empatické psí plemeno, které je podobné kolii, ale je menšího vzrůstu. Je velmi inteligentní a skvělý hlídač. Jsou trpěliví a netrpí samotou. Je aktivní, proto se hodí pro všechny rodiny, kde rádi chodíte na kolo/běhat/procházky. Výhodou je, že nemají lovecký pud, a tak vám za srnou pravděpodobně neuteče. Nejsou konfliktní, takže se hodí i k jiným zvířatům Rozhodně se nehodí k celoročnímu chovu venku a také hodně líná.

Z útulku nebo od chovatele?

Velkou otázkou také je, zda pořídit psa z útulku anebo investovat do štěněte. Abyste měli jistotu povahových vlastností, je vhodné pořídit psa z chovné stanice. Důvody, proč nějaký pes není „uchovněn“ a je tedy „bez papírů“ nemusí být jen velký vzrůst, ale právě nevhodné povahové rysy (bojácnost, agrese…) nebo zvýšené riziko vzniku určitého onemocnění. Ne vždy je vhodné pořizovat psa z útulku. Zvážit byste to měli zejména pokud máte doma děti. Tito psi mívají pohnutou minulost a často vyžadují velkou péči, kterou mu z pochopitelných důvodů nemusíte být schopni dát. Někdy není náprava možná. Není pak horší situace než, když musíte vysněného mazlíčka vrátit anebo dokonce přihlížíte jeho předčasnému uhynutí.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Malá plemena psů do bytu: Jakého vybrat?

Pes v bytě už není ničím neobvyklým. Přesto, pokud plánujete koupi psa do bytu, je dobré si uvědomit, že ne každý pes je do bytu vhodný. Některá plemena jsou akčnější, jiná naopak ocení teplou deku a minimum pohybu. Jaká malá plemena psů do bytu jsou nejoblíbenější?

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…