další zvířátka

Kastrace kocoura – co obnáší a jaké jsou její výhody

Máte toulavého kocoura, který se s jinými kocoury často pere a ze svých procházek se vrací celý podrápaný? Dává váš kocour najevo sexuální frustraci, chová se nepříjemně a značkuje si své teritorium? Kastrace kocourů je nejčastějším řešením zmiňovaných problémů. Kastrace je bezpečná, rychlá, cenově dostupná, a především přináší kvalitnější život samotným kocourům. Pojďme si shrnout, co kastrace kocoura obnáší, jaké jsou její výhody a případné nevýhody.

Jak se kastrace provádí

Kastrace kocoura spočívá v odstranění samčích pohlavních orgánů – varlat. Jde o jednoduchý chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Obvykle se aplikuje pomocí injekce do svalu nebo do žíly. Před samotnou kastrací, resp. před uvedením do anestezie, by měl být váš kocour 12 hodin bez jídla. Během této doby může pít jen obyčejnou vodu.

Kompletní zákrok je pro zkušeného veterináře otázkou 15 minut i s přípravou. Vzhledem k tomu, že kastrace kocoura je jednodušší než kastrace kočky, je také levnější. Cena se odvíjí od typu použité anestezie a ceníku samotné ordinace. Pohybuje se obvykle mezi 600 až 800 Kč.

Kdy kastraci provést

Kocouři pohlavně dospívají o něco později než kočky. Proto by měli kastraci podstupovat později. Ačkoliv je možné kastrovat již od tří měsíců, odborníci doporučují tento zákrok provádět až mezi 10. a 12. měsícem života. Pokud se kastrace provede předčasně, může dojít k hormonálním poruchám či k urologickým potížím. Předčasně kastrovaný kocour může i v dospělosti vypadat dětsky a díky omezení vývoje pohlavních orgánů u něj dochází k riziku ucpání močové trubice. Z těchto důvodů doporučujeme počkat až do dospělosti kocoura a kastraci povést hned poté.

Proč kastrovat kocoura

Hlavní důvody ke kastraci jsme zmínili hned v úvodu. Kastrovaný kocour bude mít spokojenější život a svou spokojenost přenese i na samotné majitele. Život s kastrovaným kocourem je zkrátka příjemnější. Nekastrovaní kocouři si velmi často značkují své teritorium a močí, kde zrovna uznají za vhodné. Netřeba zmiňovat, že pach kocouří moči není vůbec příjemný. Nekastrovaní kocouři jsou často agresivní, chtějí se toulat a perou se s jinými kocoury. Pokud je budete držet doma, budou projevovat svou sexuální frustraci různými způsoby. To vše kastrace kocoura snadno vyřeší.

Možná rizika a komplikace

Kastrace je jednoduchým chirurgickým zákrokem, který s sebou nenese prakticky žádná rizika. V horším případě může dojít k drobným komplikacím – infikování rány, sklouznutí podvazu či špatné reakci na anestezii. Tyto problémy se však vyskytují minimálně a snadno se vyřeší.

Po provedení kastrace dopřejte svému kocourovi patřičný klid a odpočinek. Kocouři se zotaví během několika dní. Projevy chování se začnou proměňovat postupně, nečekejte okamžitou změnu. Také se nemusíte bát, že by váš kocour zhloupl nebo změnil své zvyky – to jsou jen mýty. Kastrace jen zmírní pudové chování, které má negativní vliv na chov domestikovaných kocourů.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1132x

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte