Canicross, jak začít? Aneb když vy i váš pejsek milujete běhání

Psí sporty jsou ideálním způsobem, jak zabavit a rozvíjet aktivní pejsky. Platí-li výraz “jaký pes, takový pán” a jste-li sami příznivci pohybu a sportu, pak možná běháte při venčení společně. Od toho už je jen krůček ke canicrossu, což je terénní běhání se psem v postroji.

Canicross patří mezi skoro celoroční psí sporty. Pozor na horko!

Psi vhodní na canicross byli z historického hlediska hlavně huskyové a další plemena zvyklá tahat sáně. Nechat se při běhu tahat na postroji totiž byl způsob jak zajistit, aby tažní psi v létě nevyšli ze cviku. Dnes je canicross samostatnou sportovní disciplínou, která je čím dál populárnější také v Česku. Ostřílený běžec, jenž se nezalekne větru, deště ani sněhu, je ideální adept na canicross. Za deště a chladu je běhání nejlepší. Teplo je pro pejsky nebezpečné, v létě choďte jen večer nebo ráno.

Běhat se dá s jedním nebo i dvěma psy zároveň. Rozhoduje zdraví psa, jeho ochota sportovat a schopnost s vámi držet krok, určitě ne plemeno jako takové. Větší pes vás částečně potáhne, i menší však může být dobrým běžcem, i když na kratší vzdálenost.

Čtěte také:

Základní povely pro psa: Jak snadno a rychle naučit psího kamaráda poslouchat

Výrazně se nedoporučují plemena náchylná na dýchací potíže nebo obří psi, kterým takto hrozí poškození kloubů. Obecně se samozřejmě nehodí starší psi či psi po nemoci nebo úrazu. U štěňat počkejte do věku jednoho roku, než vyrostou a zesílí a také než se naučí poslouchat. Budoucího tahouna začněte oblékat do postroje dříve než přímo k tahání a učte jej zvykat si mimo jiné také na další pejsky, což bude v budoucnu dobrý předpoklad pro skupinový trénink a závodění.

Co potřebujete ke canicrossu: Vybavení začíná u tří základních položek

Výbava na canicross se skládá ze tří částí: jedna na psa, jedna na vás a jedna k propojení. Psovi se obléká postroj určený k zápřahu a tažení. Postroj k obyčejným vycházkám, kterým se dá nahradit obojek, je skoro stejně nebezpečný jako obojek samotný. Lidský běžec si zapne kolem pánve sedák. Ten má mít dost široké pásky a má být správně tvarovaný, aby se tlak rozložil a nic vás neškrtilo.

Spojovací šňůra pro canicross je elastická a má amortizér. Tím pádem při změně rychlosti nedochází k nepříjemnému cukání a kolizím, které by mohly být pro vás i vašeho psa rizikem úrazu. Toto je důležitý rozdíl mezi canicrossem a pouhým běháním se psem na vodítku. Canicrossové vodítko by mělo mít karabinu jen na jednom konci. Pokud se připevňuje karabinou i k sedáku, při otevření může tento kus kovu vystřelit a zasáhnout psa, který si pak popruh spojí s bolestivým zážitkem.

Při koupi výbavy se informujte o kvalitních značkách a typech. Dobré je, když má váš canicrossový sedák také kapsu na lahev s vodou nebo pamlsky pro psa. Jakožto sportovci se vám možná lépe poběží ve speciálním sportovním oblečení, hlavní je však kvalita a komfort psího postroje a vašeho sedáku.

Proč a jak začít s canicrossem

Proč jsou psí sporty zdravé pro psy, není třeba vysvětlovat. Platí stejné výhody jako při sportu u lidí. Canicross je způsob, jak zabít dvakrát dvě mouchy jednou ranou: užít si čerstvý vzduch spolu se svým mazlíčkem a cvičit kondičku vás obou, navíc tím zároveň posilujete vaše vztahové pouto.

Prvním krokem je, aby si pejsek navykl chodit s vámi na procházky a také s vámi běhat navolno. Samozřejmě na bezpečných místech, kde nikomu nepřekážíte. Člověk by měl být od začátku lepším běžcem než jeho začínající pes. Jste to koneckonců vy, kteří psa cvičíte a učíte novým věcem. Proto běhejte často sami nebo navolno. Zapřahání by se nemělo přehánět ‒ pes si může při špatném rozvrhu předčasně opotřebovat nohy. Rozhodně neběhejte na betonovém povrchu, který dlouhodobě zatěžuje nohy psa, ale raději v lese a na louce.

Zhruba 2 hodiny před každým tréninkem psovi dejte dostatečně napít. Hydratace je opravdu důležitá! Ještě se musí vyprázdnit, vymočit a zlehka rozcvičit procházkou. Kromě toho se doporučuje pejska předem trochu namasírovat. Pak můžete začít. Při prvním zapřáhnutí běžte jen kousek. Je důležité začínat zlehka. Postroj si pes asociuje s canicrossem, po sundání nastává přestávka. Po tréninku svého mazlíčka nezapomeňte náležitě pochválit. Časem by měl pes zvládat při běhu odbočit, zrychlit i zastavit na povel.

Nejen pokročilým milovníkům canicrossu: Závody vás posunou

Canicross se dobře trénuje, máte-li se s kým poradit. Najít si parťáka je nejen příjemné, ale také může začínajícímu psovi pomoci naučit se tahat. Příznivce tohoto psího sportu sdružuje v Česku více jak deset různých spolků.

I když teprve začínáte dělat canicross, závody nejsou od věci. Můžete se přijít jen podívat a udělat si představu, případně se poptat zúčastněných na tipy a rady. A pokud už nějakou tu chvilku běháte, proč se nezúčastnit? Nemusí vám jít hned o vítězství, závody jsou přece zážitek a společenská událost. U nás se běhá například etapový závod Dog Epic Race v Jizerských horách a největší český canicrossový závod Nativia Challenge.

Psí sporty pro čilé čtvernožce

Kromě canicrossu můžete se svými mazlíčky vyzkoušet i celou řadu jiných pohybových aktivit. Asi nejznámějším takovým sportem je agility, při které se absolvuje překážková dráha. Pes je naváděn povely a přeskakuje či přelézá různé typy překážek. Agility cross je terénní verze v lese či parku. Lovečtí psi si užijí coursing, terénní běh za návnadou.

Existuje také řada sportů velmi podobných canicrossu. Závody psích spřežení daly vzniknout závodům s jinými vozidly. Sporty, při kterých pes táhne člověka, se souhrnně označují jako urban mushing. Patří mezi ně canicross, scooterjøring, což je varianta na koloběžce, bikejøring na kole a skijøring v zimě na běžkách.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Značkování u koček: Jak ho mazlíčka odnaučit?

Proč kočky značkují? A dá se toho nějak zbavit? Pokud vám kočka začne doma značkovat svoje území, nebo zanechávat loužičky zapáchající moči (což spolu vůbec nemusí vůbec souviset), je čas zbystřit. Něco se v kočičím životě děje. Něco zásadního.

jít na článek

Jak naučit štěně čistotě? Přinášíme rady a tipy.

Výchova štěněte se v mnohém podobá výchově lidského mláděte. Vedle sociálních dovedností – soužití s dospělými, dětmi či jinými psy je třeba štěně naučit poslušnosti a zejména čistotnosti. Zatímco s poslušností vám mohou pomoci speciální „učitelé“, čistotnost u psa musíte vybudovat vy. Jak naučit…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo