Bodnutí hmyzem

V české krajině nás může bodnout zejména komár, ovád, vosa, včela, čmelák nebo sršeň. Bodnutí hmyzem se zpravidla projeví svěděním, otékáním postiženého místa, ale i bolestí a mírně zvýšenou teplotou. Pro zdravé jedince nejsou tato bodnutí hmyzem na životě ohrožující, přesto se mohou vyskytnout i velice závažné situace, pokud dojde k rozvoji alergické reakce. Proto je důležité vědět, jak poskytnout první pomoc při bodnutí hmyzem.

Co se týče bodnutí hmyzem, rozhodně bychom neměli zapomínat na prevenci. To znamená chránit sebe i své děti vhodným oděvem, kůži natírat repelenty, nechodit bosky a hmyz, zejména vosy, zbytečně nedráždit.

První pomoc při bodnutí hmyzem – obecné zásady

 • Nejprve postižené místo zchlaďte (zmírníte tak svědění a otok).
 • Z přírodních prostředků lze použít např. šťávu z listů jitrocele nebo řebříčku či okvětních lístků měsíčku lékařského.
 • Velmi dobré účinky na postižené místo má i gel z aloe vera.
 • Použít můžete i octový obklad či nakrájenou cibuli.
 • Na bodnutí hmyzem působí velmi dobře také homeopatická medicína (o jejím použití se poraďte v lékárně).
 • Lze aplikovat také lokální antihistaminika v gelové formě.

Bodnutí vosou, včelou, sršněm

Včela, vosa, čmelák a sršeň patří do čeledi blanokřídlého hmyzu. Jejich jed, který se nám dostane do těla, vyvolá toxickou reakci. Složení jedu včely, vosy a sršně se liší, k reakci na bodnutí však dochází pokaždé. Horší je to v případě přecitlivělosti na některé látky v jedu obsažené. Pak může vzniknout nepřiměřená reakce imunitního systému, tedy alergická reakce.

Je-li člověk alergický na včelí bodnutí, nemusí se stejná reakce opakovat i po bodnutí vosou. Existuje možnost výrazné alergické reakce (zkřížená reaktivita) mezi vosou a sršněm (jste alergičtí na obojí jed), ale jen nepatrná mezi vosou a včelou (zatímco jste alergičtí na bodnutí vosou, nemusí vám vadit včelí jed a naopak).

První pomoc – vosí bodnutí, bodnutí sršněm, bodnutí čmelákem

V těchto případech postupujeme stejně jako v případě bodnutí včelou, neboť mohou nastat zcela totožné reakce organismu. Jediným rozdílem bývá to, že při vosím bodnutí či bodnutí sršněm nezůstává zpravidla žihadlo v místě bodnutí.

Včelí bodnutí

Včelí bodnutí patří mezi nejvíce rizikové. Bodnutí včelou medonosnou je v letních měsících poměrně časté. Ta poté, co v kůži nechá žihadlo, sama zahyne. Jed tohoto hmyzu sice není příliš silný, ale přesto může způsobit vážné příznaky včetně smrti.

Jak na člověka včelí bodnutí může působit?

Jed přítomný v žihadle včely může člověka otrávit. Vysoké dávky jedu mohou otrávit každého. To se týká ale pouze případů, kdy se jedná o mnohočetná včelí bodnutí (v řádu desítek až stovek). To stejné platí pro vosí bodnutí či bodnutí sršněm.

Jed může způsobit alergickou reakci. V takovém případě nezáleží na počtu bodnutí, protože smrtelnou alergickou reakci může zapříčinit i jediné včelí bodnutí. To stejné platí pro vosí bodnutí či bodnutí sršněm.

První pomoc – včelí bodnutí 

 • Vyndejte žihadlo, pokud zůstalo v místě vpichu.
 • Přiložte ledový obklad (kostky ledu či cokoli chladného).
 • Aplikujte protisvědivou mast (např. Fenistil gel) nebo přiložte octový obklad.

U zdravého jedince, který netrpí alergií na včelí bodnutí, je výše uvedený postup dostačující a neměly by se vyskytnout další komplikace. Výjimkou však může být situace, kdy nás včelí bodnutí, vosí bodnutí či bodnutí sršněm zasáhne do nevhodného místa, jako je jazyk, oblast krku, dutiny ústní nebo jícnu. Zde pak existuje riziko většího otoku, který může ucpat dýchací cesty. Může dojít i k udušení.

První pomoc – včelí bodnutí do jazyka, krku, jícnu

 • Postiženého posaďte.
 • Postižené místo intenzivně chlaďte – např. na krk přiložte ledový obklad, do úst kostku ledu.
 • Co nejdříve je nutno dát postiženému antihistaminikum (k dostání v lékárnách i bez předpisu).
 • Následně vyhledejte lékařskou pomoc.

Platí stejně pro vosí bodnutí či bodnutí sršněm.

První pomoc - včelí bodnutí s alergickou reakcí

Slabší alergická reakce se projeví větším místním otokem, než jaký vznikne u jedince bez alergie, někdy vznikne alergická kopřivka. To řešíme lokálními a celkovými antihistaminiky a chlazením postiženého místa.

Vážné reakce organismu na včelí bodnutí, vosí bodnutí či bodnutí sršněm:

Astmatický záchvat – příznaky: zkrácený dech, sípavé zvuky při výdechu, zmodrání rtů či konečků prstů. Pokud je postižený astmatik a má u sebe inhalátor, ihned jej použijte!

Anafylaktický šok – příznaky: dušnost, kolapsový stav, rychlý pulz, prudké snížení krevního tlaku, bledá kůže, pocit žízně, poruchy vědomí. Tato těžká alergická reakce nastává většinou v řádech několika desítek minut po bodnutí hmyzem.

V těchto případech volejte neprodleně ZZS tel. 155!

Co nejdříve podejte antihistaminika nebo kortikoidy, pokud je máte k dispozici (1 až 2 tablety rozkousat a spolknout). Pokud má postižený u sebe autoinjektor s adrenalinem, aplikujte dle návodu. ZZS volejte i v případě, že se jedná o mnohočetná včelí bodnutí (desítky až stovky), i když se nerozvine alergická reakce. Může totiž dojít o otravě jedem, což může být ohrožující na životě.

Důležité je upozornit také na skutečnost, že organismus až u 80 % jedinců zpočátku na setkání s žihadlem, resp. jeho jedem, nereaguje. Ke spuštění alergické reakce se totiž jed musí v těle naakumulovat. Pokud vás tedy jednou bodla včela a nedošlo k alergické reakci, neznamená to, že k alergické reakci nemůže dojít příště.

V případě, že již víte o tom, že na vosí bodnutí, včelí bodnutí či bodnutí sršněm máte těžkou alergii, je dobré poradit se s lékařem, který vám doporučí opatřit si tzv. „balíček první pomoci“ s protialergickými léky. Tento balíček byste s sebou měli všude nosit po celé období aktivity hmyzu a také byste měli vědět, jak si správně a rychle v případě potřeby první pomoc poskytnout.

Co by měl obsahovat balíček první pomoci?

Adrenalin (epinefrin) v autoinjektoru (injekčním peru), který působí proti poklesu krevního tlaku, posiluje srdce a rozšiřuje průdušky. Ten se užívá při nástupu příznaků komplexní alergické reakce. Včasné podání zachraňuje život.

Antihistaminikum, které blokuje účinek histaminu a tím tlumí alergickou reakci. V akutním případě se doporučuje spolknout jednorázově až 2 tablety, které je vhodné pro rychlejší účinek rozkousat.

Kortikosteroid v tabletách, který potlačuje alergický zánět. Pro užití platí totéž co pro antihistaminika.

Inhalační léky, které uvolňují průdušky zúžené při astmatických záchvatech. V akutním případě dušnosti se aplikují dva vdechy.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 5272x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Záchvaty

Hyperglykémie

Hyperglykémie je akutním stavem, který může provázet cukrovku (diabetes…
další témata >

Poranění od zvířat

První pomoc při pokousání zvířetem

Napadení a pokousání psem je častým rizikem, které hrozí dospělým i…
další témata >

Krvácení

Porod

Porod je završení těhotenství - nejúžasnější, ale i nejobávanější…
další témata >

Homeopatická první pomoc

Homeopatická první pomoc - základní…

Jeden ze způsobů využití homeopatie, je akutní homeopatie, kterou lze velmi…
další témata >

Úrazy

První pomoc: Vyvrknutý kotník

Vyvrknutý kotník je podle lékařů nejčastějším úrazem, se kterým se…
další témata >

Otrava (intoxikace)

Otrava jídlem – poradíme vám, jak se…

Otrava jídlem je nepříjemnou nákazou, která může na pár dní…
další témata >

První pomoc pro děti

Vysoká horečka u dětí

Když dítěti stoupá horečka, každý rodič obvykle ihned znejistí a…
další témata >

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte