Čirůvka bílá /Tricholoma album/

Foto: Wikimedia, Autor: Archenzo

▪ Čirůvka bílá - vzhled

Klobouk čirůvky bílé měří 4 – 12 cm v průměru, je sklenutý, pak rozložený, v dospělosti i trochu vmáčklý, bez hrbolu, bílý nebo uprostřed trochu nažloutlý. V dospělosti často trochu zvlněný až i nepatrně laločnatý. Lupeny jsou středně husté, dosti široké i tlusté, bílé, později trochu nažloutlé.

Třeň je válcovitý, někdy na dolejšku nepatrně ztlustlý, jinak však dole i ztenčený, rovný nebo trochu zprohýbaný, skoro lysý. V dospělosti bílý, často se slabým odstínem žlutookrovým.

Dužnina je bílá a neměnlivá, dosti kompaktní. Voní zprvu celkem příjemně, brzy ale nepříjemně, chutná nasládle, po rozkousání hořce.

▪ Čirůvka bílá - výskyt

Čirůvka bílá roste v řídkých houfech v listnatých lesích na sušších půdách, a to jak vápencových, tak i kyselejších, celkem dosti vzácně.

▪ Čirůvka bílá - vliv na zdraví

Čirůvka bílá je v syrovém stavu jedovatá, při dostatečném tepelném zpracování sice nehrozí otrava, ale houba není chutná.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1256x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte