Jak dlouhé procházky se štěnětem: ideální je 10-15 min.
13. 11. 2020 Přečteno: 5102x

Jak dlouhé procházky se štěnětem jsou ideální? Ze začátku stačí 15 minut každý den

S příchodem štěněte domů přichází také starosti a výcvik. Štěně si běžně donášíme domů okolo 7. týdne jeho života. V této době neumí štěně téměř nic. Musíte jej postupně učit například na záchod a zvykat si na obojek, procházky či na příjem tuhé stravy. V tomto článku se zaměříme na to, jak často venčit psa a na další podstatné věci ohledně venčení.

Štěně učte na vodítko od prvního dne

První důležitá věc je naučit psa na vodítko. S nácvikem začněte ihned jakmile přivezete pejska domů. Pokud je od chovatele zvyklé štěně na obojek, máte práci z části usnadněnou. Jestli ne, dejte mu obojek na krk doma a nechte jej každý den několik hodin pejskovi na krku.

Připněte na obojek vodítko a snažte se, aby se pes soustředil jen na vás. Nesmí do vodítka kousat a myslet si, že se jedná o hru. Na štěně neustále zvesela mluvte.

Čtěte také:

Základní výcvik psa: Jak naučit psa aportovat?

Jak naučit štěně na vodítko: chvalte pomocí pamlsku

Pejsek by vás měl následovat. Pokud ano, pak jej pochvalte slovně a dejte mu pamlsek. Je důležité odměnit jej i po malých krůčcích. Postupem času můžete vyjít s pejskem na vodítku ven. Ze začátku nechoďte daleko. Stačí kousek před dům nebo byt.

Štěně bude vyjevené a vše pro něj bude nové. Některá štěňata se budou bát a nebudou chtít chodit. Psa v žádném případě netahejte a nenuťte jej jít za vámi. Nejlepší je pejska motivovat k chůzi. Můžete vyzkoušet jásání, volání, pískací hračku anebo pamlsek.

Jak naučit štěně na vodítko: základní chyby

Mezi největší chybu, kterou dělají páníčci při venčení, patří nedůslednost. Jestliže pes s vodítkem trhá, hraje si s ním anebo neposlouchá základní povely, je potřeba mu rázně ukázat, že tohle nemůže dělat. Jednoduše musíte dát najevo svoji autoritu. Povely musí být jednoznačné, bez známek strachu či nejistoty ve vašem hlase.

Nenechte psa, aby s vodítkem škubal. Vodítko musí být na procházce povolené, nikoliv napnuté. Když pes zatahá, necukejte s vodítkem k sobě. Zastavte se, povolte ruku s vodítkem a nechte psa, aby došel až k vám sám. Poté jej pochvalte a dejte mu dobrotu.

Nezapomínejte také, že tempo procházky určujete vy, nikoliv pes. Při cvičení chůze na vodítku střídejte směr, ale i rychlost. Pro pejska by mělo být venčení zábavné.

Jak dlouhé procházky se štěnětem jsou optimální?

Malé štěně nevydrží venku na vodítku dlouho. Z počátku bohatě stačí 10 až 15 minut denně. Když se štěně probudí, ihned jej vezměte ven, aby se mohlo vyprázdnit. Pes se naučí, že po každém odpočinku následuje pár minut venku. Nebude se tak stávat, že bude konat potřebu doma na podlaze. Sám bude chtít chodit ven.

Jak často venčit štěně?

Další otázkou je, jak často štěně venčit. Nejen ihned po probuzení, ale také několikrát během dne. Vždycky když uvidíte pejska netrpělivě pochodovat nebo čmuchat kolem, pak chce pejsek pravděpodobně ven. Štěně neberte nikdy ven bez vodítka a obojku. Jinak si nezvykne.

Procházky je dobré spojit také s hrou, aby se pejsek těšil. Potřeba je také vybrat klidné a příjemné místo na venčení. Ideální je park nebo les. Navíc nezapomeňte po pejskovi sbírat všechny výkaly, a to především v parcích nebo okolo bytových domů.

Jak často venčit psa: dospělý pes vydrží doma déle

Malé štěně venčíme několikrát denně. Ovšem dospělého psa již tak často brát ven nemusíme. Rozhodně každé ráno pes potřebuje alespoň 20 minut venčení. Bez venčení pak vydrží maximálně 8 hodin. Déle by pes neměl doma zůstávat sám. Jakmile dorazíte domů, ihned jej vezměte na delší procházku.

Pes potřebuje pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Především velká psí plemena, která by ani neměla být chována v malých bytech. I když máte zahradu, rozhodně berte pejska na procházky. Pejska zabavíte aportem anebo můžete na procházce začít s výcvikem.

Při venčení se věnujte jen psovi

Velkým prohřeškem páníčků je, že se při venčení nevěnují na plno pejskovi. Myslíme na práci, na to, co uvaříme na večeři anebo na další věci. Jedná se o velkou chybu. Při venčení je potřeba věnovat celý čas mazlíčkovi. Užívejte si vzájemnou společnost. Tím se více upevní váš vztah s pejskem. Uvidíte, že tím pomůžete nejen mazlíkovi, ale i sami sobě. Na procházce si pořádně pročistíte hlavu a bude se vám doma lépe přemýšlet.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov…

jít na článek

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Kosmetika na dovolenou: Jaké přípravky potřebujete na různé typy dovolených?

ja chodím jenom k vodě, takže mi stačí opalovací krém a probiotika, abych neměla střevní potíže

Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví

Podle mě je všecho o přejídání. U Babičky jsem slýchával hlášku "cpeš se jako husa". A husy jak je známo se na...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo