Poznejte tajemství historie chovu koček.
26. 02. 2021

Zajímavosti z historie chovu koček – co víte o chovu kočky domácí?

První kočky začaly s lidmi žít někdy v rozmezí 7 – 9 000 let před naším letopočtem a první kostry, které by se daly považovat za těsné sousedství s člověčími, byly nalezeny na Kypru. Tam tedy začala historie chovu koček? Možná ano – a možná ještě jinde a ještě dřív, popravdě, nevíme. Archeologie se nám může ještě postarat o různá překvapení.

Co říká historie o chovu koček? Byly považované za bohyně

Pokud se ale zaměříme na organizovaný chov, dá se říci, že mohl už nějakou formou probíhat od dob egyptských faraonů či lokálně na světě tam, kde se objevily nějaké výjimečné kočky a první lidi napadlo, že by bylo vhodné právě tyto kočky namnožit cíleně. Říká se, že potomci koček, které dělaly společnost faraonům, pobíhají dodnes v ulicích Káhiry, povětšinou ale jako kočky toulavé.

Je zajímavé, že v asijských zemích kočky pronásleduje nepěkná pověst, prý nosí smůlu a chudobu (ale byly chráněnkyně buddhistických mnichů), podle jiných pověstí zase mají chudobu zahánět. V Číně je dodnes kočka někdy i zdrojem masa a kožešiny.

Čtěte také:

Zajímavosti o kočkách aneb co jste o nich možná doposud nevěděli!

Antický Řím, Skotsko a Anglie je ve svých historických dobách mají často jako zvíře přinášející štěstí.

Pohané považovaly kočku za symbol plodnosti a nevěsty se měly o své kočky dobře starat, aby se dobře vdaly. A možná tady pak vznikla ta nenávist, která stála kočky i ženy život na hranicích za čarodějnictví.

Chov kočky domácí nebo hon na čarodějnice?

Kočky zažily ve své historii i temná období, zejména to, když je začala pronásledovat církev. Přitom ještě v ranném středověku byly ceněny. Čarodějnice, ďáblovo zvíře, ďábel sám. Zejména černé kočky neměly na růžích ustláno a možná z těchto dob pramení i podvědomá nenávist některých lidí ke kočkám, nebo pověrčivost ohledně černých koček.

Přitom to byla škoda, tehdy v dobách temných, protože kočky hubily hlavní přenašeče moru, hlodavce.

Z historie chovu koček: 150 let se chovají organizovaně

První výstava koček se konala roku 1871 v Londýně a od té doby se po světě pomalu začal rozšiřovat koníček kočičích mazlíčků. O šest let později byl v Londýně založen první chovatelský klub a netrvalo ani deset let a první výstavy koček se začaly objevovat i v zámoří, v USA. V roce 1949 byla založena organizace FIFe, která dnes patří k hlavním organizátorům výstav po celém světě i v ČR. Česká organizace se jmenuje Sdružení chovatelů koček v ČR (SCHK), ale u nás vzniká i mnoho klubů dalších.

Od této doby jsou kočky množeny cíleně, selektivně s ohledem na dobré vlastnosti tak, aby každé kočičí plemeno mělo co nejlepší znaky i povahové vlastnosti.

Teprve 60 let jsou s námi kočky doma pohodlně

Je to až k nevíře, ale více rozšířený chov koček se začal prodírat na povrch před šedesáti lety, kdy byl vynalezen kočkolit a už nebylo tak obtížné mít doma kočku jako domácího mazlíčka. A mnohým kočkám se to zalíbilo a postupným šlechtěním se z nich stávali, jak to jen říct kulantně, trošku línější tvorové.

Ač i dnes se mohou vyskytnout mezi některými zdánlivě klidnými a domáckými plemeny koček jedinci trošku divoko myslní, kočka se od dob svého šlechtění změnila nejen vizuálně, ale i mentálně. Sdílí s námi gauč a myslíme si, že by to dělala i v případě, že by ji byla dána svoboda. Ale co když to není tak docela pravda? Co když je kočka skutečně mazlíčkem, který s námi je jen proto, že chce. Ale kdyby nechtěl, bez okolků od lidí svobodně odkráčí do hlubokých lesů…

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Chování kočky po kastraci: Co všechno se změní?

Kočka po kastraci ztrácí nejen schopnost, ale také potřebu se rozmnožovat. Po tomto zákroku následuje výrazná změna chování. Stále však platí, že kastrace vyřeší do budoucna několik problémů. Jak se tedy přesně změní chování kastrované kočky a jak se o ni starat těsně po zákroku?

jít na článek

Je kočka agresivní? Poradíme, jak řešit rivalitu mezi kočkami

Kočky se mezi sebou nesnesou. Co s tím? Rivalita mezi kočkami je možná nevítaná pro majitele, ale je třeba si uvědomit, že pro kočky je to jednání přirozenější než co jiného. Kočky jsou svou podstatou teritoriální zvířata a až lidské šlechtění nebo nedostatek prostoru, na kterém zdivočelé i domácí…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…