další zvířátka

Kašel u kočky – kdy je potřeba navštívit veterináře?

Kočky na kašel obecně příliš netrpí, ale když k němu dojde, je třeba zpozornět a správně vyhodnotit situaci. Výjimkou je dávivý kašel, který předchází vyvrhnutí bezoárů či jiných nestravitelných zbytků potravy. Kočka si tak čistí žaludek. Ale pokud kašel trvá dlouho, je únavný nebo se pravidelně bez příčiny opakuje, je to důvod navštívit veterináře. Podíváme se na kočičí nemoci spojené s kašlem.

Její vlastní chlupy, typický kašel se zvracením

Těsně před tím, než kočka vyzvrátí to, co v žaludku nepotřebuje, kašle v typickém pokrčeném postoji s nataženým krkem. Zvracení, které je v tomto směru neškodné:

  • Smotky chlupů, mívají podobu pevného hnědého zámotku
  • Zbytky chlupů a kostí z ulovené potravy
  • Zelená tráva a napěněné sliny (čištění žaludku)
  • Předtím zhltaná potrava (některé kočky trpí zvracením poté, co se příliš rychle a hltavě najedí)

 

Kočce pomůžeme pastami proti bezoárům, granulemi nebo speciálními pamlsky a zařazením kočičí trávy či osení do denního režimu, aby kočka mohla zelené traviny dle libosti okusovat a žaludku ulevila.

Kočka kašle a zvrací často: Může jít o souvislost s jídlem

V některých případech může být časté zvracení spojené s dávením a kašlem způsobené i nesnášenlivostí potravy - některými složkami v granulích či krmivu. Nezařadili jste v poslední době něco nového do jídelníčku?

Bez pozornosti nenechávejme ani kašel přímo po jídle, kdy se kočce mohla zaseknout v krku kost nebo jiná překážka. Kašel může být spojen s dávením a snahou si tlapkou vytáhnout z krku to, co vadí.

Kašel u koček: Z nachlazení

I kočky mohou trpět různými virózami v souvislosti s nachlazením. Pokud má kočka zároveň mokrý nos, kýchá, špatně se jí dýchá, má teplotu nebo jí teče z očí, můžete navštívit veterináře. Dá se říci, že obyčejně lékař bude vědět, o co jde – protože v takovou chvíli bude mít postižených koček více. I tady může být kašel jak suchý a dráždivý, tak i mokrý s odkašláváním.

Kašel u koček: Kdy zpozornět

Kašel u koček, který trvá dlouhodobě, může mít i vážnější příčiny!

Kašel se sípáním, ztíženým dechem může ukazovat na astma – v tom případě má kočka promodralé, našedlé sliznice tlamky a celkově dýchá ústy. Dále také na problémy s průduškami, alergie, ale také na nemoci srdce (zejména HCM, dědičné onemocnění srdce, na které některá plemena trpí více) nebo plic. Hlavně pokud je kašel u kočky spojen se zvýšenou námahou, pohybem, nebo je kočka zároveň velmi unavená či pozorujete změny v jejím apetitu. Paleta problémů je široká a vždy ji dokáže rozklíčovat pouze veterinář, na vině mohou být i parazitální infekce.

Kašel u koček: Co vás čeká na veterině?

Jak často kočka kašle, ráno, večer, stále? Jaký kašel je? Pokud nejde o nachlazení, bude se pátrat dál. Po sérii otázek se můžete dočkat například rentgenu hrudníku, zdali jsou v pořádku plíce, takto se také potvrzuje astma. Vzorky krve, stolice nebo moči mohou poukázat na parazitální nebo infekční nemoci. Většina nemocí spojených s kašlem se dá velmi dobře léčit, tak se neobávejte.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 1 příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Dobrý den, kočička začala přibližně ve 4 letech kašlat. Byl to suchý kašel. Nicméně o její srdeční vadě jsem věděla od doby, kdy jsem ji jako měsíční koťátko vzala sousedům. Chroupání v srdíčku bylo slyšet i cítit dotekem na hrudníku. Samozřejmě… celý příspěvek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte