Nemoci koček přenosné na člověka
23. 10. 2017 Přečteno: 2247x

Mýty a pověry o kočkách – má kočka devět životů?

Pověry o kočkách vznikaly už ve starověkém Egyptě

Kočky měly ve starověkém Egyptě vysoké postavení. Právě v této době vznikla řada mýtů a některé se zachovaly dodnes. Egypťané přisuzovali kočkám tajemné vlastnosti především díky jejich odolnosti a schopnosti vidět i za šera. 

Pokud v egyptské rodině kočka zemřela, jednalo se o velkou ztrátu a hlavní představitel rodiny si na znamení žalu vyholil obočí. Kočky se také po smrti mumifikovaly. Na konci 19. století byla v Egyptě odhalena hrobka, která obsahovala přes 80 000 mumifikovaných koček. Podle mnoha historiků má nejznámější pověra o devíti kočičích životech kořeny právě v Egyptě. Také pověry o černých kočkách sahají svým původem až do egyptského období.

Kočka má 9 životů

Nikdo přesně neví, odkud se pověra o tom, že má kočka 9 životů, vlastně vzala. Egyptská, řecká i čínská kultura považuje číslo devět za magické. Hlavním představitelem devíti životů byl podle egyptské mytologie bůh Atum, který byl dle nauky o Devateru bohů pokládán za praboha a stvořitele ostatních bohů. I jiné kultury věřily, že kočky mají více životů, v konkrétním čísle se ale mnohdy rozcházely. Zatímco v některých španělsky hovořících oblastech věřili, že kočka má 7 životů, podle arabské a turecké mytologie měla kočka životů 6. 

Černá kočka nosí smůlu

Mnohé pověry o kočkách přetrvávají i do dnešních dnů. Nejrozšířenější je bezpochyby ta o černé kočce, která přináší smůlu, když přejde přes cestu. Ani o původu této pověry toho příliš nevíme. Černé kočky však hrály významnou roli v mytologii mnoha kultur, včetně již několikrát zmiňovaného Egypta. Egypťané věřili, že černá kočka byla věrným mazlíčkem boha smrti

Strach z černých koček se prohloubil ve středověku. Lidé tehdy předpokládali, že černé kočky jsou mazlíčci zlých čarodějnic a že některé se dokonce v černou kočku dokáží proměnit. Již tehdy se věřilo, že při setkání s černou kočkou se můžete potýkat se zlými démony nebo čarodějnicemi. O černých kočkách se ale traduje více pověr. Někteří věří, že černá kočka v domácnosti přináší neštěstí v lásce. Angličané jsou přesvědčeni, že pokud černá kočka míří k nim, budou mít štěstí. V opačném případě je čeká smolné období. 

Další rozšířené mýty a fakta o kočkách

Ne všechny mýty o kočkách mají svůj magický či mytologický základ. Které obecně známé „pravdy“ jsou mýtem a jaká známe fakta o kočkách? 

Kočka vždy dopadá na všechny čtyři

Kočka je sice tvor mrštný, který dokáže využít odpor vzduchu a kormidlovat ocasem, při pádu z větší výšky se ale může vážně zranit. Obzvláště nebezpečné jsou pro kočky pády z malé výšky, kdy nemají dostatek času na srovnání páteře a narovnání tlapek. Nestihnou proto dopadnout na všechny čtyři a mohou se nebezpečně poranit. 

Kočka má pít mléko místo vody

Mléko, nejoblíbenější nápoj každé kočky. To je možná pravda, rozhodně to ale neznamená, že je mléko pro kočku ideální. Kočky totiž nemají ve svém organismu enzymy, které by zpracovaly laktózu, která je součástí kravského mléka. Časté popíjení mléka způsobuje kočkám trávicí problémy a průjmy. Mléko dospělým kočkám neprospívá, to je prostý fakt, který by měli všichni chovatelé koček respektovat. 

Kočky a psi jsou největší rivalové

Díky kresleným pohádkám i některým špatným zkušenostem majitelů jsou psi a kočky považováni za největší rivaly, kteří spolu nemohou žít. Zkušenosti řady chovatelů však dokazují opak. Ačkoliv existují exemplární případy, kdy je společné soužití kočky a psa nemožné, obvykle se kočky a psi vzájemně dobře snáší. Pokud spolu vyrůstají odmalička, je společný chov zpravidla bezproblémový, při postupném navykání je možný i společný chov dospělých jedinců. 

Kolem koček stále panuje řada omylů, mýtů a polopravd. Některé pověry o kočkách vychází z dávné mytologie, jiné vznikly nepochopením zvířat a špatným přístupem k chovu. Pokud se sami řadíte mezi chovatele koček, zjišťujte si fakta a vyvarujete se velkým omylům. A až příště uvidíte kočku přebíhat přes cestu, vzpomeňte si na nás. 

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Barva kočky a její vliv na povahu: Mýtus, nebo fakt?

Může zbarvení koček mít vliv na jejich temperament, nebo je to pouhopouhý rasismus? Slovo „rasa” předznamenává, že se budeme také bavit o kočičích plemenech. Ta už mohou s povahou souviset více. Kočku nelze soudit podle obalu, o tom žádná. Proč jsou ale v kultuře zažité různé významy barev koček?…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

Súhlasím, kŕmenie mäsom je najlepšie, akurát nie každé zvieratko to chce. Naša seniorka vôbec. Len konzervy a ...

Trápí vás časté nemoci? Podpořte svou imunitu

zdrava strava, hodně vitaminu, zeleniny, ovoce a k tomu ještě pohyb na posílení imunity

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…