Kočka a koťata po narození
03. 07. 2020 Přečteno: 16166x

Kočka vhodná do bytu – kočičí plemena, která milují domov

Kočka s člověkem žije už řadu let. Možná bychom měli přidat i pár tisíc let. Zatímco dříve to byl zejména skvělý pomocník – v hospodářství likvidoval škůdce všeho druhu, v současné době je spíše parťákem, který o škůdce (kromě zatoulané mouchy) nezavadí. Někteří kočky dokonce považují za jakési ochránce a zvířecí terapeuty. Ať je tomu jakkoli, existuje řada plemen, která můžete pořídit i do bytu.

Kočka vhodná do bytu

Ne každá kočka je samozřejmě vhodná do bytu. Některé potřebují pořádný kus volnosti. Bez večerních toulek po kraji, sem tam natrženého ucha či šrámu po rvačce by si taková kočka venkovní ani neuměla život představit. A vám by časem sbírka ulovených myší vystavených na prahu domu možná chyběla. Kočka vhodná do bytu o tyto zážitky příliš nestojí. Její povahové vybavení bývá jiné. Nudit se s ní však rozhodně nebudete. Jaká plemena koček tedy zvažovat, když plánujete kočku do bytu?

Čtěte také:

Kočičí plemena: jaká je nejlepší kočka na mazlení?

TOP kočičí plemeno do bytu: Modrá britská

Mezi top plemena koček, která se hodí do bytu patří tradičně „britka“. Je oceňována nejen pro svůj hustý jemný kožíšek v modravém odstínu, ale též pro svou velkou samostatnost a vznešenou nevtíravost. Chování královny je v ní patrné již od kotěte. Zpravidla tyto kočky nejsou příliš temperamentní, naopak si zachovávají důstojnost a jen máloco je dokáže vyvést z britského klidu. Obvykle nevyžaduje příliš pozornosti, a když ano, tak si přijde. Co ocení, je bydlení ve výškách. Hodí se pro ty, kdo nebývají často doma.

kočka do bytu britská

Kočičí plemena do bytu: Perská kočka

Perská kočka představuje Starobylé kočičí plemeno, které obývalo i paláce a honosné domy. To, že je s lidským pokolením tak dlouho zřejmě umožňuje její vyrovnaná povaha, přítulnost a oddanost. Dokonce bývá přátelská i k ostatním zvířatům v domácnosti. Hlavním charakteristickým rysem je samozřejmě krásná dlouhá srst. O tu je však třeba pravidelně pečovat – česání, koupání i pudrování. Pakliže necháte srst zacuchat, hrozí zapaření kůže a následný vznik kožních onemocnění.

kočka vhodná do bytu perská

Kočka vhodná na mazlení i do bytu – Ragdoll

Mezi další „chlupaté“ mazlíčky patří kočičí plemeno Ragdoll. Jedná se o kočky, jež jsou velmi hravé, společenské a nekonfliktní. Doporučují se i k dětem, neboť rozhodně nezkazí žádnou legraci. Zároveň jsou velmi inteligentní a rády se učí. Můžete je naučit i „psím“ kouskům jako například aportovat. Výhodou pro soužití s dětmi je také jejich mírná povaha. Neútočí, jsou trpělivé a při ohrožení spíš utečou. Na druhou stranu však vyžadují společnost, samota jim nevyhovuje.

ragdoll kočka do bytu

Netradiční kočka do bytu – Bengálská kočka

Pokud hledáte temperamentního parťáka, pak zvažte kočku bengálskou. Hodí se spíš do větších bytů, protože opravdu nepoleží. Je pravým opakem kočičích dam. Krásná leopardí srst zřejmě napovídá, čí povahu nese. Miluje vodu, lov, zábavu a aktivitu všeho druhu. Toto kočičí plemeno vyžaduje vaši pozornost, ale také nové a nové podněty. Připravte se na byt plný kočičích hraček. Je velmi zvědavá. Doporučujeme sundat záclony, žaluzie pořídit venkovní, rozloučit se s ubrusy a pokojové rostliny uzamknout do speciální místnosti.

bengálská kočka vhodná do bytu

Mainská mývalí kočka – domestikovaný obr vhodný i do bytu

Kočičí obr, i tak bychom mohli nazvat kočičí plemeno Mainská mývalí. Jedná se totiž o jednu z největších domestikovaných koček vůbec. Hmotnost samce může dosáhnout až 12 kg (samice maximálně 7 kg). Jejich velikost ještě opticky zvětšuje polodlouhá srst, zejména na ocasu a tlapách, svalnaté tělo a „hranaté“ obrysy. I s ocasem dorůstá délky kolem jednoho metru. Zajímavostí je, že jejich ocas bývá stejně dlouhý jako jejich tělo. Ačkoli se její velikost může zdát „překážkou“, opak je pravdou. Mainská mývalí kočkavelmi mírnou, mazlivou povahu, a navíc si velmi ráda hraje i v pozdním věku. Ačkoli je silně spjata se „svou“ rodinou, ráda si uspořádá i vlastní samostatný program. Zajímavostí je, že je schopna usnout na naprosto nepohodlných místech nebo je schopna pít vodu pomocí tlapky.

mainská mývalí kočka do bytu

Sphynx: bez svého páníčka se neobejde

Nevšední vzhled tohoto plemene si našlo řadu svých nadšenců. Na první pohled vás uchvátí téměř bezsrsté tělo (objevuje se tu drobné chmýří) se zvrásněnou kůží, výrazné uši a velké oči ve tvaru citronu. Toto kočičí plemeno vyniká svou unikátní povahou. Jsou velmi inteligentní, důvěřivé a hravé. Vyžadují však neustálou pozornost a přilnou k určitému člověku. Doslova se na něm stanou závislé. Pobyt o samotě je pro ně velkým stresorem a může docházet i k poruchám chování. Pokud o tomto kočičím plemenu uvažujete kvůli alergii na „chlupy“, pak vás musíme zklamat, protože alergen obsahují i kočičí sliny, proto se může alergická reakce objevit i zde, i když v mnohem menší míře.

sphynx kočka vhodná do bytu

Jak vybrat kočku vhodnou do bytu?

Ať už se rozhodnete pro jakékoli kočičí plemeno do bytu, vězte, že je důležité se na příchod nového člena připravit. Než se vrhnete na koupi, zamyslete se a upřímně si odpovězte na otázky:

  1. Jaký je můj denní program?
  2. Chci mazlíka nebo nezávislého parťáka?
  3. Je to kočka k dětem?
  4. Budu cestovat? Budu ji brát s sebou anebo mi ji bude někdo hlídat?
  5. Nemám já nebo moje děti alergii?

Nezapomeňte, že kočka je závazek na řadu let. Je to živý tvor, který vám vaše dny ozvláštní způsoby, které si teď neumíte ani představit. Při výběru si vždy zkontrolujte původ kočky, obzvlášť, pokud ji pořizujete k dětem. Kočky z útulku jsou citlivou variantou. Je nutné si uvědomit hrozící riziko, že díky jejímu životnímu příběhu nebude snadné kočku zařadit do rytmu vaší rodiny. Na druhou stranu umožníte mazlíčkovi najít láskyplný domov.

Tip na závěr pro domácí i venkovní kočky

Základem zdraví každé kočky je samozřejmě kvalitní strava, zvolte tedy variantu určenou „jen“ pro kočky, a to v jejich váhové kategorii i životní fázi. Potřeby kotěte jsou jiné než u dospělé kočky.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo