další zvířátka

Potravinové alergie u koček. Jaké jsou projevy a nejčastější alergeny v krmivu?

Dnes není výjimkou, že kočky mohou trpět potravinovou alergií. Svádělo by to říci, že nejčastějším spouštěčem kočičí alergie, tedy nepřiměřené imunitní reakce jejich těla, je pšenice a obiloviny přidávané do granulí. Kočky ale mohou být alergické i na některé konzervační látky, aromata nebo dochucovadla. Překvapivě často se najdou i kočky alergické přímo na bílkoviny masa. A to jak na hovězí nebo drůbeží tak i na některé druhy ryb.

Většina koček také nesnáší mléčnou bílkovinu a reagují na ni zažívacími problémy a průjmy, což se řadí k potravinovým nesnášenlivostem. Ale vyloženě potravinové alergie na složky masné a granulované potravy tvoří jen asi 10 % všech alergických reakcí u koček.

Projevy potravinové alergie u koček

Nejčastěji se objevují různé kožní projevy, svědění kůže, vypadávání chlupů, tvorba lysinek se zánětlivými a rozdrbanými ložisky nebo tvorba krustiček a lupů v srsti. O alergii jakožto o první možnosti bychom měli uvažovat, pokud se kožní projevy objevují:

  • Kolem tlamičky a nosu
  • Kolem očí a uší
  • V oblasti třísel u zadních tlapek a u pod předníma nohama
  • V oblasti tlapek
  • Na zadní straně stehen (pod ocasem)

 

Někdy se projevují i zažívací problémy, které ale mohou být i samy o sobě projevem alergie i bez kožních projevů. Plynatost, nafouklé bříško, průjmy a časté zvracení, které se projevuje často právě těsně po požití alergizující potravy. Může se tu jednat i o „pouhou“ nesnášenlivost jisté složky potravy. Léčba je ale stejná – eliminace dráždivé látky.

TIP: A také stojí za to zvážit, jestli kočka postižená potravinovou alergií není přílišně stresována Například příchodem nových členů rodiny nebo dalších koček. Některé alergie jsou spouštěny i psychickou nerovnováhou kočky.

Kožní projevy se naopak mohou objevit i s odstupem několika dnů nebo až týdnů, takže je pak těžší vystopovat, které krmivo reakci vyvolává, zejména, když krmiva střídáte.

Nejčastější alergeny v krmivu pro kočky

Alergická reakce u kočky je vlastně reakcí na nedostatečně strávené bílkoviny (z alergizujícího hovězího masa nebo rybího masa či drůbeže), či reakcí na trávení konzervačních látek a přísad do krmiv. Tyto látky pak ve větším množství vnikají přes stěnu střeva do krevního oběhu a působí svědivé vyrážky, kožní problémy, někdy v těžších případech i dýchací problémy. Narušeno je i střevo, které někdy odolá, ale někdy reaguje třeba právě průjmem. Nejčastějšími alergeny tedy jsou:

  • Bílkoviny - hovězí, drůbeží, rybí
  • Obiloviny (pšenice)
  • Konzervanty, aromata, barviva

Prevence alergií

Prevence začíná již u koťat, která by měla mít kvalitní krmivo. Vyhněte se barveným granulím nebo příliš ovoněným či dochucovaným. I první maso či konzervy by měly být v čisté formě a bez konzervantů. Každé nové krmivo zavádějte po malých částech, míchejte do současného krmiva, aby střeva neprocházela zbytečnými šoky. Mějte také na paměti, že koťata od alergických rodičů mohou mít s velkou pravděpodobností také v budoucnu problémy.

alergie u koček barevné granuleBarevné granule obsahují dochucovadla, která mohou spustit potravinovou alergii u kočky.

Jaký jídelníček pro alergickou kočku

Krmiv pro alergické kočky je na trhu dostatečný výběr. Hypoalergenní diety můžete obstarat jak ve formě granulí, tak i konzerv a kapsiček. Ale v případě, že víte, že vaše kočka má alergii na určitý druh masa, musíte se vyhnout i krmení tímto masem zasyrova.

Pokud je kočka alergická na obiloviny, můžete používat granule bez obilovin, z řad které jsou označeny „grainfree“, „bio“. Vždy kontrolujte složení tak, aby vyhovovalo právě vaší kočce.

Pokud teprve zjišťujete, jaká alergie kočku trápí, vyzkoušejte hypoalergenní granule, které jsou jemné, patří k veterinární dietě a jsou kompletně zbavené alergizujících látek. Jsou proto skvělé i pro eliminační dietu.

K tomuto krmivu můžete kočce přidávat jiné, potenciálně alergizující granule. Díky tomu poznáte, které krmivo jí nedělá dobře.

Kočičí alergie: Probiotika postaví na nohy

Dobrým tipem pro léčbu kočičích potravinových alergií jsou také speciální probiotika pro kočky. Koupíte je buď ve formě tablet nebo past, nebo můžete použít i speciální granule, které již vše potřebné obsahují. Dají do pořádku střevo, což je zejména při rekonvalescenci důležité.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte