Chov skinny morčete se v mnohém liší od chlupatého morčátka.
22. 03. 2021

Skinny morče potřebuje speciální péči. V čem se liší od chovu chlupatého morčátka?

Chov skinny morčat neboli morčat bez srsti se od chovu běžných morčat přeci jen trošku liší. Důvod není jen chybějící srst, ale i rychlejší metabolismus a vyšší náchylnost k nemocem.

Morče bez srsti vzniklo v laboratoři

Skinny morče je uměle vyšlechtěný druh. Bezsrsté plemeno vzniklo v kanadském Montrealu v 80. letech 20. století, přičemž původní zvířátka byla bílá s červenýma očima. Teprve, když je chovatelé začali křížit s krátkosrstými plemeny, vznikla celá škála barevných variant. Skinny morče má pevné tělíčko, velké klopené uši, korálkové oči, hebkou pokožku a obvykle pár chloupků v oblasti čumáku.

Oproti běžným druhům domácích morčátek bývá komunikativnější, mazlivější i inteligentnější. Ne všem ale bezsrsté plemeno vyhovuje. Největší výtkou bývá „zvláštní vzhled“, na který si obvykle musíte zvyknout. Skinny morče nejčastěji pořizují nadšenci anebo ti, kteří se chtějí vyhnout alergickým reakcím.

Chov skinny morčat: Vždy minimálně dvě

Chov skinny morčat není pro úplné začátečníky. Důvodem je, že jsou náchylnější na životní podmínky. Navíc je jejich pořízení i chov finančně náročnější. Cena samičky se pohybuje okolo 1 500 Kč, samečka pak 1 000 Kč. Je třeba počítat s tím, že je třeba vždy pořídit minimálně dvě. Doporučuje se dvě samičky nebo kastrovaný samec se samicí. Dva samci se mohou i nemusejí dobře snášet. Nicméně nelze k nim (i když jsou kastrovaní) v budoucnu pořizovat další zvíře. Budou se prát. Skinny morčata lze za určitých podmínek chovat s chlupatými, neměli by se však kombinovat s jinými druhy, např. králíkem.

Skinny morče a požadavky na chov

  1. Klec pro dvě morčata minimálně 100 cm. Pokud mají málo prostoru, perou se. Lze řešit výběhem nebo spojením dvou klecí. Vyhněte se plastovým variantám, špatně zde cirkuluje vzduch.
  2. Kvalitní podestýlka –bezprašné hobliny, speciální podložky či umělé materiály jako Asan. Vyhnětete se slámě, peletkám či pilinám – hrozí zranění, dýchací obtíže či otlaky.
  3. Chov musí být vždy v bytě – zatímco chlupatá morčata lze za určitých podmínek chovat venku, skinny morče nikoli. Je velmi náchylné na zimu. Nesmějí prochladnout, přičemž průvan či velké teplotní změny mohou být fatální.
  4. Důraz na zajištění tepla – existují speciální pelíšky (např. papučky)
  5. Vyhněte se ostrým hračkám  

Přečtěte si také náš článek: Víte, čím krmit morče, aby si pochutnalo a bylo zdravé? Jenom seno rozhodně nestačí!

Praktické rady pro chov skinny morčete

Dostatek vody v napáječce. Nikdy ne do misky, tu rychle znečistí.

Seno jako základ jídelníčku, případně čerstvá tráva (pozor na přemrzlou či znečištěnou). Vždy plný seník! Morče netráví jako my. Pozor na granule, neměly by obsahovat obiloviny ani med. Vždy zkontrolujte obsah, i když je na obrázku morče.

Vitaminy i ve formě zeleniny – hodí se kořenová, včetně natě, římský salát, čekanka. Pozor na nadýmavé druhy a exotické ovoce.

Nutno dodávat vitamin C (opravdu pravidelně), jinak roste riziko onemocnění. Morče si jej samo neumí vyrobit.

Na obrušování zubů dostatek klacků z ovocných stromů. Jinak zuby mohou přerůst. Pak je nutné řešit s veterinářem jejich zbrušování

Specifika chovu skinny morčat

Mají rychlejší metabolismus

Rychleji jim rostou drápky – nutno stříhat

Dožívají se kratšího věku, ca 6 let (chlupatá až 9 let)

Jsou náchylnější na změny všeho druhu

Zvažte péči o pokožku – speciální olejíčky, stejně jako péče o oči

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov potkanů: Jak vybavit klec pro potkany?

Chov potkanů se v poslední době stal oblíbeným koníčkem. Potkan je inteligentní zvíře, které je přátelské, společenské, zvídavé a pokud má vše, co potřebuje, pak i nenáročné. Je schopen rozeznat jednotlivé členy domácnosti a pokud mu věnujete svůj čas, dočkáte se odměny v podobě mazlení. Jen…

jít na článek

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detoxikace funguje na zdravotní obtíže mnohdy více než léky

pokud detoxikace, tak jedině ostropestřec mariansky a pak probiotika . Tělo se hezky vyčistí a budeš se cítit...

Jak se zbavit jarní alergie?

na tohle pomůžou pouz eléky na alergii. Ale sama jsem alergik a pravidelně beru vitamin C a probiotika. Snažím...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…