Kachna indický běžec: Chov pro začátečníky

Kachna indický běžec je relativně nenáročné plemeno, které vám udělá radost v mnoha ohledech. Snášejí chutná vejce, nepříjemné slimáky považují za pochoutku, zelenina je naopak nechává chladnými. Protože se nepasou, nezničí vám zahradu. Co všechno pro chov kachny indického běžce potřebujete?

Kachna indický běžec: Seznamte se

Kachna indický běžec pochází z jihovýchodní Asie a patří mezi lehká nosná plemena kachen domácích. Pohybují se vzpřímeně a téměř nelétají. Chovají se zejména pro produkci vajec, ale využívá se i jejich schopnosti likvidovat v zahradě slimáky a plzáky. Do Evropy se dostaly díky námořníkům v 16. století z Jávy, i když na skutečný rozvoj si muselo toto plemeno počkat až do počátku 19. století. Kachna běžec ročně snáší přibližně 200 vajec. Díky posunutým běhákům do zadní části těla se po souši pohybuje snadno a relativně rychle. Hmotnost dospělé kachny se pohybuje okolo 2 kg, přičemž samice jsou o něco menší než samci. Nečastějším zbarvením jsou odstíny hnědé, ale existují i barevné mutace.

Kachna indický běžec vyžaduje společnost

Základní informací, kterou o kachně indickém běžci potřebujete vědět je, že kachna běžec není samotář. Je třeba pořídit malé hejno čítající minimálně čtyři kousky. Alternativou je zahájit chov také pořízením párečku, ale výsledkem bude, že bez sebe neudělají ani krok. Samotné zvíře by se brzy utrápilo. Do hejna v ideálním případě pořiďte kachny i kačery v poměru 3 ku 1 (jeden kačer na tři samice). Kačeři po sobě sice zobáky občas vyjedou, ale zpravidla si neublíží. Vzájemné soužití zvládají bez větších obtíží.

Čtěte také:

Chov kachen pro začátečníky: 8 důležitých rad, jak chovat kachny

Kachna indický běžec chov

Kachna indický běžec ke své spokojenosti potřebuje nejen hejno, ale také prostor. Milují vysokou trávu i tu čerstvě posečenou, různorodý terén, potřebují dostatek stínu a ideálně malý rybníček nebo jiné „koupaliště“ (lze využít staré vany, dětského plastového pískoviště…). Koupání není jejich prioritou, ale vodu k životu potřebují. Milují potápění a díky své hravé povaze budete svědky řady zajímavých vodních kreací. Oblíbenou zábavou je například třepání svými malými křídly. Protože vodu poměrně znečistí, musíte včas zajistit přísun vody čerstvé – vodní rostliny ve větších nádržích, malé nádržky měnit. Chov kachny běžce není vhodný do malých zahrad. Důležitou součástí je vytyčení jejich teritoria. Obvykle stačí jen nižší plůtek. Jsou zvědavé a rády zkoumají, proto pozor na skuliny, kde se protáhnou. Protože létají opravdu neochotně, určitě plot nepřeletí.

Kachna indický běžec: Chov a ubytování

Kachna indický běžec je bohužel podobně jako slepice či jiná plemena kachen častým cílem drobných predátorů – lišek, kun či psa z okolí. Je třeba tedy kachnám vybudovat příbytek – kachník nebo postavit voliéru. Tu můžete vystlat suchou podestýlkou, případně poskytnout vodu ke koupání a přihodit nějakou dobrotu. Věnujte této části pozornost a naučte kachny chodit „domů“. K tomu pomůže zmíněná lahůdka. Pokud výběh sdílejí například se slepicemi, pozor na parazity, které mají slepice v peří a na kůži. Ubytování by mělo být rozděleno! Ve výběhu i v kachníku zabezpečte takové prostředí, kde nedojde k otlakům či poranění nohou.

Kachna indický běžec: Krmení

Základním krmením je v ideálním případě kompletní krmná směs, která zajistí vyvážený zdroj všech potřebných látek. Lze je předem navlhčit, případně přidat trochu kefíru (například s použitím tibetské houby). V sezóně se však jedná spíše o dokrmování, neboť díky výběhu po zahradě si je kachna schopna zajistit dostatek potravy sama – bílkoviny zajišťují zmínění slimáci, ale také plži či žížaly, rostlinnou složku pak dostává díky semenům, travinám a například jeteli. Pokud škůdce kachny zlikvidují, můžete přidat i kousky libového masa nebo tvaroh (bílkoviny).

Pohybovat je můžete nechat i mezi záhony. Nejen, že vám zlikvidují škůdce, ale ještě je to pro ně vítanou lovnou zábavou. Kachna indický běžec je lehká, proto se o rostlinky nemusíte bát, nezničí je. Ostatně, pokud nejsou něčím napadeny ani se o ně příliš nezajímá. Co kachně běžci prospěje je říční písek, který umístěte vedle krmítek. Pomůže jim s trávením. Přimíchat můžete i rozmělněné skořápky, které jsou cenným zdrojem vápníku. Samozřejmostí je také bezproblémový přístup k vodě, neboť kachna běžec ráda svá sousta zapíjí. Rozmístit je můžete po výběhu.

Kachna indický běžec v zimě

Kachna indický běžec lze chovat bez obtíží celoročně venku. Předpokladem úspěchu je zateplený kachník na noc. Přes den rády skotačí i na sněhu, pokud momentální teplota neklesne pod 5 stupňů. Za velmi chladných dní je však držte spíše v kachníku na suché podestýlce. Potravu je v tomto období dobré obohatit například o naklíčené či namočené obilí či šrot a také vařenými bramborami, což jim dodá energii. Jídelníček zpestřete i potřebnými vitamíny pro drůbež.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Kachní prsa

Z kachních prsou odkrájíme přebytečnou kůži po stranách. Kůži nakrájíme na malé kousky a dáme je stranou. Zbytek kůže, která zůstane na masu…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Dobrý kontakt

Pasivní a nízkoenergetické domy jsou šetrné k životnímu prostředí

Inovativní gel Enterosgel®: podpora trávicí soustavy a lepší imunita

Zdravá výživa Ivančice

Obchůdek Spektrum Zdraví …

Stavební firma MITOL s. r. o.: stavební práce v okolí Kutné Hory

Stavební firma v Kutné Hoře