Opice kapucín: chov opičky je velmi náročný a vyžaduje velkou zodpovědnost
13. 01. 2020

Pořídit dítěti mazlíčka? Skinny morče naučí děti chápat jejich zodpovědnost

Žadoní vaše dítě o nějakého mazlíčka, ale vy si nejste stoprocentně jisti, zda péči o něj zvládne? Morče je ideální zvířátko pro malé děti, které chceme naučit zodpovědnosti, jelikož je nenáročné na péči a postarat se o něj zvládnou i ti nejmenší. A jestliže se obáváte alergií na srst, skinny morče pro je nejlepším řešením. Je také velmi inteligentní a lze ho naučit zajímavé triky.

Pokud si stále nejste jisti, zda je koupě morčete pro vás a vaše dítě ten nejlepší nápad, máme pro vás 5 důvodů, které vás možná donutí změnit názor na nový přírůstek do rodiny.

Čtěte také:

Zvládněte stříhání drápků u morčat v 8 krocích

1.Zodpovědnost přichází s péčí o morče

Naučit dítě zodpovědnosti může být někdy náročné. Můžeme mu však pomoci tím, že mu svěříme do péče nějakého mazlíčka, o kterého se bude muset samo postarat. Poměrně nenáročné na péči je pro dítě právě morčátko. Na rozdíl třeba od psa nepotřebuje každodenní vycházky ani příliš prostoru.

Dítě potřebuje mít ve svém životě nějaký pevný bod, který mu bude neustále připomínat jeho povinnosti. Malý mazlíček je skvělý způsob, jak ratolestem nenápadně a hravou formou ukázat, že mají také vůči někomu nějakou zodpovědnost.

2. Skinny morče - chov je skvělý i pro alergiky

Pokud vaše dítě nebo někdo v rodině trpí alergií na srst, můžete si domů bez obav pořídit skinny morče. Je pokryté jen heboučkými chumáčky na čumáčku a packách, jinak je celé holé a hebké. Skinny morčata mají mnoho barevných variant. Jsou hnědá, černá, béžová, bílá i zlatavá.

I když je skinny morče díky své srsti dobrou volbou pro alergiky, má morče také své negativní stránky. Tou hlavní je to, že morče má velmi rychlý metabolismus a jí proto vícekrát za den než běžná morčata. Ovšem to může být při výchově k zodpovědnosti i příhodné. Dítě bude muset při péči o morče dbát na to, aby mělo neustále co k jídlu.

3. Morče můžeme naučit mnoha trikům

Děti se s morčetem nikdy nenudí. Hlavně skinny morče je vysoce inteligentní a snadno lze naučit několika trikům. Mnozí lidé si mohou myslet, že morče není příliš bystré, ale opak je pravdou. Když mu bude dítě věnovat trochu času, může se morče naučit skákat přes překážky, prolézat trubkami, proběhnou slalomovou dráhu a další dovednosti. Chce to skutečně jen čas, chuť a trpělivost ze strany páníčka a uvidíte, že o zábavu bude postaráno.

4. Skinny morče upoutá děti svými zvukovými projevy

I s němou tváří se dá dobře komunikovat. Morčata prostřednictvím různých zvuků dávají najevo okolnímu světu, co chtějí, co se jim líbí anebo naopak co nemají ráda. A pokud si pořídíte morčata dvě, mohou děti pozorovat a poslouchat, jak se dorozumívají mezi sebou. Věřte, že bavit se nebudou jen děti, ale i dospělí.

5. Morče může jít kamkoliv s dítětem

Velkou výhodou malých mazlíčků, jako jsou morčata, je také to, že si je děti mohou brát s sebou na výlety. Morče nemusíme nechávat doma, jako to často děláme s jinými druhy mazlíčků. Dítěti může dělat v přenosném boxu společnost téměř kdekoliv a kdykoliv.

Jak chovat morče - nejčastější chyby, na které si dávejte pozor

Při výchově morčat je potřeba si dávat pozor na několik zásadních chyb, které chovatelé, hlavně ti začínající, dělají.

Klec vybírejte uvážlivě

Jedna z nejdůležitějších věcí je klec pro morče. Morče potřebuje dostatek prostoru a malá klec mu rozhodně neprospívá. Klec pro křečka není určitě to pravé. Aby bylo žití pohodlnější a příjemnější, pořiďte morčeti prostornou klec, kterou vybavíte i nějakými hračkami.

Zapomeňte na piliny

Piliny patří mezi nejhorší podestýlky, které můžete morčeti dát do klece. Jsou totiž až moc jemné a morče je může snadno vdechnout anebo se mu mohou dostat do očí či nosu. Hobliny a dřevěné nebo buničité peletky jsou pro morče nejlepší.

Podávejte pestrou stravu

Morče potřebuje pestrý jídelníček. Především skinny morče musí mít k dispozici neustále vitamin C, který lze rozpustit ve vodě. Na talíři pak nesmí chybět:

 • seno
 • byliny
 • tráva
 • granule
 • mrkev
 • salát
 • kedlubna
 • paprika
 • salátová okurka
 • jablka
 • červená řepa
 • jablka

 

Co morčeti naopak nikdy nedávat:

 • avokádo
 • kokos
 • ořechy
 • cibule
 • česnek
 • brambory
 • kořeněné jídlo
 • sladkosti
 • zbytky z kuchyně
 • mražená zelenina
 • rebarbora
 • fazole

 

Dávejte morčeti dostatek pozornosti

Morče potřebuje také pořádnou dávku lásky a pozornosti, jinak bude strádat. Dítě by si s ním mělo každý den alespoň chvíli hrát, vzít ho do ruky, pomazlit se s ním, pohladit ho a projevit mu lásku. Proto mazlíčka nepořizujte dítěti, které je hodně zaneprázdněné všelijakými koníčky a které doma netráví příliš času. Zvířátko by tak trpělo.

Kde morče koupit?

Obraťte se vždy raději na zverimexy anebo chovatele. Vyhýbejte se inzerátům na internetu. Zde nikdy nevíte, zda je prodávané morčátko zdravé a v pořádku. Naopak u chovatele si můžete morče pořádně prohlédnout a zjistit další informace, které vám mohou pomoci s chovem.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…