26. 10. 2017

Agility – sport, který zabaví vašeho pejska i vás

Na vyhrazeném prostoru jsou umístěny v přesném pořadí různé překážky, které se svým zvířecím miláčkem musíte absolvovat co nejrychleji a bez chyb. Nejedná se však o koňský parkur, jak jej známe z televize, ale o "psí parkur". Lépe řečeno o agility. Tento sport vznikl v Anglii v druhé polovině 20. století a rychle se rozšířil do USA, Evropy a zbytku světa. Agility je určené pro všechny milovníky psů a jejich čtyřnohé neposedné kamarády.

Agility zvyšuje fyzickou kondici

Cílem při agility je překonat se psem trať s překážkami ve správném směru, pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Pejsek vykonává všechny pokyny bez obojku a vodítka a překážky tak zdolává čistě dobrovolně. Na trati se můžete setkat se skokovými překážkami, kladinou, houpačkou, pevným či látkovým tunelem, slalomem nebo i kruhem. V tomto ohledu je agility skvělé jak pro psa, tak i pro psovoda, jelikož oběma zvyšuje fyzickou kondici.

Navíc agility upevňuje vztah mezi pánem a psem, běhat je může jakékoliv psí plemeno. Některá jsou ale pro agility vhodnější. Patří mezi ně například border kolie, belgický ovčák, chodský pes, papilon, pudl atd. Je vhodné cvičit pejska agility již od štěňátka, aby si začal zvykat na povely. Nedoporučuje se však dělat s nimi skokové překážky, protože je to pro jejich klouby ještě velká zátěž. Můžete jej zpočátku naučit probíhat mezi tyčkami nebo přecházet kladinu. Důležité je mít vždy nachystány pamlsky, které má pejsek rád, a jimiž ho budete motivovat a odměňovat.

Závodit na soutěžích agility není hračka

V minulosti běhali psi na stejných překážkách, postupně se začaly vytvářet velikostní kategorie. Nyní existují celkem tři, a to small, medium a large. Na základě kategorií jsou poté uspořádány překážky na trati, kterých může být dokonce až 11 druhů. Na závodech bývá kolem dvaceti překážek, přičemž délka trati je 100 až 200 metrů. O druhu i počtu překážek rozhoduje rozhodčí, který také uděluje body za odvedený výkon.

Při agility je potřeba, aby byli pes i psovod dokonale sehraní, rychlí a pohotoví. Někteří tvrdí, že agility je mnohem obtížnější pro psovoda, který si musí zapamatovat správně trasu a navádět po ní psa. Pamatovat si trať však není zase taková hračka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Často dochází ke změně směru běhu. Navíc psi jsou mnohem rychlejší než psovod, což znamená, že páníček musí mít rychlé reakce při vydávání povelů. Musí také dbát na mnoho pravidel, za jejichž porušení hrozí trestné body, v nejhorším případě dokonce až diskvalifikace týmu.

Trestné body získáváte například při shození překážky, diskvalifikace hrozí při nedodržení pořadí překážek či směru trati nebo za přesažení vymezeného času.

Agility jako uznávaný sport

Agility můžete samozřejmě cvičit i jen tak pro radost, aniž byste museli soutěžit. Existují neoficiální soutěže agility a různé hry. Pokud se však rozhodnete, že se chcete soutěží zúčastnit, setkáte se na nich se třemi kategoriemi. První kategorie jsou začátečníci, pak pokročilí a nakonec profesionálové. Abyste se se svým pejskem dostali do vyšší kategorie, je potřeba stejně jako ve škole složit postupové zkoušky. Agility patří mezi pejskaři k oblíbenému a rozšířenému sportu, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Pořádají se mezinárodní soutěže i mistrovství. U nás můžete každoročně navštívit mistroství České republiky. Jen ty nejlepší týmy ze všech se mohou kvalifikovat i na mistrovství světa.

Soutěže nejsou pro psovoda věkově omezené, děti a junioři mají dokonce své vlastní mistrovství České republiky i Evropy. Na takové úrovni jsou soutěže již opravdu obrovské. Jsou na nich registrovány stovky závodníků z několika desítek zemí.

Cvičáky pro psy jsou ideální pro socializaci vašeho pejska

Jako každý jiný sport, tak i agility podléhá určitým pravidlům. Soutěžit nesmí například kojící fena, nemocní, zranění či agresivní psi. Agresivitu lze snížit u psa tím, že odbouráte jeho stres a strach. K tomu jsou vhodné právě tréninky na cvičáku pro psy, jelikož jsou skvělou příležitostí k socializaci vašeho pejska, který se tu setkává s jinými psy a lidmi. Postupně si na ně navyká, což vede ke ztrátě strachu a následné agresivity. Nejdříve je důležité navštěvovat se psem cvičáky, kde se naučí poslušnosti, poté se soustředit vyloženě na cvičáky pro agility.

I psovod se zde může učit, a to od ostatních zkušenějších psovodů, kteří si prošli již několika závody a soutěžemi. Můžete tu tak lehce získat různé triky a fígly, jak pejska nejlépe cvičit a jakých chyb se vyvarovat. Pokud se chcete agility věnovat na soutěžní úrovni, doporučuje se trávit na cvičáku co nejvíce času. Mnohé figury a překážky jsou obtížné a je potřeba před soutěží intenzivně cvičit. Cvičáky pro psy naleznete po celé republice. I ve vaší blízkosti se určitě alespoň jeden nachází. Abyste mohli na cvičák se psem chodit, je potřeba zaplatit členský poplatek, z kterého se poté financují překážky a údržba. Doma si pak můžete sestavit své vlastní provizorní překážky a cvičit s pejskem i na vlastní zahradě to, co se naučil on i vy na předešlém tréninku.

Mějte ale na paměti, že byste neměli sebe ani pejska do agility nutit. Pokud zjistíte, že se na cvičáku pro psy váš miláček necítí nebo že ani vy samy výcvik nezvládáte, je lepší najít si se svým čtyřnohým kamarádem jiný druh společné zábavy. 

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • Milena
    24. 3. 2018 | 20:45
    Dobrý večer, pokud byste se rozhodli pro cvičáky, můžete se mrknout na jejich seznam na https://vernypes.cz/psi-cvicaky/ ;)

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví

Dobrý den, od A.Williama mám již 4 knihy. Přišel ke mě prostřednictvím semináře on-line, v březnu 2021. Začala...

Kosmetika na dovolenou: Jaké přípravky potřebujete na různé typy dovolených?

ja chodím jenom k vodě, takže mi stačí opalovací krém a probiotika, abych neměla střevní potíže

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…