Jezírkové ryby
06. 10. 2020

Podzim: Jak připravit ryby v zahradním jezírku na změnu ročního období?

Podzim už definitivně přebírá vládu nad naší krajinou, a nás čeká řada změn. A vlastně nejen nás. Pomyslet bychom měli také na naše domácí mazlíčky. I jich se totiž změna ročního období dotkne. Vedle mazlíčků, které s námi sdílí domácnost je třeba postarat se i o ty venkovní. Samostatnou kapitolou jsou ryby v zahradních jezírcích. Vedle krmení pro jezírkové ryby je nutné řešit i zazimování jezírka. Na co všechno myslet a jaké krmivo pro jezírkové ryby zvolit?

Zahradní jezírko: Podzimní úklid

Úklid zahradního jezírka není radno podceňovat, jinak můžete ohrozit jeho obyvatele. Navíc byste zvýšili riziko, že v dalším roce dojde k útoku vodních řas. Na co se tedy zaměřit?

 1. Zbavte vodu listí, zeminy a všech zvadlých rostlin, a to i těch, co se již ubydlují na dně.
 2. Pomocí vysavače zbavte dno nečistot a kalu. Pomoci mohou i speciální bakterie.
 3. Chraňte jezírko před novými nánosy padajícího listí a jiných nečistot (síť/pletivo).
 4. Zastříhněte rostliny s dutými stvoly těsně nad hladinou – v zimním čase, pokud jezírko zamrzne, pomohou s odvodem plynů.
 5. Technika do jezírka v zimě nepatří, mohla by se zničit. Platí i pro různé hadice, ze kterých vylijte vodu.
 6. Vzduchovací kámen dejte do mělčí části jezírka. Udržíte tak teplou vodu u dna, kde se ryby přezimující v jezírku drží. Zároveň zajistíte, aby jezírko celé nezamrzlo.
 7. Kontrolujte pravidelně kvalitu vody (pH, alkalitu, tvrdost).

Ryby do zahradního jezírka

Posadit se a sledovat život ryb v zahradním jezírku je v mnoha ohledech relaxační. Navíc ryby v zahradním jezírku regulují populaci komárů, žerou jejich larvy. Pokud vybíráte ryby do zahradního jezírka, pak vězte, že rozhodně neprohloupíte s klasikou: koi kapr, zlatý karas, lín, jeseter, jesen zlatý, koljuška tříostná, různé druhy parmiček, kančíci a řada dalších. Vždy je třeba brát v úvahu velikost jezírka, životní nároky konkrétního druhu, ale také vzájemnou snášenlivost. Druh vybírejte i podle toho, zda máte v plánu se v jezírku i koupat nebo bude jen pro ryby. Platí pravidlo, že méně je více, proto raději zvolte nákup ryb do zahradního jezírka s dostatečnou rezervou.

Čtěte také:

Zahradní jezírka může potrápit řasa. Důležité je pravidelné čištění nebo výsadba vhodné vodní rostliny

Tip: Ryba o velikosti 30 cm potřebuje ke kvalitnímu životu minimálně 1 000 litrů vody. Pokud je jezírko hluboké minimálně 1 metr, je šance, že ryby budou mít šanci zde přezimovat.

Krmení pro jezírkové ryby nepodceňujte

Ryby, stejně jako člověk nebo jiná zvířata, potřebují dostatek živin, které jejich organismus udržují v dobré kondici. Potřebu a příjem potravy ovlivňuje řada faktorů, z nichž nejzásadnější je teplota voda a obsah kyslíku v ní. Vždy je třeba ihlédnout i ke stáří ryby, velikosti ryby a samozřejmě jejímu druhu. Pokud máte v jezírku více druhů, krmíte i více druhy potravy. Krmiva pro jezírkové ryby kaprovité zpravidla plave na hladině, odkud je ryby sbírají, dravcům maso klesá ke dnu, kde jej „uloví“. Co by mělo krmení pro jezírkové ryby obsahovat?

 • Bílkoviny (cca 35 % pro neintenzivní chov dospělých kaprovitých ryb) – při výběru krmiva pro jezírkové ryby sledujte hodnoty esenciální (nepostradatelných) aminokyselin (EAA).
 • Tuky – zásobárna energie, ochrana proti chladu, zdrojem esenciálních mastných kyselin (EFA) – doporučený obsah v krmivu je 8–10 %, pomáhá zpracovat bílkoviny/protein
 • Sacharidy – zdroj okamžité energie, přispívají k trávení proteinů/bílkovin
 • Vitaminy a minerály – udržují zdraví jednotlivých systémů

Ryby všeobecně mají rády plankton, sekané krevety, sušené vodní vši nebo jiné vodní živočichy. Kaprovití ocení i zeleninu a ovoce (hlávkový salát, meloun…). Tuto stravu však volte zejména v letních měsících, kdy je teplota vody 22–25 °C.

Pozor: Nevhodná strava se usazuje v jezírku a způsobuje řadu nepříjemných komplikací. Stejně tak velké množství potravy, které ryby nestačí sníst (v ideálním případě by ji měli sníst do 5 minut od nasypání).

Tip: Zatímco maso rychle klesá ke dnu, krmení pro kaprovité ryby zpravidla plave na hladině ve formě granulí a pelet.

Krmení pro jezírkové ryby: Jak často krmit?

Právě zima prověří, jakou péči ryby v jezírku dostávaly a kolik sil dokázaly nashromáždit. Zatímco při teplotách nad 15 °C se doporučuje ryby krmit denně (maximálně 2×), při teplotách mezi 10 a 15 °C pak už jen jedenkrát týdně. Jakmile se teplota v biotopu dlouhodobě drží pod 10–8 °C, měli byste je přestat krmit úplně. Důvod je ten, že ryby reagují na teplotu vody přizpůsobením svého metabolismu (rychlosti trávení). Čím nižší teplota je, tím je metabolismus ryby pomalejší. O tom, zda ryby v jezírku přečkají i zimu rozhoduje i hloubka jezírka. Pokud jim jezírko poskytne dostatečný azyl, lze je zde ponechat. V opačném případě je třeba je přestěhovat do vhodnějších prostor.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Pečený kapr v troubě

Kapra rozřízneme ostrým nožem v břišní části, odstraníme vnitřnosti, případně i odřízneme hlavu, ale můžeme ji ponechat. Rybu oplácheme a pečlivě…

jít na článek

Pečená štika

Štiku očistíme, rozdělíme na porce, mírně osolíme a opepříme. Dno pekáčku vymažeme máslem a vyskládáme plátky citronu. Na něj položíme štiku a poklademe tenkými plátky másla. Pečená štika se připravuje asi 25 minut při 180°C. Pokud pečeme štiku vcelku, necháme ji v troubě asi 35 - 45 minut podle…

jít na článek

Pečený pstruh

Pstruhy okmínujeme, osolíme a opepříme. Lehce obalíme v mouce a dáme do pekáčku. Cibuli nakrájíme na kolečka, část dáme dovnitř ryby a zbytek obložíme okolo. Bylinky dáme dovnitř ryby. Máslo nakrájíme na plátky a položíme na pstruha. Takto připravenou rybu vložíme do trouby a nezakrytou pečeme asi…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Stolařství Tichý a syn Ostrava

Pasivní a nízkoenergetické domy jsou šetrné k životnímu prostředí

Inovativní gel Enterosgel®: podpora trávicí soustavy a lepší imunita

Zdravá výživa Ivančice

Obchůdek Spektrum Zdraví …