Ideální je cvičák pro psy v malých skupinách
23. 05. 2022

Cvičák pro psy: Co byste o něm měli vědět?

Cvičák pro psy je téma, které se v posledních letech skloňuje ve všech pádech. A není divu. Pejskařů v tuzemsku čím dál více přibývá. Avšak ne všichni mají s pejsky zkušenosti, což je značnou překážkou v dobrém výcviku zvířete. Mnozí zkušení chovatelé tvrdí, že každého psa lze vychovat v poslušného parťáka.

Je to logické, na cvičák pro psy budete pravděpodobně pomýšlet v případě, že váš psí kamarád neposlouchá, má svou hlavu, a dokonce je agresivní na ostatní pejsky. Tréninková místa ovšem nejsou jen pro takové psy. Na cvičáku totiž můžete svého vychovaného parťáka naučit i mnohým dalším věcem a možná také přijdete na to, že se stále máte co učit jako pán. Na vás totiž vše stojí a bude stát do budoucna.

Cvičák pro psy neberte jako šanci poslední záchrany ale jako životní lekci, která vás posune vpřed

Pokud máte doma psího společníka, který je jako „utržený ze řetězu“, nejprve je dobré zamyslet se, proč tomu tak je. Položte si několik otázek – „Není pejsek aktuálně v pubertě?“, „Neprožil něco negativního či emočně silného v minulosti?“, „Jste dost důslední?“, „Vzděláváte se, abyste dokázali psa optimálně vést?“ Psí chování bývá zpravidla podmíněné něčím – ať už nějakou situací nebo reakcí okolí. Příčina neposlušnosti nebo agrese tedy vždy existuje. Je však potřeba ji nalézt a pracovat s ní. Všechno je ve vašich rukách. Jedině dostatečně trpělivý, otevřený a vzdělávající se pán dokáže svého psa dobře vychovat. Cvičák pro psy by tedy neměl být poslední záchranou ani spásou – trénink se zkušenými lidmi a jinými pejsky má být spíš lekcí, která vás oba posune zas o kus dopředu.

Čtěte také:

Dogtrekking a canicross jsou oblíbené psí sporty, které vylepší dokonce i vaši fyzičku

Pes by měl být před zápisem do cvičáku očkovaný. Očkovací průkaz je vhodné vzít s sebou na trénink.

Cvičák pro psy: Jak jej vybrat a co si přinést?

Rozhodli jste se cvičák pro psy navštívit? Pak hledejte ideálně takový, který bude osvědčený vašimi přáteli či dobrými známými. Pozitivní reference psího cvičitele jsou velice důležité, zapátrejte tedy důkladně na internetu. Ideální jsou setkání v menších skupinkách – tj. sejdete se pouze ve 3 až 6 lidech s mazlíčky. Jedině tak se vám trenér může zodpovědně věnovat a také lépe zmapujete, jak se váš pejsek chová v přítomnosti jiných.

I po cvičáku je potřeba pokračovat v tréninku. Věnujte se mu aspoň chvilku každý den během procházky.

„Práce s trenérem není známkou toho, že se něco pokazilo nebo že někdo selhal ve výchově svého psa. Spíše je to znamení, že svého psa hluboce milujete, vážíte si ho a chcete mít lepší vztah, “ říká cvičitel psů S. Lowrey.

Před návštěvou cvičáku pro psy nepotřebujete mnoho věcí. Myslete však na to, abyste s sebou měli vodítko (pevné látkové, kožené či nylonové – jakákoliv navíjecí vodítka jsou zcela nevhodná), obojek, oblíbené pamlsky pejska a jednu hračku. Případně s sebou vezměte i misku s vodou – pokud cvičák nemá svůj vlastní zdroj vody. A když si zkrátka nebudete jistí seznamem věcí, které je nutné přinést, zavolejte trenérovi a vše se dozvíte.

Cvičák pro psy není pro „nemehla“. Je pro všechny mazlíčky a jejich trpělivé páníčky

Jestli jste si dosud mysleli, že na cvičák pro psy chodí jen agresoři a „nemehla“, žijete v hlubokém omylu. Každý kvalitní cvičitel totiž nabízí různé úrovně – od začátečníků až po pokročilé. Přijít tedy může se svým psím kamarádem skutečně každý, ať má doma hyperaktivního, avšak inteligentního pesana (pro něj by mohly být vhodné agility) nebo neřízenou střelu, která nikdy neposlouchá.

Na cvičáku pro psy se neučí samo sebou jen pejsek samotný, ale i jeho pán. Je to vzájemná interakce, a pakliže zdárně funguje, je to dobrý začátek.

Cvičák pro psy nastíní pánovi i jeho pejskovi možné postupy. Ostatní pak probíhá doma

Ať už míříte na cvičák proto, že chcete svého pejska lépe socializovat s jinými čtyřnohými kamarády, nebo jej potřebujete naučit základní povely, vždy musíte myslet na to, že většina „práce“ je na vás. Pár minut tréninku s odborníkem nestačí. Pokračovat musíte svědomitě i v domácím či známém prostředí. Klidně věnujte i kdyby deset minut denně intenzivnímu tréninku, ať se týká čehokoliv, co vás „pálí“. Zůstaňte důslední, ale zároveň nezapomeňte střízlivě chválit! Výchova psa není snadnou záležitostí, ale vyplatí se do budoucna nejen kvůli vám dvěma, ale i kvůli ostatním kolem – dovolte, aby se z vašeho psího kamaráda stal skutečný gentleman a pohodář!

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Psí řeč aneb Jak porozumět svému mazlíčkovi

Psí řeč je velmi specifická forma komunikace, která je používaná k dorozumění s okolím. Její pochopení ze stran pána je tedy žádoucí. Jedině tak může adekvátně reagovat na potřeby svého čtyřnohého společníka. Je však nutná určitá vnímavost a otevřenost konkrétním situacím.

jít na článek

Psi a jejich alergie – co je potřeba vědět?

My lidé nejsme jediní, kdo trpí na alergie, dokonce i naše malé nejlepší přátele může postihnout alergie, způsobená různými příčinami, v jejímž důsledku můžou u psů nastat problémy související s nosem, kůží a dalšími částmi těla. Psí alergie jsou bohužel neustále na vzestupu, proto je dobré o nich…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví

jedine co nám pomohlo na problémy s erekci byly spreje a gely

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo