Vhodným kočičím plemenem pro alergiky může být i Devon Rex - oplývá velmi hravou povahou!
11. 04. 2022

Kočka pro alergiky: Jaká plemena jsou nejvhodnější?

Kočka pro alergiky nemusí být jen pouhou fantazií. Pokud po tomto mazlíčkovi skutečně toužíte, avšak víte o tom, že běžně ve styku s kočičí srstí kýcháte, kašlete a mnete si zarudlé oči, je řešením pořízení si specifické kočičího plemene, které můžeme též nazývat jako "hypoalergenní". Pojďme si tedy vysvětlit, proč některá plemena koček mohou být o dost vhodnější právě pro "kočkomily" s alergiemi.

Za primární alergen, který kočky produkují, je považován protein zvaný Fel D1. Dá se říct, že tuto látku vylučují více či méně všechna kočičí plemena – její vysoká koncentrace je především v kočičích slinách a také samozřejmě v srsti. Ideální kočka pro alergiky je tedy taková, která bude tohoto proteinu produkovat minimální množství. Níže představíme několik takových plemen.

Kočka pro alergiky: BALINÉSKÁ

Velice společenská, přizpůsobivá a chytrá, tak by se dala definovat kočka vhodná pro alergiky v podobě té balinéské. Produkuje výrazně méně proteinu Fel D1. Kromě jiného má i velice atraktivní vzhled a skvěle vychází s ostatními domácími mazlíčky. Milovat bude též vaše děti, ovšem ráda naplní rovnováhu mezi hrou a relaxací. Není to žádný rebel. A i přesto, že je balinéská kočka dlouhosrstá, nelíná. Proto s údržbou srsti nebudete mít žádné větší vrásky.

Čtěte také:

Pamlsky pro kočky – zázračné, zdravé i hýčkající. Co vyzkoušet, když kočka nejí?

Kočka pro alergiky: SIBIŘSKÁ

Statná, na první pohled okouzlující a velice inteligentní, taková je zase sibiřská kočka, která se stane dobrým společníkem i pro alergika. Protože má toto plemeno trojitou vrstvu dlouhé srsti, zasluhuje pravidelnou údržbu v podobě kartáčování (cca několikrát za týden). Majitel tohoto kočičího společníka se také musí připravit na sezónní línání. Právě kartáčování však udrží srst zdravou, zejména pak podsadu. Současně také česáním minimalizujete vyzařované alergeny. A co čekat od povahy sibiřské kočky? Určitě učenlivost, vlídnost a něžnost. Ráda si přijde sama pro pohlazení. Miluje totiž pozornost.

Kočka pro alergiky: ORIENTÁLNÍ KRÁTKOSRSTÁ

Velmi vhodnou kočkou pro alergiky je pak také ta orientální krátkosrstá. Její chlupy jsou velice hebké na dotyk a příliš nevypadávají. Srst se obecně velice dobře udržuje. Stejně jako kočka sibiřská, zasluhuje i tato kartáčování. Než si však pořídíte tohoto kočičího společníka, mějte na vědomí, že potřebuje pro svou energickou povahu zodpovědně zaměstnat. Orientální krátkosrstou kočku tedy cvičte, aktivně zapojujte do her, zaměstnejte vhodnými hračkami. Připravit se musíte také na to, že toto plemeno je dost „upovídané“. Do bytu s úzkostlivými sousedy tak není úplně vhodné. Za to ale bude milovat všechny členy rodiny i ostatní zvířecí kamarády.

Balinéskou kočku můžete pro její inteligenci naučit i nejrůznějším trikům!

Kočka pro alergiky: DEVON REX

Další kočkou vhodnou pro alergiky je plemeno Devon Rex, které vlastní jemnou srst a oproti jiným líná mnohem méně. Tento kočičí kamarád je energický a extrémně společenský. Nejraději bude, když jej zapojíte do většiny svých činností. To se pak v samém štěstí hlasitě rozpřede. Občas se ale o plemenu Devon Rex říká, že je tak trochu zlomyslné – proto jej mějte bedlivě na očích, aby neprovedlo nějako lumpárnu. Zkušení chovatelé pak doporučují tento druh společenské kočky chovat alespoň ve dvou, neboť samota je pro ni utrpením.

Kočka pro alergiky: JÁVSKÁ

Jávská kočka je velmi „upovídaná“. Možná ještě více než ta orientální krátkosrstá. Dokonce může zpětně reagovat na váš hlas mňoukáním. Srst má krátkou, bez podsady, tedy nenáročnou na údržbu. Tato kočka pro alergiky je také jednou z těch, které nejméně línají. Pravidelné kartáčování však minimalizuje přítomnost alergenů. U „Jávanky“ se především připravte na zvědavost a průzkumnické manýry. Protože je taktéž výtečným skokanem, dostane se i tam, kde by neměla vůbec být. Důkladně tedy zabezpečte zásuvky a šuplíky před jejím nenechavým šátráním…

Kočka pro alergiky: Další plemena, na která lze vsadit

Na závěr ještě uvádíme krátký výčet dalších koček pro alergiky – pokud jste si nevybrali z těch výše vyjmenovaných. Minimum alergenů produkuje rovněž kočka plemene Sphynx, která nemá srst. Ideální pak bude také ta barmská nebo ruská modrá. A pokud chcete do své domácnosti přivítat skutečnou kočičí krásku divokého vzhledu, poohlédněte se po plemeni zvaném Ocicat (Osiket). Mnohým lidem totiž připomíná mini ocelota. Povahou je však tahle kočka nekonfliktní a přátelská.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Mýty a pověry o kočkách – má kočka devět životů?

Někteří lidé kočky milují, jiní je naopak nesnáší. Tak je tomu dnes a jinak tomu nebylo ani v dobách minulých. Rozdílné vnímání koček během jednotlivých dějinných dekád vedlo k vytvoření nejrůznějších mýtů a pověr o kočkách a mnohé z nich přetrvávají dodnes. Nad řadou pověr se dnes zasmějeme,…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví

jedine co nám pomohlo na problémy s erekci byly spreje a gely

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…