Jak se starat o kotě aneb co je potřeba vědět, než si pořídíme nového mazlíčka

Kočka patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Pokud plánujete svou domácnost o kočičího člena rozšířit, měli byste znát alespoň základní údaje, jak ji do vašich rodinných rytmů včlenit. Jestliže pořizujete kotě, pak je třeba počítat s tím, že péče o kotě vyžaduje vaši pozornost. Právě první týdny a měsíce rozhodnou o tom, kým v dospělosti bude. Jak se starat o kotě? Zkuste naše tipy.

Jak se starat o kotě: V jakém věku si přivést kotě domů?

Pokud si chcete pořídit kotě, pak byste měli sáhnout po zvířeti, které je alespoň 3 měsíce staré – respektive 12 týdnů. Kotě je sice víceméně samostatné od 6. měsíce svého věku. Je schopno chodit na záchod, nevyžaduje přímo matčinu péči, ale stále se mnohému učí od svých sourozenců a matky. Stejně jako lidské mládě, i kotě se učí nápodobou. Vyvíjejí se zejména sociální dovednosti, také zkouší „lovit“, skákat, běhat. Vše formou hry. A k tomu je nejlepší kočičí společnost.

Teprve ve 3. měsíci vývoje kotěte dochází ke skutečnému osamostatňování – je schopno přijímat i tuhou stravu, jeho hygienické návyky by měly být samozřejmostí. V tomto věku by už také mělo být kotě očkované a odčervené. Zkrátka připravené na novou rodinu.

Čtěte také:

Kdy se z kotěte stává kočka? Poznejte vývoj kotěte od 4. měsíce až do dospělosti!

Péče o kotě: Jak připravit domácnost

Aby se u vás nový čtyřnohý člen cítil dobře, je třeba trochu uzpůsobit domácnost. Péče o kotě znamená i vytvořit mu vyhovující zázemí. Bez čeho se neobjedete?

  1. pelíšek a přenoska
  2. miska na vodu, miska na krmení a samozřejmě vhodné krmení pro koťata
  3. kočičí záchod a podestýlka dle volby
  4. škrabadlo (rozhodně bude potřeba)

 

Vedle těchto nezbytností je vhodné zvážit ještě další „nutnosti“, kterými jsou kočičí hračky, kartáč na srst, kočičí „lékárnička“ (minimálně dezinfekce a kapky do očí), deka, nepromokavé jednorázové podložky.

Jak chovat kočku? Na co ještě myslet?

Pokud nechcete, aby kočka někam chodila, je třeba předem vymyslet, jak jí zamezit v přístupu na taková místa. Například připravte pojistky na šuplíky, různé zátarasy a zavírejte poklop od toalety i víko odpadového koše.

Zabezpečte okna – kočka se dokáže protáhnout opravdu malou škvírou.

Pozor na mycí a čistící prostředky – dejte je mimo dosah, stejně tak lidské jídlo, které by kotěti mohlo ublížit.

Uvědomte si, že bytové květiny jsou pro kočky i koťata velkým lákadlem… Sukulenty a jedovaté rostliny pro kočky raději přesuňte do jiných místností nebo mimo dosah.

Elektrické dráty, nabíječky, různé šňůrky anebo i ubrusy a třásně u koberců jsou neodolatelné. Zabezpečte, aby kotě na sebe nic nestrhlo.

Pozor na malé dětské hračky a jiné malé předměty (např. gumičky, svorky, sponky, špendlíky…), které se v bytech běžně vyskytují. Kotě by je mohlo sníst či vdechnout.

Kočky milují boty a různé otvory, kam zalézají. Pozor na ty, odkud je budete jen těžko vyndávat.

Rozhodněte, kam jednotlivé vybavení umístíte. Bude kočičí záchod u toho vašeho anebo v obývacím pokoji? Kde bude pelíšek?

Tip: Podobně jako u malých dětí se vyplatí prolézt byt „po čtyřech“, tedy z úhlu kotěte. Najednou uvidíte mnoho „nebezpečí“, které je třeba alespoň zpočátku ošetřit.

Nezapomeňte se také řídit pravidly pro vzájemné seznamování. Příchod kotěte do domácnosti je velkou změnou pro všechny.

Jak se starat o kotě: Krmení

Od 12. týdne věku je kotě schopno zvládnout tuhou stravu, na kterou ji původní majitel zvykal již přibližně od 6. týdne věku. Doporučují se speciální granule či konzervy určené pro koťata, případně syrové přemražené maso. Zároveň se stravou je třeba kotě naučit pít dostatek vody. Jako motivace může posloužit více misek rozmístěných po bytě. Během 4. měsíce dochází k výměně zubů, proto kotě může být lehce nervózní. Dásně jsou totiž citlivé a někdy bolestivé. V tomto období se doporučuje podávat granulky navlhčené nebo měkké konzervy/taštičky. Vhodné jsou například Purina ProPlan Original Kitten s vysokým obsahem kuřete.

Specializovanou stravu pro koťata by mělo kotě přijímat minimálně do věku 12 měsíců, kdy dozraje do „dospělosti“. Péče o kotě je jiná než o dospělou kožku. Například se doporučuje podávat stravu 3× denně, u koťat 6–12 týdnů dokonce 6× denně.

Jak se starat o kotě: Radost i povinnost

Spolu s kotětem do vaší domácnosti vnikne nejen radost, hravost a nadšení, ale také řada povinností. Mezi ty základní patří pravidelné čištění kočičího záchodu, péče o pelíšek, doplňování vody, udržování pravidelná strava. Aby kotě bylo spokojené, je třeba mu věnovat patřičnou pozornost – mazlením, hrou, dováděním. Péče o kotě tedy není jen technického rázu, ale i toho psychického. Pokud kotě „utaháte“ hrou, bude klidnější. Jestliže na něj nebudete mít čas, pak začne (stejně jako malé dítě) vymýšlet větší nebo menší neplechy.

Zároveň kotě musíte naučit vašemu režimu i hranicím, například jídlo v určitý čas nebo používání škrabadla místo stěn, podlahy a nábytku. Buďte milí, ale důrazní. Za správně provedené akce chvalte, za ty, co nepodporujte buďte srozumitelní: ne, znamená ne (například kočku přeneste). Další povinností, která vás čeká je péče o kočičí srst, zejména ty dlouhosrsté vyžadují velkou pozornost. Adrenalinovým sportem pak je čištění zoubků, přistřižení drápků a případná koupel.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Značkování u koček: Jak ho mazlíčka odnaučit?

Proč kočky značkují? A dá se toho nějak zbavit? Pokud vám kočka začne doma značkovat svoje území, nebo zanechávat loužičky zapáchající moči (což spolu vůbec nemusí vůbec souviset), je čas zbystřit. Něco se v kočičím životě děje. Něco zásadního.

jít na článek

Jak naučit štěně čistotě? Přinášíme rady a tipy.

Výchova štěněte se v mnohém podobá výchově lidského mláděte. Vedle sociálních dovedností – soužití s dospělými, dětmi či jinými psy je třeba štěně naučit poslušnosti a zejména čistotnosti. Zatímco s poslušností vám mohou pomoci speciální „učitelé“, čistotnost u psa musíte vybudovat vy. Jak naučit…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo