Želva vroubená - chov
21. 09. 2020 Přečteno: 2203x

Jak chovat želvu vroubenou a jak ji správně zazimovat

Chov suchozemských želv není tak snadný, jak by se mohlo zdát. Domácí mazlíček s vámi může strávit spoustu času vašeho života, protože u želv je pověstná jejich dlouhověkost. Ovšem zdraví a kvalita života želvy souvisí především s důkladnou péčí, která obnáší také zazimování. Péče o želvu v zimě je opravdu důležitá. Co všechno budete potřebovat znát, pokud se rozhodnete pořídit si třeba – želvu vroubenou?

Chov želvy vroubené – obydlí

Ubytování pro želvu obvykle představuje osvětlené terárium s takovým tepelným zdrojem, který bude vaší želvě maximálně vyhovovat. V případě venkovního chovu želvy můžete využít teplé letní měsíce – od května do konce září–a umožnit želvě pobývat na vaší zahradě, anebo třeba také na terase či balkóně. Želva potřebuje hodně místa a bude vám vděčná, když jí umožníte běhat po trávě. Ve venkovním výběhu však nezapomeňte ani na domeček pro želvu, který ji bude chránit před prudkým sluncem v opravdu parném létě, nebo před nepříznivým počasím. Želva však snese dost vysoké teploty, naopak jí vadí chlad.

Želva vroubená totiž žije ve Středomoří a v okolí Řecka, takže slunce jí rozhodně není cizí a potřebuje pro svůj život zkrátka teplo. Během zimních měsíců pak přirozeně dochází k zazimování želvy. Zazimovat může zdravá želva starší tří let, která je v dobré kondici a má k tomu vhodné podmínky.

Čtěte také:

Chov želv: jaké nemoci vodních a suchozemských želv vás mohou potkat?

Čím krmit želvu vroubenou?

Želva vroubená je především býložravec, proto byste jí měli podávat pouze rostlinnou stravu. Během léta můžete želvě nabídnout dostupné rostliny z přírody, například pampeliškové listy, jitrocel, jetelinu a podobně. V zimě přidejte polníček, rukolu, pekingské zelí, čekankové puky nebo granule pro suchozemské želvy. Želvám bude chutnat i rajče, jablko, okurka nebo další druhy zeleniny. Občas můžete zkusit želvě dát i nějakou tu bílkovinu – červíka, slimáka, žížalu nebo kousek vařeného vajíčka.

Nezapomínejte také na dostupné vitamíny. Želva potřebuje vápník i dostatek vitamínu D. Ten může získat prostřednictvím slunečního záření nebo správně osvětleného terária, vápník zase obsahují drcené skořápky nebo komplexní vitamíny a minerály pro suchozemské želvy, které si můžete pořídit ve zverimexu.

Jak pečovat o želvu v zimě?

Protože želva vroubená miluje teplo, v zimě raději spí. Suchozemské želvy chované celoročně v domácnosti a vyhřívaném teráriu se zazimovat v podstatě nemusí, ale pro kvalitu jejich života, pevné zdraví a dlouhověkost je to rozhodně lepší a přirozenější. Želva, kterou necháváte zazimovat, se může dožít až 60 nebo 80 let. V opačném případě se věk želvy výrazně snižuje.

Pokud chováte želvu venku, a má k tomu vhodné podmínky, sama se zahrabe a přezimuje, jakmile se venku přirozeně ochladí a želvě přestane vyhovovat studené počasí. Může se například zahrabat do písku a do suchého listí. Důležité však je mít pod kontrolou, kde vlastně želvu máte, abyste ji ještě vůbec kdy našli.

Zazimování želvy v bytě

Zazimování želvy vroubené v teráriu je poněkud složitější, protože nemůže přijít za dne na den najednou. Je třeba želvě postupně snižovat teplotu, například ji můžete umístit do nevytápěné místnosti nebo na chladnější verandu. Rovněž bude potřeba ubrat sílu tepelného a světelného zdroje v teráriu. Před zazimováním želva také nejí. Připravte želvu na zazimování po dobu dvou týdnů předem, poté ji můžete dobře zaopatřenou přenést například do sklepa. Ideální teplota pro zazimování želvy je 4 až 8 °C – třeba jako v ledničce.

Pokud dáte želvu do sklepa nebo kamkoliv mimo domov, choďte ji občas zkontrolovat a připravte ji především bezpečné prostředí, aby ji nenapadla některá zvířata – například potkani. Substrát pro zazimování želvy musí být kvalitní, neměl by plesnivět. Pokud želva nechce stále spát a vyhrabává se na povrch, raději ji opět postupně zvykejte na teplo a nechte ji normálně v teráriu doma. Zřejmě se zazimování nepovedlo a můžete to opět zkusit příští rok.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov želvy na zahradě: Jak všechno zajistit a zabezpečit?

Venkovní výběh pro želvy není špatný nápad, pokud to klima dovolí – ba naopak. Vaše obrněná zvířátka budou mít přirozenější prostředí a bude se jim lépe dařit. Je pro ně na zahradě více místa než v domě a Slunce je lepší než UV lampa! Zde najdete rady, jak udělat želví výběh.

jít na článek

Chov želv: Vhodný mazlíček pro děti?

„Mami, já chci želvu!“ Možná i tak to začíná, každopádně máte-li zápal pro želvy a terarijní zvířata také, proč ne. Želva patří mezi nenáročné mazlíčky a péči o ni zvládne pod dohledem i menší dítě. A co se v mládí naučí, že? Jaké jsou základy péče o želvy?

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

EWOPHARMA: léčivé přípravky, distribuce a internetový prodej, Praha

Společnost EWOPHARMA je obchodní…

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Auto EDU, s.r.o.: autorizované školicí středisko a autoškola, Ostrava

Společnost Auto EDU se sídlem ve městě Ostrava…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…