Chov potkanů: Jak vybavit klec pro potkany?

Chov potkanů se v poslední době stal oblíbeným koníčkem. Potkan je inteligentní zvíře, které je přátelské, společenské, zvídavé a pokud má vše, co potřebuje, pak i nenáročné. Je schopen rozeznat jednotlivé členy domácnosti a pokud mu věnujete svůj čas, dočkáte se odměny v podobě mazlení. Jen varujeme: mikina s kapsami a kapucí se stane vaším každodenním oblečením. Potkan totiž kromě vás a jídla miluje také schovávačky.

Správná klec pro potkany je základem pro chov potkanů

Základem úspěšného chovu potkanů je dostatečně velká klec pro potkany. Jednoduše čím větší, tím lepší. Potkan umí šplhat a hodně ho to baví, proto nestačí verze pro morčata a už vůbec ne pro křečky. Zvážit můžete klec pro činčily. Nedoporučuje se potkana nechat volně pobíhat po bytě.

Důvod je zcela prostý – je rychlejší a mrštnější, než si myslíte. Nebude to dlouho trvat a potkan vám někam zaleze. Rizikem jste pro něj i vy, neboť na něj můžete omylem šlápnout. Dalším rizikem jsou elektrické kabely, nabíječky a cokoli, co lze ochutnat. Výsledek není šťastný ani pro jednu stranu.

Čtěte také:

Potkan dumbo je inteligentní mazlíček, kterého snadno ochočíte

Chov potkanů: Vybavení klece pro potkany

Podestýlka – základem může být kukuřičná drť, ale vhodný je i Asan, bezprašné hobliny, seno, nebo skartované noviny. Je třeba vyzkoušet, co vám vyhovuje nejlépe.

Miska na krmení – patří sice do základního vybavení, ale spíše pro majitele, aby měl kontrolu nad tím, kolik toho mazlíčkovi dává. Potkan rád šmejdí a jídlo hledá i v podestýlce. Zvolit můžete kameninovou nebo závěsnou. Vyhněte se plastům, které může potkan rozkousat.

Napáječka – zatímco bez krmení dokáže potkan chvíli vydržet, bez vody nikoli. Měla by mít dostatečnou kapacitu. Pokud není skleněná, pak ji zavěste z vnějšku klece, aby ji potkan nehryzal. Miska není vhodná, protože ji potkani znečistí.

Patra – maximalizuje využitelnost prostoru v kleci. Pozor na potkaní moč (dřevotříska časem nasákne).

Košíky – oblíbená schovávačka, která by v kleci pro potkany neměla chybět. Můžete je využít i jako houpačku.

Hamaky – další místo pro odpočinek jsou látkové „houpací sítě“. Můžete je vyrobit i ze starého oblečení, čím pevnější látka, tím lepší. Na přidělání použijte řetízek či karabinku, neboť potkani uzlíky rádi uhlodávají.

Domečky – klasické domečky pro hlodavce se nedoporučují, neboť nasáknou potkaní močí, zkuste spíše zvolit jiný typ skrýše.

Tunely – sáhněte po nabídce na trhu anebo zajděte do hobby obchodu koupit drenážní trubky (průměr ca 10 cm). Potkan miluje nory, a to i ve vzduchu. Lze je tedy připevnit řetízky.

Záchod – opět spíše sen chovatele než potkana. Pro mazlíka je to většinou místo, kam prchne s ukořistěnou granulkou. Zkusit to můžete s jinou podestýlkou nebo přemisťováním bobků. Určitě musí mít krytí, aby měl potkan pocit bezpečí.

Slámové hračky – jsou na jedno použití, ale potkanům udělají hodně radosti, např. tunely, míčky, skryté granulky apod.

Přečtěte si v našem článku: Chov potkana je zábava. Jak můžete chytrého mazlíčka vycvičit?

Chov potkanů a nároky na krmení

Výhodou chovu potkanů je také relativně nenáročné krmení. Zjednodušeně lze říci, že potkat sežere vše, co uzná za vhodné. To je možná důvod, proč je v tolika filmech vykreslován jako zvířátko z popelnice. Nicméně potrava pro potkana je v tomto případě ve vaší režii. Potkanům nesvědčí, pokud je překrmujete. Nadváha a obezita je pro ně stejně riziková jako pro člověka. Vsaďte tedy na kvalitní granule určené pro potkany, které ozvláštníte zeleninou, ovocem a sem tam nějakou dobrotou.

5 věcí, které byste měli o chovu potkanů vědět

  1. Potkan je teritoriální zvíře. Seznamování má svá pravidla, a ne vždy klape! V ideálním případě kupte rovnou potkany dva (stejného pohlaví).
  2. Potkan žije 3–4 roky.
  3. V případě zdravotních komplikací vyhledejte odborníka na hlodavce.
  4. Holky jsou akčnější a učenlivější, kluci potkani jsou mazlivější a línější.
  5. Místo zverimexu k chovateli – znáte povahu rodičů i zdravotní stav.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov ovce suffolk: Nápaditá, klidná a dlouhověká

Ovce suffolk je masné plemeno, které pochází z Anglie. Vzniklo v 19. století křížením dvou plemen -southdown a norfolské. Díky tomu získalo výrazně lepší užitné i povahové vlastnosti než výchozí plemena. Ovce suffolk jsou považovány za odolné, klidné a nenáročné. Jak na chov ovcí suffolk?

jít na článek

Druhy křečků: jaké mazlíčky můžeme doma chovat?

Každý jistě zpaměti vyjmenuje pár hlodavců: potkan, morče, křeček. Druhy křečků však nejsou známé úplně všem. Výběr toho správného druhu je přitom důležitý první krok. Díky znalosti charakteristik druhů křečků budete přesně vědět, co jaký křeček potřebuje. Pak už zbývá jen vysledovat individuální…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Dobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…