Choroš šupinatý /Polyporus squamosus/

▪ Choroš šupinatý - vzhled

Klobouk je v dospělosti 10-60 cm široký a je buď klínovitý, ledvinitý, nebo okrouhlý, uprostřed prohloubený, na světle okrovém podkladu rezavě hnědě až tmavohnědě šupinatý s šupinami na koncích dřípatě roztřepenými nebo zahrocenými.


Rourky jsou naspodu klobouku bělavé, později zažloutlé, nanejvýš 1cm vysoké, s nepravidelnými, 1 -2 mm širokými, zubatými, krémově nažloutlými až okrově hnědými póry.

Třeň je v mládí středový nebo výstředný, u plodnic rostoucích z kmenů a větví nakonec postranní, až 8 cm dlouhý, tlustý a často spojený i s kořeny stromů. Pod zemí je třeň středový. Je krémově nažloutlý, v horní části s hnědavou síťkou, v dolní části hnědý až černohnědý.

Dužnina je bílá, v mládí masitá, dost tuhá, později suše kožovitá. V mládí má okurkovou až moučnou vůni, později nepříjemný pach, připomínající žluklý tuk. Bazidie jsou kyjovité, bezbarvé, výtrusy dlouze oválné až válcovité, s tenkou hladkou stěnou.

▪ Choroš šupinatý - výskyt

Choroš šupinatý roste na jaře a v létě na živých i mrtvých kmenech nebo větvích rozmanitých listnatých stromů, vzácně také na jedlích. Plodnice rostou někdy zdánlivě také ze země, kde bývají šťavnaté a masité, vždy jsou ale spojeny podhoubím s kořeny živých stromů nebo s mrtvým dřevem, suchými větvemi apod. Jinak je možné najít plodnice také na pařezech, padlých nebo poražených kmenech, na živých stromech, často i na větvích vysoko v korunách stromů.

Je to velmi škodlivá houba, protože působí značnou hnilobu napadených stromů a je tím nebezpečnější, že většinou napadá živé stromy. K nákaze dochází trhlinami, suky po uřezaných nebo ulomených větvích nebo jinými ranami. V listnatých lesích v Čechách se objevuje řidčeji, spíše tam škodí v parcích, alejích, zahradách i ovocných sadech, zejména na ořešácích, hrušních, jírovcích, lípách, javorech nebo jasanech. V horách karpatské oblasti škodí choroš šupinatý nejvíce v bučinách, zejména v původních porostech pralesového rázu, kde napadá živé stromy, a když strom vyhnije a padne, roste ještě několik let na padlém kmeni. Plodnice v létě rychle zničí hmyz, ale příštím rokem vyrostou znovu. Hniloba dřeva je bílá.

▪ Choroš šupinatý - vliv na zdraví

Choroš šupinatý je sice houba, která obecně zdraví neškodí, ale není nijak chutná. U některých lidí může vyvolat zvracení, a proto ji nelze doporučit.

▪ Choroš šupinatý - možnosti využití

Houba se uvádí jako jedlá a někde se i sbírá. Sbírají se jen nejmladší plodnice, ale i ty jsou tuhé, houževnaté, těžko stravitelné a přitom nejsou nijak chutné. Starší plodnice jsou velmi tuhé, nelze ho proto ke konzumaci doporučit.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2670x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte