Nejkrásnější zámky v Čechách a jejich tajemná minulost

img
07. 05. 2021 Přečteno: 1543x

Mezi nejkrásnější zámky v Čechách bychom mohli zařadit celou řadu památek. Ovšem některé z nich jsou opředené tajemnou až hrůzu nahánějící minulostí. Pokud se nebojíte, navštivte s rodinou místa, kde podle různých svědectví straší!

Inspirovat se můžete například těmito „děsivými“ památkami, které se řadí mezi nejkrásnější zámky v Čechách: zámek Lemberk, který leží u Jablonného u Podještědí, zámek Velké Losiny u Šumperska, zámek Konopiště u Benešova anebo zámek Český Krumlov, jež patří do světového dědictví UNESCO.

Nejkrásnější zámky v Čechách a jejich tajemná minulost: Lemberk

Jako první se řadí mezi tajemné a nejkrásnější zámky v Čechách Lemberk. Pokud se rozhodnete tuto památku navštívit, musíte zamířit k obci Lvová, která leží u Jablonného v Podještědí. Cestou se pak můžete kochat vrcholky Lužických hor. Historie zámku sahá až do třináctého století. V této době sloužil jako strážní pomezní pevnost. Za vidění zde stojí například Bajkový sál s renesančním kazetovým stropem, černá kuchyně, barokní kaple Seslání Ducha svatého anebo rytířský sál s barokní štukovou výzdobou. A v čem spočívá tajemno zámku Lemberku? V interiéru památky slyší údajně někteří návštěvníci záhadné kroky.Ty jsou přisuzovány zde zemřelým vojákům (zámek kdysi sloužil jako lazaret). Možné je, že zde uzříte i postavy, které nenašly po smrti klidu, jak hovoří jistě skutečnosti.

Čtěte také:

Tajemná místa v ČR: Přírodní památky a kamenné řady

Nejkrásnější zámky v Čechách a jejich tajemná minulost: Velké Losiny

I Velké Losiny se řadí mezi nejkrásnější zámky v Čechách. Zprvu se může jevit památka jako nenápadná, ale když navštívíte vnitřní prostory, budete uchváceni. Za vidění rozhodně stojí rytířský sál s koženými tapetami a prastarými kachlovými kamny anebo zámecká knihovna (dříve zřejmě sloužila jako cukrárna). A kam zamířit, pokud se budete chtít tímto českým skvostem pokochat? Svůj výlet naplánujte směrem k Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, konkrétně tedy k Hanušovické vrchovině na Šumpersku. Tajemná a řekněme i temná historie renesančního zámku Velké Losiny se datuje do 16. století až 17. století. Právě v tuto dobu zde probíhaly děsivé procesy s čarodějnicemi. V místě mělo tehdy zemřít až 56 lidí (upálením) na základě inkvizice. Mnoho spirituálně zaměřených osob zde pociťuje negativní energii. Naproti zámku dokonce můžete spatřit „mučící“ strom, kde musely údajné čarodějnice velmi trpět.

I Konopiště patří mezi nejkrásnější zámky v Čechách. Pražané jej mají doslova na dosah.

Nejkrásnější zámky v Čechách a jejich tajemná minulost: Konopiště

Pokud chcete objevovat nejkrásnější zámky v Čechách s tajemnou minulostí, určitě byste neměli opomenout zámek Konopiště. Ten se nachází ve Středočeském kraji a od Hlavního města Prahy je „co by kamenem dohodil“. Tato nádherná památka je návštěvníky velmi oblíbená. Její základy byly údajně položeny už v 13. století. Ovšem nynější podobu získalo Konopiště na konci devatenáctého století. A jaká osoba je s tímto zámkem nejvíce spojená? Zcela určitě František Ferdinand d'Este (tehdejší majitel zámku, následník rakousko-uherského trůnu a arcivévoda), na kterého byl v roce 1914 spáchán atentát. Ten exteriér i interiér Konopiště značně zvelebil, nebo tedy alespoň se o to zasloužil. Za vidění stojí lovecká chodba s trofejemi, slavnostní jídelna s nástropní freskou, Estenská zbrojnice anebo kaple svatého Huberta s klenbami. A jaké přízraky vás zde čekají? Třeba duch oběšeného vojáka z druhé světové války, kterého celá řada lidí prý „cítí“ v podobě tísnivé energie už na parkovišti pod zámkem.

Nejkrásnější zámky v Čechách a jejich tajemná minulost: Český Krumlov

A na závěr zde máme skutečnou perlu, která se řadí mezi nejkrásnější zámky v Čechách. Je to Český Krumlov, nazývaný taktéž jako hrad. Ne nadarmo byl zařazen do světového kulturního dědictví UNESCO. Jestliže jste tu ještě nebyli, určitě naplánujte výlet. Stojí to za to. Zamířit si tak musíte do Jihočeského kraje, kousek za České Budějovice. Město Český Krumlov si zamilujete už napoprvé, a to nejen pro nádherný zámek a hrad v jednom. Historie památky se datuje do třináctého století. Nejvýznamnějšími majiteli byli Rožmberkové, kteří se zasloužili o rozvoj hradu a zámku Český Krumlov, i města jako takového. A co určitě stojí za vidění? Například zámecká věž, zámecké barokní divadlo, zámecká kaple svatého Jiří, rokokový maškarní sál, či expozice konírny a kovárny. Pakliže byste pátrali po duchách a různých dalších přízracích, v Českém Krumlově jich je dle návštěvníků a místních obyvatel víc než dost, a to nejen na hradu a zámku. Například v Pohádkovém domě u Vrážků vyděsil kdysi dávno jistou turistku z USA duch čarodějnice Vilemíny.

Autor článku: Iveta BerezkinováNapsat komentář: Nejkrásnější zámky v Čechách a jejich tajemná minulost

RE: Nejkrásnější zámky v Čechách a jejich tajemná minulost

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.