Zánět spojivek u psa patří mezí nejčastější nemoci psů. Nejlepší obranou je preventivní pravidelné čištění pejskových očí.
17. 08. 2018

Oblíbené psí sporty: Coursing rozvíjí přirozené lovecké pudy psa

Agility, dog frisbee nebo třeba coursing. To jsou velmi oblíbené psí sporty, kterými zabavíte nejen pejska, ale i sami sebe. Nejenže tak udržíte psa fit a v pohybu, ale váš vztah se sportováním ještě více upevní. Jestli váš pejsek rád loví, coursing pro něj bude tou pravou volbou. Sportovní kynologie posune dovednosti vašeho psa zase o kousek výše. Pojďme si ukázat, co vše tento sport vyžaduje, abyste se mohli snáze rozhodnout, zda si jej také vyzkoušíte.

Sportovní kynologie: když se chce pán i pes hýbat

Sportovní kynologie patří mezi nejstarší psí sporty a její počátky lze hledat v roce 1989. Můžeme sem zařadit skoro všechny sporty a aktivity, které lze s pejskem provozovat. Jmenovat můžeme dog fresbee, dog dancing nebo mushing a další. Tento druh kynologie je oblíbený hlavně proto, že si pán a pes budují mezi sebou větší důvěru a pevnější vztah. A zároveň také zlepšují i svoji fyzickou kondici.

Čtěte také:

Agility – sport, který zabaví vašeho pejska i vás

I když sportovní kynologie patří k nejnáročnějším kynologickým disciplínám, budete potřebovat jen tři základní věci - trpělivost, všestrannost a vhodné plemeno psa. Zkoušky se totiž skládají ze tří disciplín.

Disciplíny: poslušnost, obrana a pachová práce

Tento psí sport má tři disciplíny, které musí pejsek hravě zvládnout.

Poslušnost - pejsek při zkouškách musí předvést soubor cviků a podle toho jak je úspěšný, udělují se mu body. Mezi základní povely patří třeba přivolání, ovladatelnost na vodítku, sedni-lehni nebo chůze po nepříjemném povrchu.

Obrana - cílem psa je zadržet figuranta a psovod ho přitom musí umět řídit povely. Když psa přivoláte k sobě, musí ihned bez sebemenšího zaváhání přiběhnout. Čeká vás také obíhání maket nebo vyhledávání figuranta.

Pachová práce - pes musí vystopovat určitý předmět. Pokud se jedná o psa začátečníka, stopu mu klade jeho vlastní pán, tudíž je hledání jednodušší, protože váš pach pes dobře zná. U těžších zkoušek poté stopu určuje cizí člověk.

Psí sporty zbaví psa i pána

Skloubit dohromady sport a psa je dnes již jednoduchá a zároveň populární záležitost. Psím sporům se věnuje skoro každá rodina, která pejska vlastní. Cvičení psa je pro majitele zábava. Nemusíte tak mazlíčka nechávat doma, když se chcete jít pobavit, ale můžete propojit příjemné s užitečným. Nejen pro vás, ale i pro psa má sport skvělé výhody:

 • Protáhne mu celé tělo
 • Zdokonalí obratnost a poslušnost
 • Redukuje váhu
 • Udrží psa aktivního
 • Zabaví ho
 • Rozvine jeho inteligenci

Mezi nejoblíbenější aktivity ze sportovní kynologie patří v dnešní době právě coursing. Rádi představíme, o co se jedná, abyste dopředu odhadli, zda bude tento druh sportu vhodný zrovna pro vás a vašeho pejska.

Coursing je založený na touze psa lovit

Tento kynologický sport psa zabaví stoprocentně, jelikož je založen na jeho přirozené touze lovit kořist. Jako návnada se využívá třeba střapec, který je vytvořený z kožených pásků. Ten se připevní na lano, se kterým se tahá, a proto to vypadá, jako kdyby se po zemi prohánělo nějaké zvířátko.

Běhá se v přirozeném prostředí venku na louce, a to buď s přírodními nebo umělými překážkami. Jediným cílem psa je ulovit kořist, a to v co nejrychlejším čase. Trať je dlouhá od cca 500 metrů až skoro po 1 km. Postavená je tak, aby pes prokázal nejen rychlost, ale i inteligenci a štvavost.

Kola jsou celkem dvě a maximálně lze získat 100 bodů. Dříve byl coursing doménou chrtích plemen, dnes je ale rozšířený i mezi jiná plemena psů. V Česku se tomuto sportu věnuje několik klubů. Jeden naleznete třeba v Praze, Brně nebo Blansku.

Štvaní živé zvěře je u nás pro coursing zakázané

Rozlišujeme dva druhy coursingu:

Lure coursing - pes běhá za umělou návnadou, což je obvykle střapec, který je tažený na lanku.

Hare coursing - umělá návnada je vyměněna za živou jako jsou zajíci, krysy nebo kočky. U nás je ale zakázaný a setkat se s ním můžete třeba v Irsku, Rusku, Španělsku nebo USA.

Závod probíhá tak, že startují vždy dva psi stejné rasy i pohlaví, kteří jsou odlišeni barevnou dečkou na těle. Běh je hodnocen rozhodčím podle pěti kategorií - rychlost, úsilí, inteligence, obratnost a vytrvalost.

Jaké plemeno je pro coursing vhodné?

Dávno to nejsou už jen chrti, kteří se tohoto sportu zúčastňují. Může si jej vyzkoušet jakékoliv psí plemeno, které vás jen napadne. Touha psa lovit je totiž v každém z nich a nezáleží, jestli se jedná o vlčáka nebo maltézáčka.

Pokud se však chcete věnovat cousringu na vyšší úrovni a nikoliv jen tak pro vlastní potěšení, některá psí plemena mají vyšší předpoklady pro coursing. Patří mezi ně:

 • Rhodhéský ridgeback
 • Parson russel teriér
 • Pitbul
 • Bulteriér
 • Labrador
 • Boxer

 

Přečtěte si také další články ze seriálu oblíbené psí sporty:

Dogfrisbee patří mezi oblíbené psí sporty. Házení diskem zabaví aktivního psa i páníčka

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo