Kokosová voda je zázračným elixírem i antioxidantem. Doplní tekutiny a pomůže snížit hladinu cukru v krvi

img
28. 08. 2021

Kokosová voda se v posledních letech stala poměrně oblíbeným nápojem. Především v létě, jelikož dokáže perfektně zchladit tělo, dodá minerály a pomáhá nám dodržovat pitný režim. Navíc jde o nápoj, který skvěle chutná, hydratuje naše tělo a dodává mu spoustu živin.

A s čím konkrétně nám může kokosová voda pomoci? Ukrývá se v ní spoustu minerálních látek i vitamínů. Hydratuje tělo a zahání chuť na sladké. Navíc má i mnoho zajímavých zdravotních benefitů, které bychom neměli přehlížet.

Kokosová voda jako zdroj cenných živin

Kokosová voda je vlastně tekutina, která se nachází uprostřed mladého zeleného kokosu. Postupně s tím, jak kokos dozrává, kokosová voda ho vyživuje. Po necelém roce, až je kokos úplně zralý, část tekutiny v ořechu zůstane a zbytek se promění na pevnou bílou hmotu. Kokosová voda, která se prodává v obchodech, pochází z mladých kokosových ořechů. Jeden takový ořech ukrývá zhruba 100 ml kokosové vody. Ta obsahuje 94 procent vody a jen velmi málo tuku. Dále pak kokosová voda ukrývá vápník, hořčík, fosfor a draslík. Pochopitelně nechybí ani sacharidy. Kokosová voda může být díky svému složení považována i za jakýsi iontový nápoj.

Čtěte také:

Kokosový olej – zázrak za pár korun na vlasy, pleť i zuby

Mandlové mléko, rýžové mléko, kokosové mléko,... Znáte rostlinná mléka a jejich benefity?

Thajská polévka s kokosovým mlékem

Kokosová voda jako antioxidant

O volných radikálech už toho bylo napsáno mnoho. Jsou to nestabilní molekuly, které vznikají jako vedlejší produkt látkové výměny přímo v našem těle. Jejich produkce se zvyšuje ve chvíli, kdy prožíváme stres, po operaci nebo pokud máme nějaké zranění. Volné radikály pochopitelně pro nás nejsou nic, po čem bychom toužili. Naopak, cílem je zbavit se jich. A s tím právě může pomoci kokosová voda. Pokud je volných radikálů příliš mnoho, tělo se dostane do stavu oxidačního stresu. Ten následně může poškodit naše buňky a zvýšit riziko různých nemocí. Právě kokosová voda v sobě ukrývá antioxidanty, které si s volnými radikály poradí tak, aby neškodily. 

Kokosová voda může snížit hladinu cukru v krvi

Není to jen domněnka, studie skutečně prokázaly, že kokosová voda je schopna snižovat hladinu cukru v krvi. Ale to není všechno. Kokosová voda je také zajímavým zdrojem hořčíku, který může zvýšit citlivost na inzulín a snížit hladinu cukru v krvi u lidí s prediabetem i s diabetem II. typu. Zároveň je však nutné dávat pozor na to, kolik kokosové vody vypijete. Všeho moc škodí a u diabetiků to platí dvojnásob. Vzhledem k tomu, že kokosová voda obsahuje poměrně dost sacharidů, konzultujte její konzumaci s vaším ošetřujícím diabetologem.

Kokosová voda pro zdravé ledviny

Dostatečný pitný režim je prevencí proti vzniku ledvinových kamenů. Nejlepší je v tomto ohledu pochopitelně čistá voda. Ovšem jsou i výzkumy které naznačují, že kokosová voda by mohla být rovněž velmi dobrým prostředkem. Ledvinové kameny se vytváření, když se vápník, oxalát a další sloučeniny spojí a vytvoří v moči krystaly. Ty pak mohou tvořit drobné kamínky. Kokosová voda je údajně schopná zabraňovat přichytávání krystalů na ledviny a další části močových cest. Navíc může i snížit počet krystalů, které se v moči vytvoří.

Kokosová voda pro zdravé srdce

Pravidelné pití kokosové vody může pomoci snížit riziko srdečních chorob. Alespoň to tvrdí některé studie, které se tímto zabývaly. Pro to, aby toto tvrzení bylo jednoznačné, však ještě ale nadále chybí další studie na lidech. Ovšem například velmi zajímavá studie z roku 2005 spojila popíjení kokosové vody se snížením tlaku u lidí, kteří se s vysokým krevním tlakem léčily. Ani toto však zatím, pro nedostatek dalších výzkumů a důkazů, není možno jednoznačně potvrdit. Avšak podle odborníků, jedním z důvodů, proč tomu tak může být je fakt, že kokosová voda obsahuje draslík. Jeho užívání je se snižováním krevního tlaku všeobecně spojováno.

Voda z mladého kokosu je zdraví prospěšná

Kokosová voda doplní energii po cvičení

Kokosová voda může být skvělým nápojem pro doplnění tekutin ztracených při cvičení i pro doplnění elektrolytů. To jsou minerály, které v našem těle hrají spoustu důležitých rolí, včetně udržování správné rovnováhy tekutin. Mezi nejdůležitější elektrolyty patří draslík, hořčík, sodík a vápník. A to jsou všechno prvky, které kokosová voda umí organismu ve správném poměru dodat. 

Autor článku: Monika PoledníkováNapsat komentář: Kokosová voda je zázračným elixírem i antioxidantem. Doplní tekutiny a pomůže snížit hladinu cukru v krvi

RE: Kokosová voda je zázračným elixírem i antioxidantem. Doplní tekutiny a pomůže snížit hladinu cukru v krvi

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.