20. 07. 2020 Přečteno: 2938x

Chov činčily: Co má obsahovat krmení pro činčily a jaké dávat pamlsky?

Uvažujete o chovu činčily? Toto roztomilé huňaté zvířátko pochází z velkých nadmořských výšek a dokáže přežívat na tamější suché trávě. Právě proto život u lidí v blahobytu může činčile značně zničit zdraví. Nastudujte si proto, čím krmit činčilu, a dbejte na správnou stravu!

Málokdo je tak citlivý jako činčila. Chov jen pro pečlivé!

Chov činčily bohužel končívá až příliš často smrtí zvířátka na zažívací potíže. Stačí půldenní hladovka, průjem nebo nadmutí - a je zle. Někteří lidé si činčilu pořídí, aniž by vzali v potaz její potřeby. Protože původně žije v nehostinných Andách, je uzpůsobena na omezené potravní zdroje. Konkrétně jde o suchou trávu, občas drobné plody ‒ nízkoenergetickou stravu.

Čtěte také:

9 nejčastějších chyb chovatelů činčil: Jaký by neměla mít činčila chov?

Pořizujete si činčilu? Chov u různých chovatelů se v potravě určitě liší, byť nepatrně. Nechte se informovat bývalým majitelem o přesném složení stravy, kterou vaše nové zvířátko u něj dostávalo. Začněte s krmením tímto způsobem a na případnou jinou značku sena či granulí přecházejte pozvolna. Náhlé změny jídelníčku činčile také vůbec nesvědčí.

Kromě špatné potravy jsou činčily někdy také traumatizovány malými dětmi. Přestože se činčila už desítky let chová v zajetí, ve skutečnosti se stále nepovažuje za domestikované zvíře. Je divoká, mazlení ji většinou obtěžuje a stresuje. Pokud chcete mazlíka pro dítě, pořiďte mu raději zakrslého králíčka nebo štěně.

Správné každodenní krmení pro činčily

Základní krmení pro činčily musí sestávat ze sena. Seno musí v kleci být neustále, samozřejmě čisté, nezapařené a bez plísní. Nemělo by obsahovat jetel, ten totiž činčily nadýmá. V žádném případě činčile nedávejte čerstvou trávu! Mohla by uhynout. Pokud máte domácí seno, ze stejného důvodu je sušte aspoň měsíc a půl.

Obloukem se vyhněte barevným zverimexovým směsím pro hlodavce! A to i přesto, že se na nich píše, že jsou vhodné i pro činčily. Pokud obsahují semínka, oříšky a barevné granulky, nemají v misce činčily co dělat. Na tuk obsažený v oříšcích není činčila vůbec stavěná a taková směs by jí zničila játra. Správná krmná směs pro činčily obsahuje kvalitní zelené peletky a jen malé množství pamlsků.

Peletky pro činčily jsou po senu druhá nejdůležitější složka základní potravy. Zatímco seno obsahuje ty hlavní látky a vlákninu, vitamíny získává činčila právě z těchto granulí. Lisují se z vojtěšky a dalších vhodných a zdravých rostlinek. V ideálním případě neobsahují obilí a jsou dost tvrdé, aby si zvíře při jídle obrušovalo zuby. Kupujte granule speciálně určené pro činčily.

Chov činčily: dávejte pozor, jakou vodu činčila pije

Pro chov činčily pořiďte malou napáječku. Činčily pijí docela málo, velká napáječka je zbytečným plýtváním vody a nevypitý zbytek se rychle začne kazit. Napáječka by neměla být uzavírána gumovým špuntem, látky z něj se totiž do vody uvolňují. Pořiďte šroubovací, s kovovou kuličkou u vývodu, a zavěste ji zevně klece, aby nebyla rozkousaná.

Náchylnému trávení činčily vyhovuje kojenecká voda nebo balená neperlivá minerálka. Vodu z kohoutku může činčila pít, pokud je převařená a zbavená chloru. Máte-li v domácnosti vodu ze studny, velmi záleží na její kvalitě, i tu minerálně vhodnou vodu však převařte kvůli bakteriím. Vodu v napáječce též denně měňte.

Doplňkové krmení pro činčily: S pamlsky to nepřehánějte

Jídelníček činčil můžete zpestřit občas pochoutkou, ale je opravdu důležité vědět jakou. Nepodávejte pamlsky moc často, nebo vám činčila rychle ztloustne. Nejvhodnější je sušená zelenina, ideálně mrkev. Čerstvá zelenina stačí jen v minimálním množství. Ovoce rovněž podávejte sušené a pozor, ne moc často, má hodně cukru. Činčily mají rády například jablečné křížaly nebo šípky.

Činčila nesmí banány, citrusy, ořechy, arašídy ani salát a jinou čerstvou zeleninu!

Z ostatních pamlsků si činčila ráda pochutná na trošce hrachových vloček. Někteří chovatelé občas jako pamlsek do klece dají také suchý kousek těstoviny. Do klece je třeba dávat větvičky na hlodání, na kterých jsou zjara chutné květy a poupata, to činčila má také ráda. Olistěné větve už musíme otrhat.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…