Skinny morče - nemoci
20. 04. 2021 Přečteno: 1171x

Nemoci morčat: Co je typické pro skinny morčata a jak je léčit

Alergici si mohou pořídit morče skinny typu – tedy plemeno, kterému chybí kožíšek. Chov skinny morčat však má určitá specifika. Z velké části k těmto rozdílům patří zvýšená citlivost organismu. Jak vypadá specifická péče o skinny morče a jaké může mít skinny morče nemoci?

Jaké hrozí skinny morčeti nemoci kůže?

Jako první si uvedeme obtíže související přímo s lysou pokožkou. Týká se to mimochodem nejen plemene skinny pig, ale také plemene Baldwin. Baldwin se narozdíl od skinny morčete rodí se srstí, kterou později ztratí. Skinny pig se rodí se srstí pouze u čumáku a chodidel. Nároky na péči však mají takřka stejné.

Lysé morče se snadno odře. Jak správně vybavit klec? Nesmí mít hrubou podestýlku. Také mu hrozí spálení na slunci. Pokožka je mastnější, protože nemá srst, po které by se maz rozprostřel. Kromě úrazů je také riziko plísňových infekcí. Morče může mít i alergickou vyrážku, to ale nezávisí na ochlupení, na lysém morčeti to jen dříve zpozorujete.

Čtěte také:

Skinny morče má hebkou kůži a rádo se mazlí. Na péči je však náročné

Péče o pokožku skinny morčat

Vypadá-li kůže vašeho morčete v pořádku, jako nejlepší rada vypadá nechat ji být. Je-li kolem správná teplota a normální vlhkost, pravděpodobně to tak zůstane.

Pokud je pokožka suchá a loupe se, namažte ji čistým kokosovým olejem. Hlavně ale pátrejte po příčině, protože kůže se má umět o sebe postarat sama. Vidíte-li vyrážku nebo je kůže příliš suchá, na vině může být plíseň nebo paraziti. To je pak třeba ihned navštívit veterináře.

Skinny morčatům rychleji rostou drápky. Na měkké podestýlce je není moc jak obrousit. Stříhání drápků je proto dobrá věc. Dávejte ale pozor. Je-li morče roztěkané, něco takového nepřipadá v úvahu.

Průjem u morčete: Skinny má rychlý metabolismus

Nemoci morčat se často týkají trávicí soustavy. Vidíte-li, že skinny morče podezřele často dělá bobky, ve skutečnosti to nemusí nic znamenat. Skinny pigs a Baldwinové vydávají více energie na zahřátí se, proto mnohem více jí, pijí a vylučují. U skutečného řídkého průjmu však je právě kvůli rychlejšímu metabolismu nutné jednat bleskově.

Hlídejte nejen správnou výživu, ale také množství vody a potravy. Je třeba častěji doplňovat vodu a seno. Poskytujte hodně vitaminu C, to velmi pomůže proti nemocem.

Když má skinny morče nemoc dýchacích cest...

…je za tím něco většího. Nastydlé morče ihned ukažte zvěrolékaři. Ujistěte se, že má morče správné prostředí. Skinny morče se může snadno nachladit a hrozí mu jak mikrobi, tak i revma. Teplota v pokoji musí být vždy cca 24°. V noci se lysé morče potřebuje schoulit do něčeho, co je udrží v teple.

Nikdy nedávejte skinny morče ven! Není se schopno zahřát, ale ani se chránit před větrem, který fouká i za teplých dní. Ve vedru se skinny naopak snadno spálí či dokonce přehřeje.

Přečtěte si takéSkinny morče potřebuje speciální péči. V čem se liší od chovu chlupatého morčátka?

Jak předejít každé nemoci morčat (skinny i chlupatých)?

Skinny morčata na tom s náchylností bývala o dost hůře než dnes. V laboratořích byla žádoucí na dermatologické testy. Aby se zachovala lysost, provozovalo se příbuzenské páření. Později však bylo plemeno pokříženo s osrstěnými morčaty, aby se geny “ozdravily”. Dnešní skinny morčata fungují skoro stejně jako obyčejná. Pamatujte však na jejich metabolismus a citlivost vůči chladu a poranění.

Nemoci morčat se těžko určují a mnohdy se také těžko léčí. Klíčem je prevence. Poskytujte morčatům nezávadnou podestýlku a správný jídelníček. K dispozici musí být také něco na hlodání a napáječka. Co se týče hlazení, sledujte jejich řeč těla a nestresujte je zbytečně něčím, co se jim nelíbí. U samic se vyplatí včasná kastrace, mohou totiž trpět na závažné potíže pohlavního ústrojí.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov morčat na koberečcích/textilu

Na první pohled se to může zdát jako metoda podivná a nehygienická. Klasické stelivo pod morčata nemůže nikdo chtít nahradit koberečkem? Na druhé straně jsou zastánci této metody právě z důvodu praktičnosti a hygieničnosti. Často ji volí ti, jejichž morčata jsou alergická a mají problémy s očima či…

jít na článek

Jak sžít dvě morčata? Mohou být samotáři?

Víme, jak sžít dvě a více morčat! Pojďme se na to podívat a vyvraťme si hned na začátku častý omyl. Morče je silně společenské zvíře a vždy potřebuje společníka. Mít zvířátko samotné (i když se mu věnujeme, nebo ho máme s králíkem) je týrání. V některých zemích již ani není povoleno prodávat…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví

Dobrý den, od A.Williama mám již 4 knihy. Přišel ke mě prostřednictvím semináře on-line, v březnu 2021. Začala...

Kosmetika na dovolenou: Jaké přípravky potřebujete na různé typy dovolených?

ja chodím jenom k vodě, takže mi stačí opalovací krém a probiotika, abych neměla střevní potíže

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…