Smrt pejska je pro chovatele velmi bolestná. Vyžaduje čas pro smíření...
12. 02. 2023 Přečteno: 6623x

Jak se vyrovnat se ztrátou psa aneb Když nás navždy opustí zvířecí parťák

Jak se vyrovnat se ztrátou psa? To je velmi častá otázka všech, které navždy opustil veselý zvířecí společník a kamarád do nepohody. Smrt domácího mazlíčka, který s námi stráví značnou část života, je vždy velmi bolestná. Psychologové dokonce tvrdí, že tato ztráta může být o dost bolestivější, než když ztratíme blízkého člověka. Pejskové ale i kočky totiž dávají lidem po celou svou existenci na tomto světě nezištnou lásku. Pojďme si tedy říct, jakým způsobem se přes tyto náročné chvíle přenést.

Prvně je důležité podotknout, že pokud přemýšlíte nad otázkou „Jak se vyrovnat se ztrátou psa?“, je vše v naprostém pořádku. Máte totiž potřebu si tuto situaci odžít, vyrovnat se s ní. Řešením rozhodně není, své emoce potlačovat. Tím si vlastně ještě víc ublížíte. Dovolte si tedy truchlit, potřebujete to.

Jak se vyrovnat se ztrátou psa? Dopřejte si čas na svůj smutek

Pejskové s lidmi žijí zpravidla i 12 až 15 let, ne-li déle (ve výjimečných případech), proto se mezi nimi vytvoří velmi silné pouto. Toto pouto ostatně znají všichni pejskaři a nedá se s ničím jiným srovnat. Tito domácí mazlíčci přináší do lidského světa bezprostřednost, radost, zodpovědnost a někdy samozřejmě i starost. Jsou to živá stvoření absolutně závislá na péči člověka a také na něj spoléhají. Pakliže je všechno v pořádku a pejsek žije ve všímavé domácnosti plné lásky, vyroste z něj bezvadný společník. O to silnější je bolest, když přejde přes pomyslný „duhový most“. První rada tedy zní – nepotlačujte svůj smutek a dopřejte si na truchlení tolik času, kolik jen potřebujete! Plačte, křičte, bušte do polštáře, nebo si promluvte s někým blízkým.

Čtěte také:

Psí horoskop vám napoví, jaký bude váš domácí mazlíček

Psycholog Frank J. Sileo říká: „Nikdo jiný vám nemůže říct, kdy je čas ukončit truchlení. Jen vy nejlépe víte, kdy je čas jít dál a překonat tu ztrátu.“ Zároveň dodává: „Proces smutku nelze vynutit ani uspěchat.“

Jak se vyrovnat se ztrátou psa? Hlavně se neobviňujte!

Mnozí chovatelé pociťují po úmrtí svého psího parťáka též velkou část viny. Cítí se za něj totiž zodpovědní do poslední chvíle a mohou si přemítat v hlavě, co právě oni udělali špatně. Mohou si dokonce vyčítat svá rozhodnutí (například ta, týkající se utracení pro nemoc). Psycholožka Janet Zimmermanová říká: „Vězte, že jste pro svého psího společníka nemohli udělat víc, abyste jej udrželi na živu.“ Přijměte tedy své vnitřní pocity viny – které se zcela přirozeně dostaví, ale dále je nepřiživujte. Jedině tak se vám podaří vyrovnat se ztrátou psa.

Jak se vyrovnat se ztrátou psa? Nebuďte sami a obklopte se chápavými a laskavými lidmi

Psi jsou po letech společného soužití plnohodnotnými členy domácnosti, proto je jejich úmrtí pro majitele tak bolestivé. S pochopením své ztráty se můžete setkat zejména u těch lidí, kteří jsou sami chovateli psích společníků. Ti, kteří nemají žádné zkušenosti s domácími mazlíčky, mohou jen suše podotknout: „Bylo to jen zvíře.“ nebo „Tak si pořiď dalšího psa.“ a podobně. Takoví lidé jen těžko pochopí vaši bolest. Proto se ideálně obraťte na chápavé osoby, jež vás nebudou nijak soudit a nijak vám radit. Prostě vás jen trpělivě vyslechnou a poskytnou tak moc důležitou oporu. To je další z podstatných kroků na cestě vyrovnávání se se ztrátou psa.

Až váš mazlíček přejde přes duhový most, neuzavírejte se do sebe. Žijte dál, prožijte svůj smutek a dejte třeba šanci dalšímu pejskovi.

Jak se vyrovnat se ztrátou psa? „Hoďte“ to na papír

Stále přemýšlíte nad tím, jak se vyrovnat se ztrátou psa, a nic vám nepomáhá? Pak si začněte vést třeba deník, kam se vypíšete ze svých pocitů. Přidat můžete ke svým vzpomínkovým textům i několik fotografií svého zesnulého mazlíčka. Někteří lidé se dokonce rozhodnou napsat knihu o svém výjimečném pejskovi – nebyli byste tak zdaleka sami. Udělejte zkrátka cokoliv, co vám uleví na duši. Váš psí parťák sice fyzicky odešel, ale ve vašem srdci zůstane napořád. Tak si na něj uchováte i hmatatelné vzpomínky.

Jak se vyrovnat se ztrátou psa? Uspořádejte obřad, při kterém se s ním rozloučíte

Dnes už existují i v našich končinách zařízení, která poskytnou majitelům zesnulých pejsků prostor pro obřad. Ten je neméně důležitý v procesu truchlení. Ztráta psa si žádá řádné rozloučení. Avšak tento akt můžete samozřejmě pojmout i po svém. Například jakkoliv symbolicky na oblíbeném místě mazlíčka – kde se sejdete celá rodina a zavzpomínáte na psího kamaráda. Pejska si pak můžete nechat zpopelnit a urničku si odnést domů, nebo nechat pohřbít na psím hřbitově (taková místa již najdete téměř v každém větším městě).

Jak se vyrovnat se ztrátou psa? Neuspěchejte pořízení nového mazlíčka

Svůj smutek si musíte zkrátka a dobře odžít. Každému to trvá jinak dlouhou dobu. I přesto však neuspěchejte pořízení nového psího kamaráda. Až se se ztrátou psa skutečně vyrovnáte a budete se cítit vnitřně silní – abyste mohli dát svou lásku a péči dalšímu chlupáči, jděte do toho. Jen se raději vyvarujte pořízení podobného plemene nebo stejně vyhlížejícího psa, jakého jste měli před tím. Mohli byste v něm totiž stále vidět toho předchozího a porovnávat. Mějte na paměti, že každý pejsek je originál – jedno však mají společné, a to, že vám dají celé své srdce. To své tak neuzavírejte a dejte šanci dalšímu psímu životu.  

Autor článku: .Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Je váš pes dobrý plavec a k čemu jsou vhodné psí vesty?

Někteří psi jsou s vodou kamarádi, jiní se jí bojí jako čert kříže. Pokud jste taktéž milovníci vody a vodních sportů, určitě vás bude zajímat, jaké psí plemeno je skvělým plavcem a výborným parťákem do vody. Přinášíme tipy na psí plavce a rady, jak pejska naučit plavat, pokud mu voda dělá problémy…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…