Krásná užovka červená je vhodná pro začátečníky v chovatelství plazů.
05. 11. 2021

Užovka červená a vše, co potřebujete vědět o jejím chovu

Užovka červená zaujme na první pohled. Je to had, který vyniká pestrým zbarvením. Jeho tělo pokrývá červená, hnědá i černá barva. Pro nadšené chovatele plazů je ideální volbou, neboť užovka má velmi mírnou povahu.

Pakliže uvažujete o tom, že se užovka červená stane vaším společníkem v domácnosti, můžete se těšit z nenáročného chovu. To jistě ocení všichni lidé, kteří jsou věčně zaneprázdnění. Ovšem nějakou tu péči musíte plazovi poskytnout. Pojďme si říct více.

Užovka červená a její obecný popis

Užovka červená se latinsky nazývá Pantherophis guttatus. Možná proto ji někteří chovatelé přezdívají velmi familiárně „gutka“. Původním domovem tohoto plaza je Jižní Amerika a Mexiko. V zajetí se může tento pestře zbarvený had dožít téměř osmnácti let. Jeho délka často dosahuje až dvou metrů. Důležité pro chovatele je, že užovka červená není nikterak jedovatá. Avšak pozor byste měli dát v případě, že jste předtím hladili křečka anebo morče. Plaz to snadno vycítí a může (nezbytně nemusí) majitele kousnout. Aktivní bývá především v noci, den spíš prospí.

Čtěte také:

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Užovka červená a několik slov k chovatelství

Dá se říct, že pro začátečníky v chovu plazů, je užovka červená ideálním adeptem. Nezřídka kdy ji ostřílení chovatelé nazývají milým a poklidným hadem. Než si však tohoto plaza přinesete domů, je zapotřebí připravit náležitý prostor. Jak postupovat?

  • Užovka červená potřebuje, ostatně jako každý had, dostatek prostoru. Proto pořiďte terárium o minimální šířce 60 centimetrů, výšce 45 centimetrů a hloubce taktéž 45 centimetrů. Opomenout byste neměli ani přísun vzduchu do terária (v horní části terária i z boku).

  • Jako výstelku do terária použijte ideálně rašelinu, kterou promícháte s jemným pískem (nebo volte např. speciální substrát do terárií). Samozřejmostí jsou i různé přírodní doplňky, jako větve stromů, stromová kůra, skořápka z kokosu, nejrůznější druhy kamenů a podobně. Dobré je, když bude mít užovka červená i nějaký uměle vytvořený úkryt.

  • Podstatné je i udržení stabilní teploty v teráriu (cca 23 °C až 30 °C), čehož docílíte pořízením výhřevné žárovky. Abyste mohli optimálně teplotu regulovat, neobejdete se samo sebou bez kvalitního teploměru.

  • Užovka červená potřebuje též pravidelnou stravu. Pro útlocitné lidi krmení plazů není žádným medem. Je tedy nutné počítat s tím, že plazovi budete dodávat živé myši anebo malé potkánky. Pozor byste však měli dát na to, abyste užovku nepřekrmili. Mládě snese častější krmení, dospělý jedinec pouze jednou za dva týdny.

  • Do terária užovky umístěte rovněž misku s vodou, kterou pravidelně obměňujte.

  • Samozřejmostí by měl být i pravidelný úklid terária, který obnáší čištění od výkalů.

Užovce červené vytvořte ideálně i nějaký úkryt v teráriu.

Užovka červená a svlékání kůže

Stejně jako lidé, i užovka červená má schopnost obměnit svou kůži. To činí tzv. svlékáním. U dospělého jedince bývá frekvence svlékání asi jednou až dvakrát do roka. Chovatel by měl tento proces včas zaznamenat a pozastavit na toto období (trvá asi dva týdny) krmení. Svlékání kůže poznáte jednoduše tak, že povrch užovky změní zabarvení do bílého odstínu. Jinak se s plazem nedoporučuje v tyto momenty manipulovat. V obnově kůže můžete hadovi o trochu více pomoci tím, že porosíte vodou prostředí v teráriu. Tím zvýšíte o něco málo vlhkost.

Užovka červená a její pořízení

Rozhodli jste se, že se užovka červená stane součástí vašeho života? Potom musíte počítat s několikaletým závazkem, který obnáší pravidelnou péči o hada. Ke koupi volte ideálně zverimex, kde vám k plazovi sdělí zasvěcená obsluha potřebné informace. Nejideálnější však je, vyhledat si letitého chovatele a prodejce a nákup hada realizovat u něj. Cena za užovku červenou se pohybuje řádově od 500 Kč do 1700 Kč. Přičíst si samozřejmě musíte i náklady na vybavení, potřebné pro chov.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Nejdelší a největší hadi na světě

Noční můra těch, kteří se hadů bojí. Splněný sen všech, kteří mají hadi rádi. Jaký had je na světě největší, nejdelší a nejtěžší? Dokáže had skutečně sníst člověka? No, co si budeme povídat, na světě jsou pěkní mackové a popravdě sníst člověka není zase takový problém. Většina velkých hadů loví…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

Súhlasím, kŕmenie mäsom je najlepšie, akurát nie každé zvieratko to chce. Naša seniorka vôbec. Len konzervy a ...

Trápí vás časté nemoci? Podpořte svou imunitu

zdrava strava, hodně vitaminu, zeleniny, ovoce a k tomu ještě pohyb na posílení imunity

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo