Zámek Holešov zve turisty na prohlídku i na návštěvu výstav a kulturních akcí

img
07. 07. 2015

Již několik let je zámek Holešov významným cílem mnoha turistů. Díky rozsáhlé rekonstrukci se před časem probudil k životu a stal se skvostem města i celého okresu. Raně barokní zámek láká návštěvníky svou poutavou historií, krásnými zahradami i přilehlou hvězdárnou. Ve vnitřních i venkovních prostorách se pravidelně pořádají výstavy a kulturní akce různého zaměření, stále oblíbenější hudební festival Holešovská regata se zde letos konal již po šesté a přivítal přes 20 tisíc návštěvníků.

Pár slov k historii zámku Holešov

Zámek Holešov získal svou současnou podobu v druhé polovině 17. století. Tehdy se Jan z Rottalu rozhodl zakoupit celé holešovské panství a vybudovat zde honosné sídlo, které bude reprezentovat postavení v moravské zemi. Čtyřkřídlou dvoupatrovou stavbu s nárožními věžemi navrhl italsko-švýcarský stavitel Filberto Luchese, malíř Cavalli se postaral o výzdobu interiérů.

Na rané baroko navázal František Antonín, další hrabě z Rottalu. Ten nechal provést následující úpravy interiéru, pokračoval ve výstavbě do té doby nedokončeného druhého patra a ve velkém slavnostním sále zřídil zámecké divadlo. Za zmínku stojí také zámecká kaple, ve které nalezneme hodnotný oltář se sochami z dílny Bohumíra Fritsche.

Historie zámku Holešov je také spjata s rodem Wrbnů. Rudolf Eugen Wrbna na dřívější tradici divadelních a operních produkcí navázal a opět je obnovil. Později sloužil holešovský zámek jako zimní zahrada. V roce 1910 postihl zámek požár, který poškodil střechu. Poté byl objekt zastřešen a střecha následně dostavěna. V roce 1948 došlo k zestátnění zámku. Od té doby byl zámek Holešov využíván ke kulturním účelům a postupně chátral. Na počátku 21. století zakoupilo zámek město Holešov, započalo rozsáhlou rekonstrukci a zpřístupnilo jej široké veřejnosti.

Prohlídky zámku Holešov s průvodcem

Pro zájemce o bližší seznámení se se zámkem jsou v sezóně od dubna do září pravidelně uskutečňovány prohlídky zámku s odborným výkladem. Návštěvníci se tak seznámí s poutavým příběhem zámku, navštíví Velký sál, zámeckou kapli i sklepení. Průvodce seznámí návštěvníky s bohatou historií, představí provoz zámku a obeznámí je se uskutečněnými a plánovanými stavebními úpravami. Zámek rovněž disponuje kolekcí historicky cenných nástropních fresek.

Za zmínku stojí také dochované malby s tématem metamorfóz Ovidia. Během rekonstrukcí byly objeveny cenné artefakty, které lze zhlédnout v prosklených arkádách na nádvoří zámku. Jde např. o barokní šištice nebo jiné kamenné artefakty.

Holešovská zámecká zahrada

K zámku přiléhá na velké ploše zámecká zahrada, upravena podle pozdějšího francouzského slohu. Vyniká především nápaditým systémem vodních kanálů, které svým tvarem připomínají trojzubec Neptuna. Součástí zámecké zahrady je také ovocný sad, ve kterém se nachází desítky ovocných druhů.

V průběhu století se ráz celého komplexu proměňoval, po devastaci po druhé světové válce byla zahrada částečně upravená podle původních dochovaných plánů. V zámeckém parku je k vidění také Růžová zahrada, ve které je postavena hvězdárna. V ní je rovněž umístěna mramorová busta barokního skladatele Františka Xavera Richtera, který se zde v roce 1709 narodil.

Hvězdárna na holešovském zámku

Ve srovnání se zbylými částmi komplexu holešovského zámku patří hvězdárna k nejnovějším stavbám, které lze v tamních prostorách spatřit. Vybudována byla teprve v roce 1959. K výstavbě hvězdárny tehdy vyzval František Soják, profesor gymnázia, který se snažil o popularizaci astronomie.

Holešovská hvězdárna byla vybudovaná ze zahradního altánku a v provozu byla do roku 1987. Toho roku byl provoz ukončen a stavba začala chátrat. Teprve v roce 2006 byla zahájena rekonstrukce a o tři roky později byla hvězdárna opět v provozu. Její prostory jsou malé, vhodné do patnácti návštěvníků. V současné době je hvězdárna otevřena při různých kulturních akcích, lze jí také navštívit po domluvě na objednávku.

Výstavy předních českých umělců na zámku Holešov

Zámek Holešov láká turisty nejen na krásy svých zahrad a zajímavou historii. Zámecké sály slouží totiž jako výstavní galerie, ve kterých se pravidelně pořádají výstavy předních českých, ale také světových umělců. V minulosti zde byla k vidění díla Alfonse Muchy, Jana Saudka, Karla Gotta, Josefa Lady či Oldřicha Kulhánka. Díky rozsáhlým prostorům lze pořádat několik výstav současně. Již tradicí se stalo pořádání výstavy Letní iluze, v rámci které jsou představena umělecká díla výtvarníků z holešovského regionu.

Zámek Holešov a zde pořádané kulturní akce

Město Holešov se snaží oživit prostory zámku a svým návštěvníkům nabídnout možnost celé řady společenského a kulturního vyžití. Ve spolupráci s organizátory jednotlivých událostí se tak podílí na tom, že prostory zámku i parku jsou živým jádrem celého města.

Velkou oblibu sklízí například rodinný hudební festival Holešovský regata, který se v roce 2016 uskutečnil již po šesté a přivítal přes 20 tisíc návštěvníků. V zámku se odehrává také část významného cyklistického závodu Drásal, Festival židovské kultury nebo setkání veteránů.

Restaurace, hudební klub i svatba na zámku Holešov

Prostory zámku Holešov nabízí širokou škálu vyžití. Nově otevřená zámecká restaurace v dobovém stylu láká ke sváteční hostině, zrekonstruované sklepní prostory, upravené do podoby hudebního klubu, zase slouží k pořádání nejrůznější hudebních akcí.

Díky reprezentativním prostorům a kráse okolí se zámek Holešov stal významným místem pro pořádání oslav, konferencí, plesů i svateb. Do sálů a sálků zámku se vejde až 600 osob, jde o druhý největší zámek ve zlínském kraji. Pokud přemýšlíte nad krásnou zámeckou svatbou, Holešov může být dobrou volbou.

Ať už Holešov navštívíte sami nebo s celou rodinou, nezapomeňte se podívat do prostor zámku. Budete-li mít štěstí, zrovna narazíte na den, kdy bude zámek zaplněn mnoha lidmi v rámci zajímavé kulturní akce. Navštívení zámku však stojí za to i v době, kdy se žádná událost nekoná. Krásy sálů, maleb i venkovních prostorů vás jistě dostanou.

zdroj úvodního obrázku: holesov.infoNapsat komentář: Zámek Holešov zve turisty na prohlídku i na návštěvu výstav a kulturních akcí

RE: Zámek Holešov zve turisty na prohlídku i na návštěvu výstav a kulturních akcí

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.