další zvířátka

Jak skamarádit dvě kočky? Nově příchozí kočka bude zpočátku vetřelec!

Spřátelení dvou koček v jedné domácnosti může být poněkud problém. Zajímá vás, jak zvyknout kočky na společnou domácnost? Pokusíme se vám poskytnout užitečné tipy a rady, jak skamarádit kočky, které se v životě neviděly tak, aby se vaše společné spolužití nestalo peklem pro všechny zúčastněné.

Jak seznámit kočky v bytě?

Pokud patříte mezi náruživé chovatele koček a rádi byste měli více než jednu kočičku, důležité je vědět, za jakých okolností a podmínek je nejlepší seznámit dvě kočky. Víme, že kočka je velký individualista a jen tak se s někým kamarádit nebude. Zatímco pes je oddaný a přátelský tvor, kočka si hájí své území, ačkoli se to nezdá. Kočka není vztahové zvíře a docela dobře si vystačí i sama. Každé nové zvířátko v domácnosti je pro ni vetřelec. A proto je potřeba dvě kočičky seznamovat postupně a velmi opatrně.

Jestliže žijete na malém prostoru, určitě to není příhodná situace. Když má přijít nová kočka do bytu, je vždy lepší ji zpočátku oddělit a nechat v klidu a o samotě v jiné místnosti. Nově příchozí by si měla pomalu zvyknout na nové prostředí, všechno si očichat a seznámit se s prostorem i se svými věcmi. Samozřejmostí je, aby nová kočka měla svůj vlastní pelíšek, vlastní přepravku, vlastní misku i vlastní záchod. Pro ni je to také těžké a potřebuje se aklimatizovat, ne hned čelit útokům domácí kočky. Nejprve by tedy měla být kočička v karanténě.

Kočka v karanténě není zcela izolovaná od domácí kočky

Nemyslete si, že kočičky o sobě neví. Navzájem se cítí a určitě už jsou na sebe zvědavé. Pokud máte zcela oddělené místnosti v domě, zkuste své kočce přinést předmět, ze kterého ucítí pach nově příchozí kočky. Neměl by to však být žádný předmět náležející nové kočičce, který by jí domácí kočka mohla sebrat. Vynechte tedy hračky, ale spíše zkuste použít svou vlastní věc, kterou jste kočku pohladili, například rukavici nebo ponožku. Dejte domácí kočičce přičichnout a uvidíte, jak bude reagovat.

Také nové kočičce dejte k dispozici pach domácí kočky, aby věděla, na co se má připravit a s kým bude mít tu čest. Kočkám můžete třeba nabídnout k očichání přepravku, ve které se druhá kočička nacházela. Čas, kdy seznámení dvou koček nastane, se již blíží!

Když se kočky perou, nedávejte mezi ně ruce!

Počítejte s tím, že první setkání koček třeba vůbec nemusí dopadnout dobře a kočky se budou spolu prát. V takovém případě je vhodné je nechat, aby si to navzájem vyřešily samy, v krajní nouzi mezi ně hoďte svůj kabát, kočky se leknou a hned od sebe odskočí. V žádném případě se nesnažte mezi peroucí se kočky strkat ruce nebo si brát jednu z koček do náruče. Ošklivě by vás v rozrušení poškrábala a rizikem je také poranění vašeho obličeje a očí.

I když se první setkání nepovede, dejte ještě kočkám šanci. Postupem času si na sebe jistě zvyknou. Je ale potřeba jim projevovat stejnou úctu a lásku a nepreferovat jednu kočku před druhou. Každá by měla mít své vlastní jídlo a předměty určené k přepravě či ke spánku, a také své vlastní vyhrazené místo.

Uvidíte, jakým způsobem budou kočky navzájem soupeřit o svůj prostor a o svou dominanci. Možná se budou ignorovat, vzájemně tolerovat, možná se budou jedna druhé vyhýbat. Je ale také možné, že se z nich stane nerozlučná dvojice a budou si navzájem hrát a láskyplně se škádlit.

Jak spřátelit dvě kočky, pokud se jejich majitelé sami nemusí?

Pokud se jedná o kočku vaší spolubydlící či vašeho spolubydlícího, kterého nemusíte, anebo člověka, který se k vám zrovna nastěhoval a příliš dobře jej neznáte, zvířata to poznají a přátelit se nebudou. Když se vy nebudete schopni spřátelit s majitelem nové kočky na malém prostoru, nespřátelí se spolu ani vaše kočky. To má celkem jasnou logiku. Zde ale také může nastat problém, pokud vy budete podvědomě preferovat svou vlastní kočku, i když samozřejmě chápete, že druhá kočička za vzniklou situaci opravdu nemůže.

Jakmile však začnete upřednostňovat jednu kočku před druhou, nastane mezi kočkami vzájemná rivalita a nesnášenlivost. Můžete se dočkat problémů a naschválů. A to takových, jaké si provádějí kočky nejen mezi sebou, ale i takových, které budou určeny přímo vám. Například si kočka splete svůj záchod s vaší postelí nebo vám připraví mnohá další nepříjemná překvapení. Vždy je proto potřeba takovým situacím předcházet a snažit se o to, abyste všichni v jednom bytě žili spolu v přátelství, v míru a v radosti.

Jak spřátelit dvě kočky rozdílného věku?

Kočky s velkým věkovým rozdílem budou k sobě hledat cestu mnohem pomaleji. A k jejich spřátelení ani nemusí dojít. Je jasné, že pokud si ke starší kočce pořídíte koťátko, bude si třeba myslet, že už máte za ni náhradu. Navíc koťátko si bude chtít hrát a starou kočičku může pěkně otravovat. Ta už jistě na takové dovádění nebude mít náladu. Věkem starší kočka si ale může mladou kočku oblíbit a jejich vztah může být zpočátku mateřský. Vždy preferujte kastrované kočky, nekastrované se vám budou buď rozmnožovat, anebo si půjdou po krku.

Kastrovaná kočka se oproti nekastrované cítí méněcenná a nekastrovaná kočka bude zpravidla usilovat o větší dominanci, protože má svůj přirozený pohlavní pud. Starý kastrovaný kocour určitě nebude nadšený, když mu domů přitáhnete mladého nekastrovaného kocourka, to by byl jistě boj na život a na smrt. Volte novou kočičku s rozvahou, a pokud si nejste jisti, poraďte se se zkušeným chovatelem koček nebo s veterinářem. Pro zvířata je vždy lepší, když jsou takzvaně na stejné lodi, tedy obě kočky kastrované a podobného věku.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte