Hlavička

Fenomén TWERK – sexy umění, nebo vulgární zábava?

18. 12. 2014

Nejspíše každý už o něm někdy slyšel. Ti šťastnější ho i viděli - z toho měli nesporně větší zážitek. V poslední době jeho popularita stoupá stále víc. Ne jedna dívka sní o tom, že v něm bude tak dobrá, jako Miley Cyrus, která ho proslavila. Ano, řeč je samozřejmě o twerku.

Co si představit pod pojmem twerk?

Představy lidí o tom, co to twerk vůbec je, se různí. Většina by asi správně odhadla, že jde o nějaký druh tance. Někteří by asi dodali ještě i to, že se jedná o tanec, při kterém člověk pohybuje boky nahoru dolů a vypadá u toho sexy. To zní docela jednoduše, hýbat zadkem přece dovede každý. A kdo by nechtěl být sexy, že ano. Ve skutečnosti to ale tak snadné není. Naopak. Pokud s tímto stylem tance vyjdete na veřejnost dřív, než se ho skutečně dobře naučíte, nejspíše se místo úspěchu setkáte s posměchem. Twerk, který není dobře technicky i tanečně zvládnutý, totiž nevypadá bohužel sexy, ale vulgárně a nemístně. A to je jeho úskalí. Nicméně pokud techniku twerkování zvládnete, můžete slavit. V tomto případě jste se totiž naučili tanec, který je nejen velmi atraktivní na pohled, ale také velmi prospěšný pomocník při tvarování vaší postavy.

Kde se vzal, tu se vzal twerk

Poslední dobou je o twerku slyšet opravdu hodně. Tento druh tance prožívá v současnosti nesporně svůj velký boom. Mohlo by se tedy zdát, že jde o naprostou novinku ve světě sportu a umění. Ale není tomu tak. Jedná se v podstatě pouze o součást celého, již dávno existujícího, tanečního stylu, který známe pod názvem dancehall. Ten vznikl na Jamajce už v sedmdesátých letech a následně slavil úspěchy po celé Americe. Twerk jako samostatný taneční styl existuje asi dvacet let. Tehdy se oddělil od streetdance v New Orleans. Důvodem bylo nejspíše to, že se lidem vrtění hýžděmi a kroucení pánví líbilo natolik, že na něm zkrátka postavili celý nový taneční styl. Nynější popularitě twerku přispěly nesporně hvězdy Miley Cyrus či Beyonce. Ty ho začaly předvádět ve svých klipech a na svých vystoupeních, čímž se o něj rapidně zvýšil zájem.

O co vlastně při twerkování jde?

Samotný název twerk pochází ze dvou anglických slov – twist (točit, kroutit) a jerk (nadhoz, trhnout, škubnout, zatřást). Z toho tedy plyne, že se bude nejspíše jednat o takové pohyby, při kterých něčím kroutíte a třesete. Opravdu je tomu tak. A to něco je samozřejmě vaše pozadí. Tento tanec spočívá tedy v tom, že se člověk buďto kroutí v bocích, nebo zatíná ty správné skupiny svalů a současně se pohupuje či poskakuje, což má za důsledek, že se mu začnou třepat hýždě.

Twerk je momentálně fenoménem i v České republice.Twerk je momentálně fenoménem i v České republice.

Oba druhy pohybů se pak střídají v nespočtu různých variant jak ve stoje, v podřepu, tak i na zemi v kleče. V rámci twerku se dá vymyslet opravdu velké množství cviků a prvků a následně je spojit do takové choreografie, aby celý projev vypadal skutečně dobře, vkusně a atraktivně. Twerk se tancuje v podstatě skoro celou dobu alespoň v mírném podřepu. Důležité jsou nejen pohyby pánví, ale taky schopnost správným způsobem zatínat a uvolňovat hýždě. A to nejen najednou, ale i střídavě levou a pravou půlku. Dále je potřeba ovládat izolace všech částí těla, aby se vždy třáslo a hýbalo opravdu jen to, co zrovna má.

Čím větší pozadí, tím lepší twerk

Říká se, že čím větší žena pozadí má, tím lépe jí twerk půjde. Něco na tom samozřejmě je. Jde přeci o tanec, kde hlavním pohybem je právě třepání hýžděmi. Je tedy logické, že čím větší jsou, tím více se třepou. Dobrou zprávou ale je, že i když nemáte pozadí veliké, twerkování vám muže i tak jít lépe než kamarádce s pozadím větším. Nezáleží totiž pouze na jeho velikosti, ale také na tvaru, dále na technice pohybu a na dalších faktorech. Tento tanec však může dělat každý. Je vhodný jak pro mladé slečny, tak i pro dospělé ženy.

Twerk není náročný sport pro vaši peněženku

Pokud se rozhodnete twerk vyzkoušet, nemusíte se obávat přílišných výdajů. Na tento sport není potřeba žádné speciální vybavení. Snad leda nákoleníky, aby vás nebolela kolena při pohybech, které se dělají na zemi. Na oblečení postačí jakékoli tričko a pohodlné kraťasy či tepláky. Lepší jsou ale volnější, aby nic neobepínalo hýžďové svaly, a nebránilo tak v jejich třepání. Jediné výdaje tedy budete mít za lekce. Ani ty však nejsou většinou nijak drahé.

Jak být opravdu sexy a netrhnout si při twerkování ostudu

Twerk má být ve své podstatě provokativní tanec, ale ne laciný. Tanečnice má okolí vkusně svádět a vzbuzovat v něm pocity, že lehce koketuje. Ale jen naoko. Nikdy by se nemělo stát to, že dotyčná působí, jakoby si hledala v publiku na večer kšeft. Je tudíž opravdu zapotřebí kriticky zhodnotit, jestli člověk při tréninku už došel na takovou úroveň, aby se chtěl a měl prezentovat na veřejnosti. Můžete tak předejít nejen zbytečné ostudě svojí, ale taky nebudete podporovat nechvalné předsudky, které bohužel díky méně soudným lidem o twerku existují.

Twerk není náročný, je pouze potřeba odhalit ten správný grif

Je nutné si uvědomit, že twerk pochází z černošských tanců. Tím pádem je jasné, že pro nás tyto pohyby nejsou hned úplně přirozené. Když ale člověk překousne počáteční neúspěchy a pocity, že mu to nejde, jednou na to zaručeně přijde. Twerkové pohyby jako takové totiž nejsou samy o sobě nijak náročné. Je akorát potřeba přijít na ten správný grif a najít ten správný sval, který je nutné ve správnou chvíli zatnout, či naopak povolit. Když na to člověk přijde, má vyhráno. Ale chce to samozřejmě nějaký čas. Člověk na tu správnou techniku musí jednoduše dojít sám, a to poznáním svého těla. A mnohdy se lidé potom sami diví, že našli svaly, o kterých do té doby ani nevěděli. Ale o to větší radost z úspěchu mají. Při twerku se zapojují zkrátka i ty skupiny svalů, které běžně pouze odpočívají.

Okolí potěšíte, sobě pomůžete

Stejně jako jakýkoli pohyb, tak i jakékoli tancování je vždy prospěšné pro tělo i pro duši. Výjimkou není ani twerk. Kromě skvělého pocitu z toho, že jste udělali něco pro sebe, vám twerk nabízí i další pozitiva. Jeho prostřednictvím si můžete krásně vytvarovat tělo. Při tomto tanci zapojujete břišní, zádové, a samozřejmě především hýžďové svaly. A pochopitelně v rámci tréninku vás každá dobrá trenérka vede i k protahování a posilování celého těla. Kromě toho, pokud zvládnete techniku opravdu dobře, potěšíte jistě nejedny oči v okolí.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1172x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Tělocvičná jednota Sokol Hodonín: provoz sportovišť a zajištění sportovních akcí

Tělocvičná jednota Sokol Hodonín navazuje na mnohaletou...

TJ LARS Kladno z.s.: Klub sportovního plavání Kladno

Pokud patříte mezi příznivce plavání a jste z Kladna, zbystřete. Klub sportovního plavání...

AX-00160-1

Sportovní výživa od firmy Amix Nutrition zlepší výkon a dodá energii

Vrcholoví sportovci, fitness nadšenci nebo jen amatéři, kteří chtějí mít...

Fotolia_93658928_XS

Krabičková dieta na hubnutí bez jo-jo efektu

Zdravé stravování s.r.o. poskytuje kompletní služby v oblasti výživového poradenství a připraví pro...

cykloolympia1

Cyklo Olympia: prodej a servis jízdních kol, Hrdějovice

Firma Cyklo Olympia se od roku 2004 zaměřuje na prodej kol i jejich seřizování a opravy....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte