Jak ostříhat kočce drápky – návod krok za krokem

Mnozí milovníci koček se shodnou na tom, že kočka je osobnost, která si elegantně vybuduje důležitou pozici v rodině a zároveň se nenechá ochudit o své potřeby. Pokud máme to štěstí a bydlíme u své kočky, pak zjistíme, že jedním z témat, které je třeba čas od času řešit jsou drápky. A vězte, že jsou „jen“ dvě témata, která kočka nemá ráda: koupání a stříhání drápků. Jak ostříhat kočce drápky? Je to opravdu potřeba?

Kočka obýváková je pořád dravec

Drápky u koček jsou nejen loveckou a obrannou zbraní, ale také užitečnou životní pomůckou. Potřebné jsou při šplhání, ale též k označování svého teritoria. Na polštářcích tlapek jsou totiž potní žlázy, takže kočka vytvoří nejen optickou značku, ale i pachovou stopu. Kočka o své drápky pravidelně pečuje – obrušuje je a jinak upravuje (okusuje), neboť stejně jako u člověka i drápky u kočky dorůstají. Pokud jsou drápky u kočky příliš dlouhé, brání jí v pohybu nebo se jimi může i zranit. V přírodě kočka své drápky obrušuje o stromy, v domácnosti tak činí v ideálním případě o škrabadlo, v realitě spíš o nábytek, stěny či podlahu. Protože i kočka obýváková je stále dravec, měly bychom jejím drápkům věnovat pozornost.

Stříhání drápků u koček: Co vlastně budete stříhat?

Dříve než se pustíte do honění kočky po bytě, je dobré si zopakovat trochu teorie, jak takové drápky vypadají a hlavně, jak fungují. Kočka má na předních končetinách 5 prstů a na zadních 4. Pokud je kočka v klidu, mívá drápky zatažené a došlapuje pouze na polštářky, což jí umožňuje téměř neslyšitelný pohyb. Zatažený dráp je sklopený pod kůží a vazem držen v pouzdru. Vězte, že jakmile kočka vycítí, že se blíží stříhání drápků, drápky „zmizí“. První, co tedy musíte udělat je drápky vytáhnout jemným tlakem na polštářek. Pro úplnost, pokud kočka chce drápky vytáhnout sama, pak svalově stáhne šlachu dozadu, narovná prsty a dráp zatlačí dopředu a ven.

Čtěte také:

Jak vykoupat kočku a zůstat bez škrábanců?

Pro stříhání drápků u koček je nezbytná pravidelná kontrola!

Kočka je dravec, a to navzdory tomu, že je řada plemen již vyšlechtěna spíš do bytového prostředí. Téma stříhání drápků u koček je tedy aktuální. Rychlost dorůstání drápků je individuální, ale zbystřit byste měli vždy, když kočka začne zachytávat svými tlapkami o pelíšek, pohovku, pokrývky či jiné „zadrhávací“ materiály. To může být důkazem, že hroty drápků přerostly. Dalším podezřelým stavem je, když kočku slyšíte při chůzi po pevném povrchu „cvakat“, případně se dočkáte škrábanců častěji, než je obvyklé. V takových případech si kočku vezměte na klín a drápky zkontrolujte. Pravidelně tak čiňte přibližně 1× za 14 dní. Jen pro zajímavost, drápky na zadních nohách bývají o něco kratší.

Jak ostříhat kočce drápky krok za krokem

Pokud se stříháním drápků nemáte zkušenosti, navštivte nejprve svého veterináře, který vám stříhání drápků u kočky předvede a případně doporučí další postup.

  1. Na stříhání drápků u koček potřebujete speciální nůžky. Ty kvalitní a ve správné velikosti získáte v chovatelských potřebách. Vyhněte se experimentům s lidskými nůžkami a kleštičkami.
  2. Sežeňte si parťáka a připravte dostatek pamlsků pro kočku. Pokud není na stříhání drápků kočka navyklá od kotěcího věku nebo se nejedná o flegmatika, bývá stříhání drápků u koček spíš adrenalinový sport. Využít můžete i čas, kdy kočka poklimbává a je uvolněná. Ne vždy ale tato taktika zafunguje. Pokud kočce stříháte drápky samotní, měla by mít zadek ve vašem klíně a být opřená zády o vaše břicho. V jedné ruce budete mít tlapku a v druhé nůžtičky.
  3. Chytněte JEMNĚ tlapku. Pozor na páčení nohy nebo přílišný tlak, můžete kočku zranit. Tlapku nejprve hlaďte, ať kočku uklidníte.
  4. Otočte tlapku tak, aby polštářky směřovaly k vaší dlani.
  5. Mírným tlakem vysuňte drápek z pochvy, abyste jej celý viděli.
  6. Stříhá se pouze poslední (většinou bílá) část drápku – hrot (narůžovělý/červený trojúhelník již obsahuje nervy!). Stříhejte klidně na několikrát, abyste kočku nezranili.
  7. Drápky se nestříhají rovně, ale našikmo (kratší strana bude na vnitřní straně tlapky).

Stříhání drápků u koček: Kdy raději nestříhat?

Nedoporučuje se stříhat drápky kočkám, které se pohybují také venku. Drápky jim slouží nejen jako lovecká/obranná zbraň, ale nezřídka musí prchnout před nějakým psem na strom. A to bez drápků nelze. Drápky také nestříhejte, pokud je kočka nervózní, hladová, nemocná nebo příliš unavená. Pokud si všimnete ulomeného drápku, nevrhejte se stav okamžitě napravovat. Počkejte si na příležitost.

Možná rizika při stříhání drápků u koček

Protože kočky stříhání drápků skutečně „nemusí“, vězte, že samotná procedura může mít i řadu negativních dopadů.

Infekce. Nejčastější komplikací je infekce, která se dostane do špatně (příliš) ustřiženého drápku. Jakmile stříhnete kočku do růžové oblasti drápku a ta začne krvácet, je třeba ránu dezinfikovat. Přesto je následně těžké udržet tuto ránu v čistotě a riziko komplikací se zvyšuje.

Poškození nervu. Špatné zastřižení může poškodit i nervy na tlapce, což může vést i k deformaci nohy a chronickým bolestem.

Bolesti zad. Bolestivé tlapky mohou pozměnit pohybové vzorce kočky (snaží se opatrným našlapování ulevit), což následně může „zablokovat“ určité partie kočičího těla, nejčastěji záda.

Psychické obtíže. Zážitek může být pro kočku natolik stresující, že vám přestane důvěřovat. Stane se lekavou, agresivní, případně bojácnou. Může se dokonce začít počůrávat.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo