Jaké druhy křečků nejčastěji chováme a jaké jsou jejich charakteristiky?
12. 02. 2021

Druhy křečků: jaké mazlíčky můžeme doma chovat?

Každý jistě zpaměti vyjmenuje pár hlodavců: potkan, morče, křeček. Druhy křečků však nejsou známé úplně všem. Výběr toho správného druhu je přitom důležitý první krok. Díky znalosti charakteristik druhů křečků budete přesně vědět, co jaký křeček potřebuje. Pak už zbývá jen vysledovat individuální povahu toho vašeho.

Chov křečka syrského: Největší křeččí druh musí žít sám

Křeček zlatý neboli syrský (Mesocricetus auratus) pochází ze suchých oblastí Blízkého východu. Dorůstá délky 15 cm a váží 100 až 150 gramů. Dožívá se 2- 4 let.

Hlavní povahovou vlastností křečka je jeho teritoriálnost. Zatímco potkani či myši musí nutně žít ve skupinkách, křeček druhého křečka nesnese. I v případě páření je nutné křečky po styku oddělit. Pokud samice není v říji, nastává rvačka. Sourozenci se po dosažení dospělosti také perou. Křečka zlatého proto vždy chovejte samotného.

Čtěte také:

Čím zabavit křečka? Přinášíme tipy na nejlepší hračky a domečky pro křečky

Pamatujte na to, že křeček zlatý je velký, a kupte mu pořádné kolo na běhání. Menší kola vhodná pro dvakrát menší křečíky způsobují těmto křečkům deformaci páteře. Křeček zlatý vyžaduje i větší klec než křečík. Má pověst mrzouta, ale při správném zacházení si na vás může aspoň zvyknout a bez stresu se vám uvelebit na ruce, byť nemá k člověku vztah.

Jak může vypadat syrský křeček? Druhy barevných variant

Spousta názvů jako křeček medvědí či saténový nejsou druhy křečků, ale typy zbarvení. Křeček zlatý existuje v mnoha variantách srsti. Divoká varianta je zrzavobílá, další vyšlechtěné typy jsou například bílý, plavý, medvědí, šedý, béžový nebo černobílý zvaný panda. Liší se také barvy očí: černé nebo červené.

Trpasličí druhy křečků: křečík džungarský, čínský a další

Všudypřítomný džungarák je vlastně křečík, ne křeček. Druhy křečíků, které se chovají jako mazlíčci, jsou tyto: džungarský, Campbellův a Roborovského z rodu Phodopus a křečík čínský z rodu Cricetulus. Všechny tyto druhy najdeme v divočině na středoasijských stepích, kde se stejně jako náš neochočitelný křeček polní živí semeny, jinými rostlinnými částmi a příležitostně si dají také žížalu či hmyz.

Čím je typický křečík džungarský?

Křečík džungarský dorůstá cca 7 cm délky a žije až 3 roky. Typická je pro něj šedá srst a černý pruh uprostřed zad, existuje však i bílá a světle šedá varianta. Jsou také teritoriální, ale tolerantnější: můžeme chovat spolu dvě sestry nebo matku s dcerou. Někteří odborníci však ani toto nedoporučují. Dají se snadno ochočit, ale také je nemůžeme držet pořád – žádný hlodavec není hračka.

Jak rozeznat druhy křečíků a v čem se liší jejich nároky?

Džungarský je dnes snad nejpopulárnější křeček. Druhy křečků však mají všechny své kouzlo. Tato zvířátka mají mnoho společného, zejména navzájem příbuznější křečíci. Mohou se však lišit v drobnostech, o kterých je dobré se informovat přímo u zkušených chovatelů. Na první pohled nás mohou zajímat tyto rysy:

Křečík čínský

Trochu se podobá myši. Má totiž delší ocásek a protáhlejší tělo. Musí nutně žít sám. Pokud se ochočí zamlada, nebudou s ním problémy. Může se dožít až 4 let a byť u něj nejsou zajímavé barevné typy, vypadá velmi roztomile.

Křečík Roborovského

Jedná se o nejmenší druh křečka – měří max. 5 cm. Je sociální a doporučuje se chovat ho se sourozencem stejného pohlaví. Žije zhruba dva roky. Na mazlení má příliš aktivní povahu, ale je zábavné ho pozorovat.

Křečík Campbellův

Podobá se džungarskému, ale nemá výrazný pruh na čele, má šikmější oči a špičatější uši. Dokáže se s ním zkřížit, ale není to geneticky žádoucí. Snese se se sourozencem a může se dožít 2 let. Srst může mít tmavší či světlejší odstíny.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov…

jít na článek

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…