Skotská klapouchá kočka je velmi roztomilá díky sklopeným uším.
13. 10. 2021

Jaké druhy koček se hodí do bytu?

Ne všechny druhy koček jsou vhodné k pořízení do bytu. Možná si prvně můžete pomyslet, že kočka je vlastně skladný čtyřnohý mazlíček, a tak se vejde všude. Zapomínat byste však neměli i na to, jaký typ tohoto zvířecího kamaráda pořizujete. Pečlivě tedy zvažte všechna pro a proti, než ke koupi kočičího kamaráda přistoupíte.

Nyní vám poradíme, jaké druhy koček je možné do bytu bez obav pořizovat. Vyhnout byste se měli primárně té siamské, pakliže jsou zdi vaší bytové jednotky jako „z papíru“. Tento typ kočky se totiž velmi hlasitě projevuje mňoukáním, proto asi sousedy tímto výběrem nepotěšíte. Zavrhnout byste měli též kočku balinéskou a habešskou, protože tato plemena jsou mimořádně hyperaktivní a potřebují ideálně výběh na zahradu či skutečně rozsáhlý interiér.

Druhy koček, které jsou vhodné do bytu: Perská kočka

Mezi klidné a dobře učenlivé druhy koček patří jednoznačně ta perská, která pochází z Íránu. S tímto plemenem nebudete mít nijak zvláštní starosti. Perská kočka totiž dokáže ležet po delší dobu v klidu na gauči. Není obecně příliš aktivní, proto ji neuvidíte moc skákat a lézt po nábytku. Ovšem poskytnout byste měli tomuto kočičímu mazlíčkovi notnou dávku společného času ke hraní. Energii prostě musí někde vybít. Milou společnost vám tento zvířecí kamarád bude dělat zhruba deset až sedmnáct let.

Čtěte také:

Kočka bez srsti je skvělým společníkem nejen pro alergiky! Jaká plemena koček bez srsti se hodí právě pro vás?

Druhy koček, které jsou vhodné do bytu: Ruská modrá kočka

Ruská modrá kočka se řadí mezi velmi přítulné druhy koček a jak již sám název napovídá, pochází z Ruska. Tohle zvíře k vám rychle přilne a vrátí všechnu lásku, kterou do něj vložíte. Může někdy připomínat tak trochu závislého pejska, který vás pronásleduje na každém rohu. Věrně na vás toto plemeno bude čekat, než se vrátíte z práce. Pro co největší vyžití pořiďte tomuto kočičímu kamarádovi nějaký pěkně rozvětvený kočičí strom. Ruská modrá kočka si totiž ráda zaskáče, je mírně temperamentní, ale jinak velice klidná. V ojedinělých případech se může toto plemeno dožít až dvaceti let.

Druhy koček, které jsou vhodné do bytu: Sphynx kočka

Mezi bezsrsté druhy koček lze zařadit tu sphynx. Absenci dlouhé srsti dozajista ocení zejména ti lidé, kteří neradi uklízí chuchvalce po bytě a jsou alergici. Tento kočičí kamarád je velmi přátelský a energický. Jako země původu tohoto plemena se uvádí Kanada. U kočky sphynx si musíte být vědomi toho, že potřebuje řádné vyžití. Proto zakupte svému kočičímu mazlíčkovi speciální strom, škrabadlo anebo prolézačky či hračky. Bude nadšený. Společnost vám bude dělat kočka plemene sphynx zhruba patnáct let, což už je kus života!

Mainská mývalí kočka pochází z USA. Její vzhled je velmi vznešený.

Druhy koček, které jsou vhodné do bytu: Skotská klapouchá kočka

Skotská klapouchá kočka může vzhledem své hlavy připomínat tak trochu sovu, je ale nadevše roztomilá. Má totiž uši sklopené směrem vpřed. Od toho se samozřejmě odvodil i název tohoto plemene „klapouchá“. Jinak patří mezi druhy koček, které jsou přítulné a tiché. Proto se vcelku dobře hodí do bytu. Dá se říct, že tento kočičí kamarád je i poměrně inteligentní, a tak jej můžete naučit v domácích podmínkách i aportovat míček či jiné hračky. Skotská kočka se dožívá zpravidla dvanácti až čtrnácti let a pochází z Anglie a Skotska.

Druhy koček, které jsou vhodné do bytu: Barmská kočka

abnormálně přítulná, empatická a laskavá je kočka barmská. Patří mezi druhy koček, které vám vydrží hodiny ležet na klíně, jen aby se jim dostalo žádaného podrbání a pohlazení. Obecně tento zvířecí kamarád potřebuje společnost. Samotu nemá příliš v lásce. S oblibou se tak seznámí i s jinými druhy domácích zvířat, pokud chováte. Barmská kočka vám bude dělat radost při dobrém zdraví přibližně šestnáct až osmnáct let. Jinak toto plemeno pochází z Thajska a Barmy.

Druhy koček, které jsou vhodné do bytu: Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka je v dospělosti vskutku velkým a vznešeným domácím mazlíčkem. Někdy se tomuto plemenu přezdívá „něžný obr“, protože má navzdory mohutnému tělu velmi laskavou a přítulnou povahu. Patří mezi druhy koček, které rády lenoší na gauči. Kromě jiného se perfektně hodí i k dětem a pejskům. Země původu se uvádí Amerika. A jak vysokého věku se mainská mývalí kočka dožívá? Je to zhruba deset až čtrnáct let.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • Jana
    27. 10. 2021 | 10:59
    Každá kočička je vhodná do bytu. A nejlepší a nejvděčnější jsou ty z útulku či z ulice bez ohledu na rasu... asi tak.

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Mýty a pověry o kočkách – má kočka devět životů?

Někteří lidé kočky milují, jiní je naopak nesnáší. Tak je tomu dnes a jinak tomu nebylo ani v dobách minulých. Rozdílné vnímání koček během jednotlivých dějinných dekád vedlo k vytvoření nejrůznějších mýtů a pověr o kočkách a mnohé z nich přetrvávají dodnes. Nad řadou pověr se dnes zasmějeme,…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

S barfováním souhlasím. Krmím tak kočky i pejska. Granule mají k dispozici pořád, i když nejsem doma. Krmení b...

Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví

Dobrý den, od A.Williama mám již 4 knihy. Přišel ke mě prostřednictvím semináře on-line, v březnu 2021. Začala...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo