Leskorka lesklá /Ganoderma Lucidum/

▪ Leskorka lesklá - vzhled

Klobouk leskorky lesklé je v mládí válcovitý, nahoře zaokrouhlený nebo bokem přirostlý, polokruhovitý. Dospělé plodnice mají okrouhlý, oválný nebo ledvinovitý klobouk, někdy i laločnatý zprohýbaný, mírně sklenutý, kruhovitě nebo nepravidelně páskovaný a 3 - 35 cm široký, rezavě hnědý, purpurově červenohnědý až fialový.

Třeň je zpravidla 3 - 12 cm dlouhý a štíhlý, jen u postranních plodnic někdy chybí nebo je velmi krátký. Má nepravidelně válcovitý, zprohýbaný a hrbolatý tvar a je článkovaný, sestavený z nepravidelně hlízovitých útvarů, s lesklou kůrovitou vrstvou.

Dužnina je houbovitě korkovitá, na lomu plsťovitá, žlutohnědá až skoro bělavá. Výtrusy jsou vejcovité, hnědé, na vrcholu zploštělé.

▪ Leskorka lesklá - výskyt

Dřevokazná houba roste v létě a na podzim na spodních částech kmenů živých nebo odumírajících listnatých stromů, na jejich pařezech nebo kořenech od nížin až do hor. Dnes se pěstuje nejen v oblasti původu, tj. v Číně, Vietnamu a především v Koreji, ale také např. v Severní Americe (USA i Kanada).

▪ Leskorka lesklá - vliv na zdraví

Leskorka lesklá zvaná reishi má velmi silné detoxikační účinky a díky obsahu germánia pomáhá tělu vylučovat těžké kovy, což je důležité především u lidí, kteří pracují v těžkých provozech nebo v laboratořích, případně pro profese jako policisté, hasiči a ostatní, kteří se často pohybují na místech plných zplodin. Extrakt z houby reishi pomáhá při alergiích, astmatu, čistí játra, u kuřáků umí obnovit plicní výstelky.

Reishi obsahuje triterpeny, ty jsou základní složkou například esenciálních olejů a některé z nich jsou součástí léků proti kašli nebo při chronických onemocněních horních cest dýchacích. Triterpeny známé také jako ganoderové kyseliny pomáhají také zmírnit alergie a zlepšují funkci jater. Reishi obsahuje také fytosteroly, které snižují LDL cholesterol v krvi a působí preventivně proti ateroskleróze, je bohatá na železo, velmi často je proto doporučovaná při léčbě anemie. Celkově posiluje imunitu a dodává energii. Velmi známý je protinádorový účinek reishi, který pomáhá při různých stádiích rakoviny - potlačuje tvorbu nových cév, které si nádor vytváří pro vlastní výživu, působí toxicky na nádorové buňky a způsobuje nádoru programovanou buněčnou smrt (apoptózu), potlačuje tvorbu metastáz. Tyto účinky jsou navíc posílené o antioxidační účinky houby reishi, díky kterým se velmi intenzivně likvidují volné radikály v těle.

Citlivější jedinci mohou v začátcích užívání pocítit příznaky detoxikace jako mírné zažívací obtíže, závrať, bolení hlavy a pleťové problémy. To je důsledek vyměšování toxických látek nahromaděných v těle aktivitou metabolismu a především z nesprávné stravy. Jsou to jen obvyklé příznaky zotavování a projevy léčivého efektu reishi.

▪ Leskorka lesklá - možnosti využití

Reishi je jedlá houba z Dálného východu. Obsahuje velké množství látek mimořádných vlastností a používá se již mnoho tisíc let v tradiční čínské medicíně jako jedno z nejcennějších terapeutik. Obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin a má vysoký obsah železa, selenu a vitaminu B. Nachází se zejména ve východoasijských jedlových lesích, v severní i jižní Americe, v Africe, ale i v Evropě. Najít ale planě rostoucí reishi ve volné přírodě je velká vzácnost. Pro komerční využití se pěstuje skleníkově za sterilních podmínek nebo venku na kmenech stromů.  Houba reishi má velmi hořkou chuť a sama o sobě proto není poživatelná a proto se podává ve formě prášku nebo tablet.

▪ Leskorka lesklá - recept

Lihový výluh z reishi

Do půl litru alespoň 40% lihu vložíme 30 g sušené reishi, necháme týden stát a užíváme 1 x až 2 x denně 10 - 20 ml. Doporučuje se používat při neurastenii, nespavosti, kašli, astmatu, trávicích potížích a pro posílení imunity.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2488x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 750ml

MAHA NARAYANA olej 750 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 999 Kč

Tarika ajurvédský noční olej se…

Omlazující ájurvédská směs olejů se šafránem, cedrem, kurkumou  Pro…

Cena: 788 Kč

Tarika ajurvédský noční olej s růží…

ÁJURVÉDSKÝ KRÁLOVSKÝ NOČNÍ OLEJ S RŮŽÍ pro obličej, krk a dekolt Pro…

Cena: 488 Kč

Tarika ajurvédský noční olej s kadidlem…

Omlazující směs olejů Pro obličej, krk a dekolt. Pro všechny typy pleti nad 16…

Cena: 348 Kč

Arganový olej 30ml Day Spa

100% čistý, přírodní, za studena lisovaný, panenský arganový olej Arganový…

Cena: 199 Kč

Meruňkový olej BIO 30ml DaySpa

BIO meruňkový olej je lisovaný za studena z meruňkových jader Meruňkový olej…

Cena: 138 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte