Čištění zubů u psa byste měli dělat pravidelně aspoň jednou týdně.
06. 03. 2020

Pes nebo kočka? Jak souvisí povaha majitele s chovem domácího mazlíčka?

Víte, jak se to říká? Vrána k vráně sedá, anebo svůj k svému. To, že povaha majitele často odpovídá temperamentu jeho pejska, je známá věc. A nejen to, jistou podobnost bychom určitě našli i ve vzhledu! Podle čeho si lidé vybírají svého domácího mazlíčka? Jaké typy lidí si pořizují psa a jaké kočku? A jak je to s výběrem pohlaví, kdo preferuje psa a kdo raději fenku?

Podle čeho si lidé vybírají domácího mazlíčka?

Zajímá vás, podle čeho si lidé vybírají své domácí mazlíčky? Je to partnerský vztah jako každý jiný a jisté podobnosti se určitě nevyhneme. Aktivní a temperamentní člověk si vybere aktivní a temperamentní plemeno, žádného líného gaučáka. Volbu rasy, a pak i konkrétního štěňátka, provádíme na základě očividných sympatií, které většinou převažují nad racionálními úvahami, zda je pejsek dostatečně zdravý, velký, silný, anebo splní účel, ke kterému si jej pořizujeme. Někdy si mazlíček sám vybere svého majitele a už je zkrátka rozhodnuto.

Čtěte také:

Střední plemena psů: border kolie nebo bígl jsou skvělými společníky do rodin s dětmi

Při výběru domácího mazlíčka často hrají roli věci mezi nebem a zemí. Opuštěný pejsek sám přijde k vašemu domu, pejsek z útulku si vás sám zavolá, štěně se batolí u vašich nohou a jako jediné se nebojí a chce k vám, anebo vás třeba vítězoslavně počůrá a označí vaše nohavice, aby tak zpečetilo vztah, který bude trvat už navždy. Při výběru štěněte, obzvláště u kříženců, ještě ani zdaleka nemůžete tušit, že pejsek bude nakonec přesně vyhovovat vaší povaze a temperamentu, anebo odpovídat vašemu vzhledu. Tyto neznámé faktory jsou zásadní a utvářejí celoživotní a láskyplný vztah mezi psem a člověkem.

Jaké typy lidí si pořizují psa a jaké kočku?

Základní rozdělení lidí bývá často velmi jednoduché, a sice na ty, kteří preferují psy a ty, kteří mají raději kočky. Je lepší kočka, nebo pes? Těžko říct, každému co jeho jest. Pejskaři jsou především vztahoví lidé, kteří mají rádi svůj klid, a zároveň potřebují náklonnost, oddanost, případně také jasně vymezené hranice dominance a submisivity. Pes je parťák do pohody i nepohody, pán i jeho pes jsou na sobě navzájem závislí a potřebují mít svůj pevný vztah, i své rituály. Pejskaři mají rádi řád, pravidelné vstávání, venčení, systém a pořádek. Jsou přátelští, otevření a potřebují kontakt. Pes má v bytě své místo, je poslušný a dokáže vykonat to, co se po něm požaduje.

kočka nebo pes

Pejskaři jsou aktivní, často si pořizují psy na hory a daleké výpravy, věnují se psímu výcviku či dalším aktivitám. Pes je plnohodnotný partner a bývá zapojen do každodennosti. Často spí také se svým páníčkem v posteli, což po kočce nemůžete chtít, ta vás přijde akorát tak probudit. Velmi smutné však je, když si majitel pořídí aktivní plemeno psa, a pak ho drží v bytě jen s občasným venčením, když má náhodou čas po příchodu z práce. Pes vyžaduje daleko více času a více intenzivní výchovu a péči než kočka. Pejskaři také často kočky nemusí a nejsou jim sympatické, obdobně jako psi mají tendence kočky pěkně prohánět. Zdá se, že věčné hašteření mezi psy a kočkami se týká i jejich majitelů.

Kočka nebo pes? Majitelé koček prý mají vyšší IQ!

O majitelích koček se zase říká, že jsou více svobodomyslní, introvertní, ale také inteligentní či více intelektuálně zaměření než pejskaři. Lidé, kteří mají raději kočky, mají podle vědců údajně vyšší IQ. Majitelé koček jsou nezávislí pohodáři, kteří jsou často mnohem více pohodlní než pejskaři, ale v určitém smyslu i aktivní a nevyzpytatelní. Ovšem s tím rozdílem, že kočka s nimi nesdílí jejich každodenní život v plné míře, protože je nedoprovází na téměř všech aktivitách mimo domov.

pes nebo kočka

Kočka se volně pohybuje v bytě či domku, chodí si ven a dovnitř, kdykoliv se jí zlíbí, stejně tak i po ní nemůžeme vyžadovat nějakou poslušnost, režim či podřízenost. Je sama svou vlastní paní a přijde se pomazlit, nebo si pohrát tehdy, kdy sama chce. Nevyžaduje takový kontakt, a pevnou vazbu na svého pána, jako pes. I když se říká, že kočky jsou falešné, majitelé koček by se ihned ohradili, že to není pravda. Když jde do tuhého, i kočička pomůže. Navíc kočky důsledně dbají na svou hygienu, jsou velice čistotné a nemusíte o ně v tomto ohledu nijak pečovat.

Je lepší pes nebo fena? Víte, jaké pohlaví mazlíčka si vybrat?

Rozhodující je samozřejmě také volba pohlaví domácího mazlíčka. Je lepší pes, nebo fenka? Při volbě pohlaví závisí na mnoha faktorech, od pohlaví vás samotných, přes fakt, jestli budete chtít mít štěňata, jaká pohlaví a plemena jste byli zvyklí chovat v minulosti a podobně. Zde opět rozhodují sympatie, zkušenosti, biologické faktory nebo třeba i to, že fenky jsou obvykle považovány za klidnější a poddajnější. Ale mnohdy jsou také bláznivější a nevyzpytatelnější, ostatně jako ženy. Psy pak často zajímá jen jídlo, boj, štěkání a samozřejmě také fenky. Záleží jen na vás, zda si vyberete psa nebo fenku, případně kocoura či kočku.

Je lepší kočka nebo kocour?

U koček je známo, že kocouři bývají línější a pohodlnější a často se perou, kdežto kočky velice dobře a rády chytají myši a chodí na lov. U kastrovaných kocourů a koček bývá aktivita snížená, ale to základní nastavení obvykle přetrvává. Na základě toho se můžete rozhodnout, které pohlaví vám bude sympatičtější.

Ale dost už škatulkování, každý mazlíček vám může bez ohledu na pohlaví, rasu či zvířecí druh přinést spoustu radosti, štěstí a lásky do vašeho domova!

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

Súhlasím, kŕmenie mäsom je najlepšie, akurát nie každé zvieratko to chce. Naša seniorka vôbec. Len konzervy a ...

Trápí vás časté nemoci? Podpořte svou imunitu

zdrava strava, hodně vitaminu, zeleniny, ovoce a k tomu ještě pohyb na posílení imunity

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo