Skinny morče - nemoci
20. 04. 2021

Nemoci morčat: Co je typické pro skinny morčata a jak je léčit

Alergici si mohou pořídit morče skinny typu – tedy plemeno, kterému chybí kožíšek. Chov skinny morčat však má určitá specifika. Z velké části k těmto rozdílům patří zvýšená citlivost organismu. Jak vypadá specifická péče o skinny morče a jaké může mít skinny morče nemoci?

Jaké hrozí skinny morčeti nemoci kůže?

Jako první si uvedeme obtíže související přímo s lysou pokožkou. Týká se to mimochodem nejen plemene skinny pig, ale také plemene Baldwin. Baldwin se narozdíl od skinny morčete rodí se srstí, kterou později ztratí. Skinny pig se rodí se srstí pouze u čumáku a chodidel. Nároky na péči však mají takřka stejné.

Lysé morče se snadno odře. Jak správně vybavit klec? Nesmí mít hrubou podestýlku. Také mu hrozí spálení na slunci. Pokožka je mastnější, protože nemá srst, po které by se maz rozprostřel. Kromě úrazů je také riziko plísňových infekcí. Morče může mít i alergickou vyrážku, to ale nezávisí na ochlupení, na lysém morčeti to jen dříve zpozorujete.

Čtěte také:

Skinny morče má hebkou kůži a rádo se mazlí. Na péči je však náročné

Péče o pokožku skinny morčat

Vypadá-li kůže vašeho morčete v pořádku, jako nejlepší rada vypadá nechat ji být. Je-li kolem správná teplota a normální vlhkost, pravděpodobně to tak zůstane.

Pokud je pokožka suchá a loupe se, namažte ji čistým kokosovým olejem. Hlavně ale pátrejte po příčině, protože kůže se má umět o sebe postarat sama. Vidíte-li vyrážku nebo je kůže příliš suchá, na vině může být plíseň nebo paraziti. To je pak třeba ihned navštívit veterináře.

Skinny morčatům rychleji rostou drápky. Na měkké podestýlce je není moc jak obrousit. Stříhání drápků je proto dobrá věc. Dávejte ale pozor. Je-li morče roztěkané, něco takového nepřipadá v úvahu.

Průjem u morčete: Skinny má rychlý metabolismus

Nemoci morčat se často týkají trávicí soustavy. Vidíte-li, že skinny morče podezřele často dělá bobky, ve skutečnosti to nemusí nic znamenat. Skinny pigs a Baldwinové vydávají více energie na zahřátí se, proto mnohem více jí, pijí a vylučují. U skutečného řídkého průjmu však je právě kvůli rychlejšímu metabolismu nutné jednat bleskově.

Hlídejte nejen správnou výživu, ale také množství vody a potravy. Je třeba častěji doplňovat vodu a seno. Poskytujte hodně vitaminu C, to velmi pomůže proti nemocem.

Když má skinny morče nemoc dýchacích cest...

…je za tím něco většího. Nastydlé morče ihned ukažte zvěrolékaři. Ujistěte se, že má morče správné prostředí. Skinny morče se může snadno nachladit a hrozí mu jak mikrobi, tak i revma. Teplota v pokoji musí být vždy cca 24°. V noci se lysé morče potřebuje schoulit do něčeho, co je udrží v teple.

Nikdy nedávejte skinny morče ven! Není se schopno zahřát, ale ani se chránit před větrem, který fouká i za teplých dní. Ve vedru se skinny naopak snadno spálí či dokonce přehřeje.

Přečtěte si takéSkinny morče potřebuje speciální péči. V čem se liší od chovu chlupatého morčátka?

Jak předejít každé nemoci morčat (skinny i chlupatých)?

Skinny morčata na tom s náchylností bývala o dost hůře než dnes. V laboratořích byla žádoucí na dermatologické testy. Aby se zachovala lysost, provozovalo se příbuzenské páření. Později však bylo plemeno pokříženo s osrstěnými morčaty, aby se geny “ozdravily”. Dnešní skinny morčata fungují skoro stejně jako obyčejná. Pamatujte však na jejich metabolismus a citlivost vůči chladu a poranění.

Nemoci morčat se těžko určují a mnohdy se také těžko léčí. Klíčem je prevence. Poskytujte morčatům nezávadnou podestýlku a správný jídelníček. K dispozici musí být také něco na hlodání a napáječka. Co se týče hlazení, sledujte jejich řeč těla a nestresujte je zbytečně něčím, co se jim nelíbí. U samic se vyplatí včasná kastrace, mohou totiž trpět na závažné potíže pohlavního ústrojí.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Vhodný domeček pro činčilu

Činčila je malý ušatý hlodavec, který bohužel u člověka doplatil na svou hebkou srst. Ne jedna lidská hvězdička toužila po kožichu činčily. V současné době jsou naštěstí činčily zpravidla chovány jako domácí mazlíčci. Co potřebujete vědět, aby u Vás byla činčila spokojená? Jakou klec pro činčilu…

jít na článek

Chov potkanů: Jak vybavit klec pro potkany?

Chov potkanů se v poslední době stal oblíbeným koníčkem. Potkan je inteligentní zvíře, které je přátelské, společenské, zvídavé a pokud má vše, co potřebuje, pak i nenáročné. Je schopen rozeznat jednotlivé členy domácnosti a pokud mu věnujete svůj čas, dočkáte se odměny v podobě mazlení. Jen…

jít na článek

Jak chovat osmáka

Osmák degu je oblíbeným domácím mazlíčkem, hlodavcem, kterému se někdy říká také chilská veverka. Vždy ho mějte ve společnosti dalších osmáků, jinak bude trpět. Výhodou ale je, že u osmáků se snáší smíšené skupiny, i více samečků v jedné ubikaci (ovšem bez samiček). Udělejte si prostě klučičí a…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…