Uvolněný výraz v obličeji připomínající úsměv, značí u psa něco jako "Ahoj, přicházím v míru". Obecně představuje šťastné zvíře.
17. 12. 2021 Přečteno: 2193x

Psí řeč aneb Jak porozumět svému mazlíčkovi

Psí řeč je velmi specifická forma komunikace, která je používaná k dorozumění s okolím. Její pochopení ze stran pána je tedy žádoucí. Jedině tak může adekvátně reagovat na potřeby svého čtyřnohého společníka. Je však nutná určitá vnímavost a otevřenost konkrétním situacím.

Dá se říct, že psí řeč je projevována postavením těla, výrazy v obličeji a občas i štěkáním či kňučením. Jak se však v této změti různých typů chování vyznat? Tuto otázku si zřejmě pokládá kdejaký majitel psa. Pochopení může vést k většímu sblížení.

Psí řeč: Co znamená vrtění ocasem?

Lidé se u psů mylně domnívají, že pokud jejich mazlíček vrtí ocasem, cítí se šťastně. Psí řeč však vykládá toto chování trochu jinak. Znamená to, že váš psí kamarád je pod vlivem rozbouřených emocí. Je nutné sledovat směr a případně i rychlost vrtění ocasem. Čím rychlejší pohyb ocasu, tím více emocí váš pes prožívá. Pomalé pohyby, leckdy i ve spojení s vlněním celého těla, v zásadě znamenají jakýsi pozdrav člověku. O takovém zvířeti je možné říct, že prožívá spokojenost.

Čtěte také:

Psí horoskop vám napoví, jaký bude váš domácí mazlíček

Zajímavé zjištění pak přišlo z jedné studie, která zkoumala směr vrtění ocasu u psů. Vědci se domnívají, že inklinace k pravé straně bývá většinou reakcí na pozitivní vjemy od pána. Levá strana je pak spojená s negativnějšími pocity. Psí ocas je tedy všeho všudy detektorem vnitřních pocitů. Čím výše je postavený, tím sebevědomější a jistější pejsek je. Není novinkou, že ve strachu či ve stresu psi stahují ocas dolů a někdy až mezi zadní nohy.

Psí řeč: Naježení chlupů na hřbetu

Naježení chlupů zná i člověk, nejen pes. Většinou to bývá vlivem příjemných pocitů nebo kvůli chladnému prostředí. Psí řeč ovšem vykládá tento fakt následovně: vzpřímené chlupy na hřbetu neboli odborně „piloerekce“ znamenají, že pejska něco intenzivně zaujalo. Tento stav je také známkou vzrušení, avšak vliv má občas i působení stresu. Vždy je nutné pohlížet na věc z hlediska vnějších vlivů. Naježit se může váš mazlíček jak při hře, kdy je mu to příjemné, tak i při kontaktu s jiným psem, tj. neví co čekat, je nejistý a rozrušený.

Postoj "hrací luk" znamená připravenost na hru/dovádění s člověkem či psem.

Psí řeč: Držení těla

Vnímavý pán dokonale pochopí pocity svého pejska prostřednictvím držení těla. Psí řeč je v tomto ohledu velmi snadno prohlédnutelná. Pokud se váš čtyřnohý mazlíček hrbí a sklání hlavu dolů, může cítit strach či stres. Snaží se „vypadat menší“ a říká vám něco ve smyslu: „Nechci problémy.“ Extrémem je pak to, když si pes lehne na záda a odhalí své břicho. Zde je nutné sledovat, v jakém rozpoložení byl předtím. Toto chování totiž značí nejen uvolněnost, ale leckdy i úzkost a značný stres. A pak tu jsou momenty, kdy je váš psí kamarád vzpřímený a trup má jakoby nakloněný vpřed. Jedná se o známku zájmu, ale v některých situacích může představovat i agresi, tedy útočné úmysly. Co se pak týká výkladu tzv. „hracího luku“, kdy má pejsek přední tlapy opřené o zem a zadek zdvižený, je to vcelku logické. Značí určitou připravenost ke hře s jiným psem či s člověkem.

Psí řeč: Výrazy v obličeji a pohyb očí

Samostatnou kapitolou jsou pak výrazy v obličeji. V tomto ohledu je psí řeč více než rozmanitá. Máte snad pocit, že váš pejsek zívá, když je unavený? Pak jste na omylu. Toto chování praktikuje zejména tehdy, kdy je vystresovaný a uklidňuje se tím. A jak si vyložit takové olizování tlamy? Bohužel vás zklameme, pakliže tušíte souvislosti s dobrým jídlem. Psi se olizují v momentu, kdy pociťují určité nepohodlí v dané situaci.

Psí řeč je však úzce spjatá i s očima, respektive tento orgán je pro ně velkým prostředníkem komunikace s pánem. Ten by si jich měl proto všímat velmi důsledně. Takzvaný „psí pohled“, který je obecně roztomilost sama, značí klid a štěstí. Když však na vás psí kamarád upře skoro až chladný zrak, může to předesílat negativní stav jeho mysli. Vyhýbání se očnímu kontaktu zas informuje člověka o tom, že se zvíře cítí nejistě a nepohodlně.

Psí řeč: Chování a projevy zvířete hodnoťte komplexně

Psí řeč je určitou nápovědou pro člověka, který o něj pečuje. Vhodné je tedy její komplexní pojetí, což znamená, že propojíte všechny výše zmíněné projevy. Nebudete se zkrátka soustředit jen na jeden, to byste se pak v komunikaci se svým mazlíčkem nikam neposunuli. Snažte se být tedy otevření tomu, co vám pes „říká“. Lépe tak porozumíte jeho chování i potřebám a vaše vzájemné pouto i důvěra se zintenzivní.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…