další zvířátka

Zakrslý králíček je opravdovým domácím mazlíčkem. Jeho chov je nenáročný, v pubertě ale může zlobit

Zakrslý králíček je skutečný domácí mazlíček. Mazlení tato chundelatá kulička totiž přímo miluje, navíc jsou králíčci čistotní, společenští a poměrně nenároční na chov. Než se rozhodnete si králíčka pořídit, měli byste o něm vědět, co má rád a nerad a co bude obnášet vaše nová role páníčka.

Králíček je potomkem králíka divokého

Zakrslí králíčci jsou vyšlechtěnými potomky původních králíků divokých. Nejsou to hlodavci, jak se někteří lidé domnívají, ale patří do čeledi zajícovitých. Králíček je býložravec, a protože je v přírodě až na samém konci potravního řetězce, příroda ho vybavila výborně vyvinutými smysly, aby se mohl bránit před nebezpečím. Zajímavostí je, že králíci vidí kolem dokola, rozlišují ale jen červenou a zelenou barvu a vousky kolem čumáčku mají pro králíčka funkci hmatovou.

Proč si králíčka pořídit?

Zakrslý králíček je tvorem velmi společenským. Bude rád za každé pohlazení a svou lásku vám bude projevovat třeba tím, že vás bude oddaně pronásledovat po celém bytě, když ho pustíte na „procházku“. Navíc se dá docela dobře vycvičit, podobně jako pejsek. Nenaučíte ho sice aportovat, ani dávat pac, jednoduchým pokynům ale rozumí dobře – přiběhne na zavolání a pozná váš hněv, když provede něco, co nemá. Králíček není hlučný a nebude vás ani vaše sousedy obtěžovat nepříjemnými zvuky. Pamatujte ale na to, že králíček bývá nejaktivnější v noci, a nedávejte si proto raději klec do ložnice. Tato chundelatá zvířátka jsou i poměrně čistotná a pokud je dobře vycvičíte, naučí se vykonávat potřebu na jedno místo.

Chov zakrslých králíků – věnujte jim svou pozornost

Obecně se králíček považuje za nenáročného tvora, ale aby byl spokojený, musíte mu denně věnovat svůj čas. Doporučuje se nechat králíčka proběhnout alespoň čtyři hodiny denně po bytě, pomazlit se s ním a celkově mu dávat najevo svou přítomnost. Může se stát, že vám po bytě nechá malé připomínky své přítomnosti v podobě bobků, ale nebojte se - většina králíčků se dá naučit chodit na připravený záchod v kleci. Pokud se králíčkovi nemůžete tolik věnovat, je dobré mu pořídit alespoň společníka (v případě, že nechcete malé ušaté přírůstky, tak vykastrovaného), pamatujte ale na to, že každý musí mít vlastní klec nebo opravdu velký výběh. Kromě lidské přítomnosti a pohybu mimo svou klec králíček nemá speciální požadavky na bydlení ani potravu.

Klec pro králíčka

Králíček je nenáročný na bydlení, můžete ho chovat v bytě i na zahradě v kleci s plastovou vanou nebo v dřevěné králíkárně. Klec pro králíčka by měla mít velikost minimálně 100 x 60 x 50 cm. V kleci by měl být malý dřevěný domeček, kde se může králíček schovat a odpočinout. Nelekněte se, když králíček začne domeček okousávat, je to dobré pro jeho chrup, který se kousáním obrušuje. Dřevěný domeček prostě jen po čase vyměňte. Na dno klece můžete dát kus koberečku, aby králíčkovi nebylo chladno, nedoporučuje se dno pokrývat podestýlkou, protože by si ji králíček mohl plést se záchodem. Králičí toaletu v kleci speciálně vyhraďte, aby se ji králíček naučil používat. Klec pro králíčka by měla obsahovat zásobník na seno, misku na krmivo a napáječku na vodu. Králíček je velmi konzervativní a přímo nesnáší změny, které ho velmi stresují. Dobře si proto rozmyslete, kde klec pro králíčka postavíte, pozdější stěhování ho totiž může úplně rozhodit. Někteří králíčci mají velmi majetnické sklony ke svému obydlí a mohou se chovat agresivně, proto klec čistěte nejlépe ve chvíli, kdy králíček pobíhá po bytě.

Králíčkovi servírujte hlavně čerstvé seno

Králíček je velký jedlík, má totiž specifický trávicí systém, kvůli kterému musí neustále jíst. Nová potrava ve střevech posunuje tu starou a králíček tak může jíst klidně i 70x denně. Hlavní částí jídelníčku je seno, kterého by měl mít králíček neomezený přísun. Dá se koupit ve zverimexech, nejlépe ale králíčkům bude chutnat seno, které sami usušíte – máte totiž jistotu, že je čerstvé. Přílohou k senu jsou králičí krmiva, která doplňují vitamíny. Králíčky odměňujte čerstvými lučnímu rostlinami nebo kousky zeleniny a v menším množství i ovoce. Králíčkům prospěje i pokud je necháte okusovat čerstvé větvičky.

Chov zakrslých králíků – na co si dát pozor

Chov zakrslých králíků není obzvlášť náročný zvláště proto, že králíčci se dají dobře vychovat. Pokud si pořídíte mládě zakrslého králíka, je velká šance, že jej dokážete naučit základním povelům a zvykům. Jsou tady ale velká ALE, se kterými byste měli počítat. V období puberty, která trvá asi šest měsíců, si králíček dělá tak trochu, co chce a z dobře vychovaného mazlíčka je rázem hotový anarchista. Při svých průzkumech bytu okouše všechno, co jen trochu jde, od pokojových rostlin po kalhoty ležící na zemi. Překážkou výchově může být i povaha králíčka, kterou předem neodhadnete. Můžete si vybrat přítulného a učenlivého tvora, ale může se stát, že si domu přivedete hotové prasátko v králičí kůži.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 1 příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte