Čichavec potřebuje akvárium vybavené množstvím rostlin, kamenů a úkrytů.
12. 06. 2018

Zahradní jezírka může potrápit řasa. Důležité je pravidelné čištění nebo výsadba vhodné vodní rostliny

Zahradní jezírka dokáží zkrášlit každou zahradu. A to jak u rodinného domu, tak na chatách. Mohou být chloubou a radostí, někdy však také starostí. A to v případech, kdy se krásně čirá voda promění díky řasám v nehezký zahradní doplněk. Řasa v zahradním jezírku je nepřítelem číslo jedna, kterého se můžete snadno zbavit. Poradíme vám, jaké vodní rostliny do zahradního jezírka zasadit a jak odstranit nežádoucí řasy, aby bylo jezírko opět čisté a krásné.

Zahradní jezírka vyžadují pravidelnou péči

Není to jen o tom vybudovat si jezírko, napustit do něj vodu a kochat se. Zahradní jezírka potřebují péči, aby byla chloubou, nikoliv ostudou. Věřte, že uznalé pohledy sousedů a vlastní dobrý pocit z toho, co jste dokázali vytvořit, stojí za to.

Čtěte také:

Indický běžec - účinná ochrana proti slimákům

Když péči zanedbáte, můžete se potýkat s nepříjemným problémem. Tím jsou řasy, které dokáží natropit mnoho škody, jelikož vytvářejí nehezké povlaky a kalí vodu.

Jak řasa v zahradním jezírku vzniká? Potřebuje světlo, kysličník uhličitý a živiny

Řasy jsou mikroskopické jednobuněčné formy živých rostlin, které jsou nejen ve vodě, ale také ve vzduchu nebo půdě. Známo je více než 700 druhů. Aby rostly, potřebují hlavně světlo, kysličník uhličitý a živiny, které jsou rozpuštěné ve vodě. Pokud mají tyto podmínky, velmi rychle se šíří. I když některé řasy tvoří důležitou složku potravy ryb, nesmí se přemnožit a obtěžovat vás i vaše zahradní jezírko. Mohou totiž zapříčinit nedostatek kyslíku ve vodě a ublížit tak vodním obyvatelům.

Řasa v zahradním jezírku je nepřítel číslo jedna

Nejčastější řasou, kterou zahradní jezírko především v létě trápí, jsou vláknité druhy řas a volné řasy. Volná řasa v zahradním jezírku se vznáší ve vodním sloupci, kdežto vláknitá je pevně přirostlá k podkladu. Pro své uchycení využívá jakýkoliv povrch.

Nejčastěji se řasy vyskytují v teplé vodě a nejvíce jsou ohroženy plochy v mělkých částech jezírka, v potůčcích i vodopádech. Většinou vytvářejí prostorné zelené koberce pevně přirostlé třeba ke kamení nebo folii. Řešení jsou hned dvě. Mechanické a chemické. Oba přístupy vám rádi popíšeme a poradíme, jaká likvidace bude nejúčinnější.

Zahradní jezírka zachrání od řas mechanická nebo chemická likvidace

Řasy v zahradním jezírku lze zlikvidovat dvěma způsoby. Záleží jen na vás, k čemu se přikloníte nebo jaké čištění vám lépe zabere.

Mechanické čištění - jestli je jezírko nehezky zelené a řas je příliš, musíte zasáhnout. K mechanickému odstranění můžete použít vysavač. Díky mnohým koncovým hubicím odstraníte řasu ze dna, stěn i kamenů. Abyste si byli jisti, že jsou řasy dobře odstraněny, doporučuje se využít i kartáč a dočistit jezírko drhnutím.

Pokud takové čištění nezabere, je potřeba přejít k chemickému. I před ním se však doporučuje jezírko od řas vysavačem očistit a až poté přejít k chemikáliím.

Chemické čištění - pokud je řasa odolná a nelze odstranit pouze za pomocí techniky, na trhu existuje celá řada chemických přípravků, které vám s bojem pomohou. Musíte je ale aplikovat vždy jen tam, kde řasa v zahradním jezírku roste. Přitom vždy dodržujte pokyny k použití. Zkusit můžete Algoxan, Envi Pond a další. Chemikálie způsobují, že se do vody uvolňuje peroxidový kyslík, který oxiduje nečistoty a organické zbytky.

Jak řasám v jezírku předcházet? Kvalitní filtrace je základ

Abyste se mohli kochat krásným jezírkem bez řas, je potřeba kvalitní filtrace, UV lampa a čerpadlo. Jen tak můžete omezit růst řasy, ale pouze v případě, že filtrace bude neustále v provozu. Filtraci navíc musíte pravidelně čistit od usazenin. Jestli máte v jezírku hodně ryb, zvažte jejich redukci. Čím více ryb se v jezírku totiž vyskytuje, tím je riziko řasy větší.

Jezírko pravidelně čistěte pomocí síťky, do které chytejte odumřelé části rostlin a odkvetlé květy. Nežádoucí výhony odstříhejte a poté vylovte.

Bez vodní rostliny do zahradního jezírka se neobejdete

Aby bylo vaše jezírko krásné a nejen čisté, je potřeba přemýšlet i nad tím, co do něj můžete vysázet. Vodní rostliny do zahradního jezírka udělají divy. Nejenže vypadají krásně, ale navíc slouží jako domov mnoha živočichům. Některé dokonce zbavují vodu řas. A jaké vodní rostliny do zahradního jezírka jsou nejvhodnější?

 • Babelka
 • Tokozelka
 • Skřípina jezerní
 • Chrastice
 • Leknín
 • Stulík
 • Šípatka
 • Bahenní kosatec

Vodní rostliny pomohou vytvořit nádhernou oázu a mnohé ještě pomáhají v bojích s řasami. Mezi takové pak patří především:

 • Růžkatec
 • Bahnička
 • Vodní mor
 • Pramenička
 • Stolístek

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…