další zvířátka

Britská kočka: Pravá dáma s poklidnou povahou

Pokud hledáte kočku, která bude klidná, milující a oddaná, britská kočka je pro vás ta pravá. Často se o ní říká, že má skutečně britskou povahu - je trochu rezervovaná a občas se vám může zdát, že se o vás vlastně vůbec nezajímá. Ve skutečnosti svého pána ale bezmezně miluje. Pojďme si představit kočku, která se postupem času přeměňuje z aktivního kotěte na domácího povaleče.

Britská modrá kočka s plyšovou srstí

Kořeny britské modré kočky sahají do 19. století, kdy se ve Velké Británii začalo objevovat robustní plemeno s charakteristickou modrošedou srstí.

Jako jedno z největších kočičích plemen britská kočka v dospělosti váží až 9 kg, má mohutné tělo i nohy, ocas kratší a tlustý se zakulacenou špičkou. Masivní vzhled doplňuje široká hlava s plnými tvářemi. Na její tváři vás dozajista upoutají krásně zbarvené, většinou jantarové, velké kulaté oči.

Britskou kočku dnes díky šlechtění můžete obdivovat nejen v klasické modré, ale také v dalších barvách - stříbrné, světle hnědé, krémové, čokoládové až černé. Její huňatý kožíšek si zamilujete - při mazlení trochu připomíná plyšovou hračku.

Hravá britská koťata se mění v gaučové povaleče

Malé britské kotě je hravé a aktivní a vyžaduje neustálou pozornost od svého páníčka. S postupem času se však začne malé koťátko měnit ve velkou mohutnou kočku, která se stává také línějším společníkem a povalečem. Kočka vás už rozhodně nebude pronásledovat z pokoje do pokoje. Dá vám stejný klid, jako od vás bude ostatně potřebovat i ona. Rozhodně se nedivte, pokud si vyleze někam do výšky a bude se na vás celé hodiny jen tak koukat.

I když mají britské kočky rády svůj klid, o pozornost si rády řeknou. Když se chtějí pomazlit anebo zaskotačit, dají vám to zřetelně najevo. Jestli máte rádi večerní tulení, nechte si dveře do pokoje nebo ložnice pootevřené. Britka vás tam bude ráda navštěvovat a dělat vám v posteli společnost. Díky tomu, že je kočka také samostatná a vyrovnaná, můžete ji bez obav nechat i delší dobu samotnou doma.

 Trpělivá britská kočka je vhodná k dětem

Britce rozhodně nebude vadit přítomnost jiné kočky nebo dalšího zvířete. Je velmi trpělivá, a proto se skvěle hodí k dětem. Nikdy se nemusíte bát, že by byla agresivní a nějak jim ublížila. Pokud ji už přestane hraní bavit, raději se odplouží na své klidné místečko. Rozhodně nepotřebuje rodinný dům s velkou zahradou, útulný byteček jí bohatě stačí. Proč by se měla trmácet z jednoho konce zahrady na druhý, když může nerušeně odpočívat v pelíšku?

Jak o britskou kočku pečovat?

Pokud se budete o kočku s láskou starat, bude vás na cestě životem provázet až 15 let. Jakkoliv by se podle jejího majestátního vzhledu mohlo zdát, že vyžaduje luxusní péči, nenechte se mýlit. Pravidelně byste se měli věnovat pouze česání srsti, čištění učí a zastřihávání drápků.

Co však nesmíte zanedbat, je výběr správného krmiva. Kočce byste měli dopřát kvalitní stravu, která obsahuje veškeré potřebné živiny a látky. Ty udrží kočku nejen zdravou, ale také bystrou a v psychické pohodě.

Především po kastraci kočky je nutné hlídat stravu kočky. Mají totiž tendenci rychle tloustnout. Proto bychom měli podávat krmivo s nižším obsahem kalorií, a to jen dvakrát denně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1679x

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 1 příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Uvažujeme nad britkou a teď můj dotaz. Jaké jsou pro ni nejlepší granule? Než si ji pořídíme, chceme být připraveni.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte