Psí bradavice se vyskytují u štěňat i starších psů. Můžeme je léčit?

Bradavice mohou mít i psi, nejen lidé. Existují dva druhy bradavic, a to virového původu a tzv. stařecké bradavice. Hlavně u štěňat jsou bradavice zcela běžné, postupně však vymizí. Poradíme, co dělat v případě, že pejskovi bradavice najdete. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že ne vše můžete léčit sami doma dle babských rad.

Jak bradavice u psa vznikají

Jsou dva druhy psích bradavic. Jedny bradavice vznikají kvůli virům, kdy vir zasahuje tkáně, kůži i sliznice a způsobuje růst bradavic. Onemocnění se nazývá papilomatóza. Druhé bradavice nemají nic společného s virem, ale se stářím pejska. Jedná se o stařecké bradavice, kterým se v určitém věku nevyhne téměř žádný pes. Lze tedy říci, že se jedná o zcela běžný problém.

Psí bradavice má štěně i starý pes

Papilomatóza, tedy infekční onemocnění, se nejčastěji vyskytuje u mladých pejsků. Obvykle do 2 roku života psa. Štěňátka si hrají, navzájem se olizují, a tak si mezi sebou snadno přenáší toto virové onemocnění. Nejčastěji se bradavice vyskytují na sliznicích, v dutině ústní, někdy i na víčkách či u pohlavního ústrojí. Léčba neexistuje, bradavice postupně vymizí.

Čtěte také:

Poznáte nejčastější nemoci psů?

U starších pejsků se nejedná o virové onemocnění, ale o stařecké bradavice. Objevují se ve vyšším věku psů a nevyhne se jim žádná rasa. Není ani možné říci, zda má nějaká rasa větší predispozice k výskytu.

Jak bradavice u psa vypadají?

Na těle pejska můžete vidět menší výrůstky, které se poměrně rychle šíří. Velikost se pohybuje až okolo 2 cm. Přibližně po dvou měsících od virové nákazy ustupují. Bradavice v oblasti očí však ustupují mnohem pomaleji. Do 5 měsíců by měl mít ale pejsek klid.

Stařecké bradavice tak snadno nemizí. Pokud jsou na místě, kde pejska obtěžují, je potřeba se jich zbavit. Mnohdy se psí bradavice vyskytují na tlapkách a pejsek má poté potíže chodit. Pak je potřeba navštívit veterináře, který provede malý chirurgický zákrok a bradavice odstraní.

Kdy bradavice u psa nechat odstranit?

Jestliže se jedná o štěně, vyčkejte, než zmizí. Zbytečně malého pejska nezatěžujte operacemi. Jestliže se však jedná o bradavice, které mu znemožňují jeho život a výrazně ho omezují, pak je potřeba se poradit s veterinářem.

U starších pejsků se bradavice odstraňují častěji. Mnohdy se odlupují, krvácí a hnisají. To je samozřejmě pro psa velmi nepříjemné a může být i bolestivé. Veterinář zákrok provádí díky metodě zvané kryalizace, která není komplikovaná. Bradavice u psa se odstraní pomocí tekutého dusíku podobně jako u lidí.

Mnohdy se bradavice odstraňují podvázáním bradavice. Díky chirurgickému šicímu materiálu se udělá kolem bradavice smyčka. Během několika dní psí bradavice sama odpadne. Pokud je bradavic více a jsou na těžce dostupných místech, pak se můžeme setkat s chirurgickým zákrokem, kdy se bradavice vyřízne.

Psí bradavice nejsou na člověka přenosné

Mnozí majitelé psů se obávají, že psí bradavice jsou přenosné na člověka. Můžeme vás ujistit, že se nemáte čeho bát. Papilomatóza je přenášena krvesajícím hmyzem či přímým kontaktem infikovaných zvířat. Papilomaviry, které napadají psi, tak nejsou na člověka přenosné a páníček tak není žádným způsobem ohrožen.

Můžeme bradavicím u psů předcházet?

Velmi těžko se bradavicím předchází. Pokud máme vrh štěňat a u jednoho zjistíme, že bradavice má, pak je potřeba jej izolovat od ostatních, aby se nákaza nešířila dále. Nejdůležitější je kvalitní péče o pejska, a to například v podobě vhodných granulí podporující jeho zdraví. Pravidelně navštěvujte také veterináře a nezapomínejte na očkování.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Jak na umělý odchov koťat bez kočičí mámy?

Občas se může stát, že kočičí máma odmítá po porodu svá koťata anebo v nejhorším případě zemře. V takovém případě je nutné postarat se co nejlépe o malá koťata, která jsou v ohrožení života. Kočičí mámu potřebují v prvních týdnech a měsících nejvíce. Vy tu proto musíte být pro kotě a maximálně o…

jít na článek

Ucpané anální žlázy u psa. Jak je poznat a řešit?

Začal váš pes zapáchat? „Sáňkuje“ po zemi? I to mohou být první příznaky ucpaných análních žláz u psa. Tuto obtíž je potřeba u psů brát vážně, neboť pro samotné zvíře to může být záležitost značně bolestivá a v komplikovanějších případech hrozí i veterinární operační zákrok. Navíc se zpravidla…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo